eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › System finansowy w Polsce 2013

System finansowy w Polsce 2013

2014-11-05 10:29

Przeczytaj także: Rynki finansowe - podsumowanie 2008r.


  • Rynek nieskarbowych długoterminowych papierów dłużnych jest nadal relatywnie słabo rozwinięty i mało płynny, choć w 2013 r. w każdym z jego segmentów kontynuowany był wyraźny wzrost wartości instrumentów pozostających w obrocie. Rynek obligacji komunalnych był silnie rozdrobniony, co wynikało z niewielkich potrzeb pożyczkowych mniejszych jednostek samorządu terytorialnego i dzielenia emisji na wiele serii. Banki w niewielkim stopniu finansowały się emitując papiery dłużne.
  • Kapitalizacja polskiego rynku akcji wzrosła w 2013 r. do 851,8 mld zł, zwiększając jego znaczenie w systemie finansowym Polski oraz w regionie. Relacja kapitalizacji spółek krajowych do PKB Polski przekroczyła 35,7%, na co wpłynęły wzrosty cen akcji, przede wszystkim małych i średnich przedsiębiorstw, oraz skala nowych emisji, w tym ofert pierwotnych. Płynność krajowego rynku akcji była w dalszym ciągu niska w porównaniu z giełdami krajów rozwiniętych. Zwiększenie wymogów wobec emitentów akcji na rynku NewConnect i dalsza poprawa ich wiarygodności powinny w dłuższej perspektywie pozytywnie wpłynąć na rozwój tego rynku i wzrost zainteresowania inwestorów notowanymi na nim instrumentami.
  • Jednym z efektów szybkiego rozwoju infrastruktury transakcyjnej oraz wzrostu szybkości przesyłania i przetwarzania informacji jest upowszechnienie się na rynku akcji nowego sposobu dokonywania transakcji – high frequency trading (HFT). Wprowadzony w 2013 r. na GPW nowy system transakcyjny – Universal Trading Platform pozwala na wykorzystanie takich nowoczesnych technik handlu. Zarówno środowisko akademickie, jak i praktycy rynkowi są podzieleni w ocenie korzyści i zagrożeń wynikających z rozpowszechnienia HFT. Nie ulega wątpliwości, że model konkurencji oparty na szybkości składania zleceń nie przyczynia się do poprawy efektywności rynków finansowych oraz pogłębia strukturalną przewagę największych inwestorów. Dużo trudniejsza jest jednak ocena wpływu HFT na płynność rynku akcji. Z tego względu zasadne jest wprowadzenie, przewidzianego w regulacjach MiFID II/MiFIR, nakazu oznaczania zleceń generowanych przez inwestorów HFT. Pozwoli to w przyszłości na kompleksową analizę wspomnianego zagadnienia.
  • Średnie dzienne obroty na globalnym kasowym rynku złotego nieznacznie wzrosły w 2013 r. i wyniosły ponad 9,5 mld USD. Zdecydowana większość transakcji (ponad 80%) była zawierana na rynku offshore. Kurs EUR/PLN był w dużej mierze kształtowany przez wydarzenia na światowych rynkach finansowych i często w niewielkim stopniu odzwierciedlał przepływy wynikające z wymiany handlowej lub inwestycji nierezydentów na krajowym rynku kapitałowym.
  • Wartość operacji instrumentami pochodnymi OTC złotego zrealizowanych na rynku offshore była w 2013 r. istotnie wyższa niż na rynku krajowym – operacje między nierezydentami stanowiły ponad 60% obrotów w przypadku instrumentów stopy procentowej i ponad 90% w przypadku walutowych instrumentów pochodnych. Wiązało się to przede wszystkim z dużą
    aktywnością banków londyńskich oraz funduszy hedgingowych. Dalszy rozwój krajowego rynku tych instrumentów, w szczególności stopy procentowej, będzie w dużym stopniu zależał od decyzji KE dotyczącej objęcia transakcji nimi obowiązkiem centralnego rozliczania. Nawet w przypadku braku takiego obowiązku banki krajowe powinny kierować transakcje wystandaryzowanymi instrumentami pochodnymi OTC (a także transakcje repo) do rozliczania w autoryzowanych CCP w celu ograniczania ryzyka kredytowego kontrahenta.
  • Polskie podmioty mogą wypełniać wszystkie obowiązki związane z aktywnością na rynku instrumentów pochodnych, nałożone na nie rozporządzeniem EMIR, korzystając z infrastruktury potransakcyjnej umiejscowionej na rodzimym rynku. Z początkiem stycznia 2013 r. KDPW_CCP rozszerzył bowiem zakres rozliczanych instrumentów m.in. na transakcje FRA, IRS i OIS nominowane w złotych. W listopadzie TR_KDPW uzyskało od ESMA uprawnienie do gromadzenia raportów z danymi o wszystkich rodzajach transakcji pochodnych.


poprzednia  

1 ... 3 4

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: