eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Koszt kredytu hipotecznego: indeks IX 2014

Koszt kredytu hipotecznego: indeks IX 2014

2014-10-02 15:52

Koszt kredytu hipotecznego: indeks IX 2014

Zakup mieszkania na kredyt był tańszy we wrześniu © Karramba Production - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Wrzesień był pierwszym od ponad roku miesiącem, w którym zakup mieszkania na kredyt okazał się tańszy– wynika z szacunków Lion’s Bank i portalu nieruchomości Domy.pl. W ciągu miesiąca koszt ten spadł o 1,4%, ale wiele wskazuje na to, że kolejne miesiące także przyniosą pozytywne dla kupujących zmiany – o ile Rada Polityki Pieniężnej będzie jeszcze obniżać stopy procentowe.

Przeczytaj także: Koszt kredytu hipotecznego: indeks VIII 2014

We wrześniu wartość indeksu kosztu kredytu (IKK) spadła do poziomu 85,6 pkt. z sierpniowego poziomu 86,8 pkt. Czym jest wskaźnik stworzony przez Lion’s Bank i portal nieruchomości Domy.pl? Ma on za zadanie w prosty sposób prezentować, jak zmienia się miesięczna rata kredytu zaciąganego na zakup mieszkania w dużym polskim mieście. Co miesiąc badamy więc, biorąc pod uwagę ceny nieruchomości i warunki kredytowe, z jaką ratą musiałby liczyć się potencjalny nabywca mieszkania.

fot. mat. prasowe

Indeks kosztu kredytu

We wrześniu wartość indeksu kosztu kredytu (IKK) spadła do poziomu 85,6 pkt. Oznacza to, że koszty obniżyły się w stosunku do sierpnia o 1,4 procenta.


Aktualna wartość sugeruje, że chcąc kupić mieszkanie na kredyt w jednym z 10 największych polskich miast, trzeba się liczyć z kosztem niższym o 1,4% niż w sierpniu. Głównym powodem tej zmiany był spadek kosztu kredytu. Doszło do niego głównie za sprawą oczekiwania, że Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe. Najwcześniej może do tego dojść 8 października, ale już dziś widać efekty tych oczekiwań.

W dłuższym terminie wciąż potencjalny nabywca nieruchomości musi się liczyć z wyższym kosztem zakupu mieszkania na kredyt niż rok temu (o 3,1%), kiedy indeks był na poziomie (83 pkt). Oznacza to, po prostu, że rata kredytu związanego z zakupem przeciętnego mieszkania w dużym mieście jest teraz o 3,1% wyższa. Z drugiej strony w styczniu 2013 roku, a więc w momencie, w którym badanie rozpoczęto, zakup na kredyt był o 16,8% droższy niż dziś (indeks na poziomie 100 pkt.).

Ceny pozostają stabilne


Koszt związany z zakupem mieszkania na kredyt jest oczywiście tym wyższy, im droższe są nieruchomości w danym mieście. Co jednak nie powinno dziwić, wrześniowe dane nie sugerują w największych miastach znacznych zmian w tym zakresie. Jak wynika z danych portalu Domy.pl mediana cen ofertowych (cena, od której połowa ofert jest tańsza, a połowa droższa) w Warszawie wynosi prawie 8 tys. zł za m kw. W Krakowie za metr sprzedający żądają 6,6 tys. zł, w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku ponad 5 tysięcy, a w Katowicach, Łodzi i Bydgoszczy wyraźnie poniżej 4 tysiące. Ceny transakcyjne są oczywiście niższe – przeważnie o od kilku do kilkunastu procent.

Ceny ofertowe znacznie przewyższają transakcyjne


Warto zauważyć, że przedstawione mediany cen ofertowych są wyraźnie wyższe od przeciętnych transakcyjnych, które za pierwszy kwartał opublikował NBP. Różnice wynoszą od 6% w Gdańsku do 16% w Warszawie. Przeciętnie o 10% mediana cen ofertowych przewyższa średnią cenę transakcyjną. Faktycznie nabywane nieruchomości na rynku są więc przeważnie wyraźnie tańsze niż te, które właściciele oferują do sprzedaży. Przyjęcie cen ofertowych do dalszych obliczeń jest jednak o tyle uzasadnione, że kupując nieruchomość na własność trzeba się liczyć z koniecznością poniesienia kosztów transakcyjnych, co zawyża budżet, którym należy dysponować. Upraszczając całą sprawę postanowiliśmy więc oszacować wysokość rat kredytowych w oparciu o przeciętne ceny ofertowe. Założyliśmy, że nabywca posiada 20-proc. wkład własny, co mniej więcej odpowiada średniej rynkowej. Dług zaciągany jest na 30 lat, w rodzimej walucie, w systemie rat równych.

fot. mat. prasowe

Ceny nieruchomości używanych w wybranych miastach

Mediana cen ofertowych jest przeważnie o 10 procent wyższa od średniej ceny transakcyjnej.


Co najwyżej tysiąc raty za przeciętną kawalerkę


Z danych firmy Lion’s House wynika natomiast, że marże kredytowe wzrosły w ciągu 12 miesięcy o 0,27 pkt. proc. Obecnie średnia marża kredytowa wynosi 1,83% (wynik dla 19 banków). Przy notowanym na początku miesiąca WIBOR-ze 3M na poziomie 2,58% średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego można oszacować na 4,41%. Co więcej dane dotyczące stawek WIBOR z końca bieżącego miesiąca pozwalają szacować, że oprocentowanie kredytu w kolejnym odczycie badania będzie jeszcze niższe. Efekt? przeciętna rata kredytu zaciągniętego na 30 lat z 20-proc. wkładem własnym na popularne dwupokojowe mieszkanie w jednym z 10 największych polskich miast wynosi 1022 zł miesięcznie. W przypadku kawalerek byłoby to 613 zł, a trzypokojowych lokali 1533 zł miesięcznie.

fot. mat. prasowe

Przeciętna marża kredytu hipotecznego

Ostatnie 12 miesięcy przyniosło podwyżki marż kredytowych.

fot. mat. prasowe

Koszt kredytu na zakup mieszkania w wybranych miastach

Najdroższa jest tradycyjnie już Warszawa. Na drugim biegunie plasuje się Łódź i Katowice.


W poszczególnych miastach wyniki te byłyby oczywiście bardzo zróżnicowane. Najwyższe byłyby w Warszawie, gdzie zadłużając się na trzy pokoje trzeba oddawać do banku przeciętnie 2401 zł miesięcznie. Przy wyborze dwóch pokoi ratę oszacować można na 1601 zł miesięcznie, a w przypadku kawalerki 960 zł miesięcznie. Na drugim biegunie są takie miasta jak Łódź i Katowice. Tam kupując kawalerkę na kredyt trzeba się liczyć z miesięczną ratą na poziomie 444 zł miesięcznie. W przypadku dwóch pokoi byłoby to 740 zł, a trzech około 1110 zł.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: