eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking IX 2014

Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking IX 2014

2014-10-24 15:59

Przeczytaj także: Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking VIII 2014


W przypadku produktów oszczędnościowych, Toyota Bank oraz Getin Noble Bank osiągnęły po raz piąty z rzędu najlepszy wynik w rachunkach oszczędnościowych dla salda 10 tys. zł: 5,0 proc. Następne w kolejności – BIZ, Idea, Millenium i Citi Handlowy to tzw. „grupa 4,0 proc.”. O tym, że są to dobre wyniki, świadczy 1,5 proc. Nordei – ostatniej w zestawieniu. Pozycję lidera w dziedzinie lokat terminowych 1-36 miesięcy w oddziałach ponownie obroniła Idea (5,0 proc na 3 miesiące). Najgorzej wypadł Citi, oferując 1,85 proc. na 24 miesiące. Porównywalnie źle należy ocenić Nordeę z 1,9 proc. na 12 miesięcy. Idea może także poszczycić się atrakcyjną ofertą 3-miesięcznych lokat w bankowości elektronicznej (5,0 proc.). Tę pozycję dzieli z Meritum Bankiem i Deutsche Bankiem (po 5,0 proc. na 2 miesiące). Po 4,5 proc. można było uzyskać, decydując się na trzy banki: Toyotę (12 miesięcy), Getin (2 miesiące) i Millenium (3 miesiące). Najwięcej powodów do rozczarowań dały Citi (1,5 proc. na 24 miesiące) i Nordea (1,9 proc. na 12 miesięcy). Dobre wyniki z dwóch poprzednich badań potwierdził Bank Pocztowy, jeśli chodzi o lokaty progresywne do 36 miesięcy (4,0 proc., 36 miesięcy). Nieźle wypadły Idea (3,6 proc. na 9 miesięcy), Getin (3,5 proc. na 12 miesięcy), Toyota (3,4 proc. na 18 miesięcy) oraz BZ WBK (3,35 proc. na 3 miesiące). Po raz kolejny nie można tego powiedzieć ani o Pekao (1,86 proc. na 13 miesięcy), ani tym bardziej o PKO BP (1,6 proc. na 36 miesięcy) – Tabela 4.
– Analitycy PBC przewidują, że Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o kolejnej obniżce stopy referencyjnej o 25 punktów bazowych do poziomu 1,75 proc. Będzie to oznaczało, że klienci banków na długo pożegnają się z wysokimi oprocentowaniami. Te banki, które będą wprowadzać atrakcyjne marketingowo lokaty, mocniej zaostrzą warunki ich zakupu. O ile teraz atrakcyjne oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych w bankach wynosi 3 – 3,5 proc., to niebawem obniży się do 2,5 – 3 proc. Aby utrzymać nowe normy płynnościowe wchodzące od nowego roku, banki będą zmuszone pozyskiwać klientów i ich środki – dlatego w komunikacji marketingowej ciągle będziemy świadkami ofert na 3,5-4 proc. Towarzyszyć im jednak będą warunki takie jak: niska maksymalna kwota, konieczność wpłaty nowych środków czy zakup produktu przez bankowość mobilną lub założenie rachunku osobistego – podkreśla Piotr Matuszewski, Prezes Professional Benchmark Consulting.

fot. mat. prasowe

Oprocentowanie oferty banków w lipcu 2014 (depozyt w wys.10 tys. zł)

Toyota Bank oraz Getin Noble Bank osiągnęły po raz piąty z rzędu najlepszy wynik w rachunkach oszczędnościowych


Powyższe wykresy ilustrują atrakcyjność oprocentowania 3 najlepszych ofert, w podziale na lokaty terminowe dystrybuowane w oddziałach banków, lokaty terminowe internetowe, lokaty progresywne oraz depozyty bieżące w danym banku w ostatnim analizowanym miesiącu dla klienta lokującego kwotę 10 tys. zł bez względu na konieczność spełnienia dodatkowych warunków. Banki zostały posortowane wg średniego oprocentowania najlepszych 3 ofert w analizowanych 4 grupach produktowych (lokaty w bankowości oddziałowej, internetowe, lokaty progresywne i depozyty bieżące). Atrakcyjność oprocentowania została zmierzona w przedziałach reprezentujących 20 proc. najgorszych, 20 proc. słabych, 20 proc. przeciętnych, 20 proc. dobrych i 20 proc. najlepszych ofert. Ocenie zostały poddane oprocentowania lokat terminowych w bankowości oddziałowej i internetowej, lokaty progresywne oraz konta oszczędnościowe w podziale na okresy lokowania i kwotę lub saldo depozytu. Poniższe wykresy reprezentują jedynie najlepsze oferty. Ocena w tej kategorii została przyznana w oparciu o wszystkie dostępne produkty w ofercie danego banku.

fot. mat. prasowe

Banki, których ofertę depozytową przeanalizowano w rankingu

Analiza objęła ofertę przedstawioną przez 27 banków działających na polskim rynku


O publikacji
Ranking Jakości Oferty Oszczędnościowej Banków to unikalna publikacja opracowana na podstawie analizy oprocentowań złotowych produktów depozytowych oferowanych klientom detalicznym, dostępnych w regularnej ofercie banków bez uwzględniania negocjowanych stawek oprocentowań, ofert specjalnych, w tym dedykowanych wąskiej grupie klientów produktów oszczędnościowych powiązanych produktowo bądź sprzedażowo z produktami inwestycyjnymi lub ubezpieczeniowymi (w tym polisolokat, programów systematycznego oszczędzania, programów oszczędnościowo-inwestycyjnych, rentowych, emerytalnych zwłaszcza zawierających ubezpieczenie w formie alokacji części lub całości środków w UFK bądź jednostki TFI), a także produktów typu saverów, o ile konstrukcja produktu pozwala na jego analizę w kontekście wymaganego minimalnego salda podlegającego analizie. W raporcie uwzględniono oprocentowanie efektywne produktów depozytowych bieżących (konta oszczędnościowe, konta osobiste z wysokim oprocentowaniem oraz lokaty 1-dniowe) oraz depozytów terminowych (lokaty terminowe w bankowości oddziałowej i internetowej oraz lokaty progresywne). Ranking ma na celu dostarczenie informacji na temat jakości oraz atrakcyjności oferty oszczędnościowej poszczególnych banków.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: