eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bezpieczna renta dożywotnia

Bezpieczna renta dożywotnia

2014-10-16 10:14

Bezpieczna renta dożywotnia

Odwrócony kredyt hipoteczny czy renta dożywotnia? © Kzenon - Fotolia.com

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym powoli kończy swoją ścieżkę legislacyjną i niebawem podpisze ją prezydent RP, podczas gdy komplementarny wobec niej i równie istotny z punktu widzenia Seniorów akt prawny, regulujący dożywotnie świadczenie pieniężne, zwane potocznie rentą dożywotnią, znajduje się wciąż na etapie uzgodnień społecznych i międzyresortowych.

Przeczytaj także: Renta dożywotnia i odwrócony kredyt hipoteczny okiem KPF

Osoby starsze czekają na jego uchwalenie, bo stwarza im szanse poprawy ich statusu materialnego, dając także formalną ustawową ochronę przed ryzykiem złego zadysponowania swoim majątkiem. Pomimo, iż już dziś Seniorzy mogą podpisać w pełni bezpieczną umowę w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego, i nie muszą odkładać decyzji na moment wejścia w życie ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym, to jednak czekają na spełnienie zapowiedzi polityków, czy mediów, iż dopiero ustawa dobrze ochroni świadczeniobiorców choćby przed niewypłacalnością firmy, oferującej rentę dożywotnią.

BEZPIECZEŃSTWO SENIORÓW


Ustawodawca w projekcie ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym na pierwszym miejscu stawia kwestię bezpieczeństwa Seniorów. Mechanizmy, zabezpieczające potencjalnego klienta podmiotów, oferujących dożywotnie świadczenie pieniężne, można podzielić na dwie grupy, kapitałowo-finansowe i instrumenty prawa rzeczowego odnoszące się do nieruchomości..

Prowadzenie działalności gospodarczej przez spółkę, chcącą oferować Seniorom rentę dożywotnią, będzie uwarunkowane posiadaniem zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Firma taka będzie zobligowana do przedkładania KNF sprawozdań finansowych co pół roku. Ostre kryteria ustawowe dotyczą zresztą nie tylko sprawozdawczości. Ustawodawca dopuszcza w odniesieniu do podmiotu, który zamierza dostarczać dożywotnie świadczenie osobom, pragnącym na emeryturze podnieść swoją stopę życiową, jedynie dwie formy prawno-organizacyjne: funkcjonowanie na rynku w postaci spółki akcyjnej albo europejskiej spółki akcyjnej, dysponujących kapitałem zakładowym w minimalnej wysokości 2 milionów EUR. Środki na kapitał zakładowy nie będą mogły pochodzić z kredytu, pożyczki ani nieudokumentowanych źródeł.

fot. Kzenon - Fotolia.com

Odwrócony kredyt hipoteczny czy renta dożywotnia?

Odwrócony kredyt hipoteczny i renta dożywotnia wzajemnie się uzupełniają, dają Seniorom większy wybór, zapewniają lepsze dopasowanie do sytuacji poszczególnych osób i, wbrew pozorom, istotnie się różnią.


Z punktu widzenia interesów świadczeniobiorcy, czyli osoby starszej, prawdopodobnie najistotniejsze, przy gwarancji comiesięcznych dożywotnich wypłat, stają się zapisy chroniące jej prawo do dożywotniego zamieszkiwania nieruchomości. Projektowane przepisy stanowią, iż umowa między osobą starszą a firmą, oferującą rentę dożywotnią, przewidywać będzie ustanowienie na rzecz tej pierwszej służebność, co daje jej prawo zamieszkiwania nieruchomości do końca życia. Ponadto przeniesienie własności nieruchomości na firmę następuje wraz z obciążeniem mieszkania lub domu hipoteką, zabezpieczającą wypłatę okresowych świadczeń. Hipoteka stanowi najbardziej wiarygodny i stabilny rzeczowo instrument zapewniający wypłatę umówionych świadczeń.

Wiarygodność firm, oferujących ten nowy produkt wzmacniają dodatkowo zapisy, mówiące o obowiązku posiadania kapitału własnego wyższego co najmniej o 15% niż wynosi łączna kwota zobowiązań, wynikających z podpisanych kontraktów i to za okres następnych dwóch lat. Także konieczność dysponowania funduszem rezerwowym o równowartości sumy wierzytelności, wymagalnych w ciągu dwóch najbliższych lat powoduje, że na wrażliwym społecznie rynku, jakim niewątpliwie będzie dożywotnie świadczenie pieniężne, nie pojawią się podmioty „z przypadku”.
- Odwrócony kredyt hipoteczny i renta dożywotnia wzajemnie się uzupełniają, dają Seniorom większy wybór, zapewniają lepsze dopasowanie do sytuacji poszczególnych osób i, wbrew pozorom, istotnie się różnią. Od lat składane są obietnice, że hipoteka odwrócona zostanie w Polsce uregulowana i aby to się stało niezbędne jest wejście w życie obu ustaw, co mamy nadzieję nastąpi w najbliższych miesiącach – mówi Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM S.A.,

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: