eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Gwarancje de minimis wspierają rozwój MSP

Gwarancje de minimis wspierają rozwój MSP

2014-09-23 10:02

Przeczytaj także: Czy kredyty preferencyjne dla MSP pobudzą innowacje?


W kontekście luki finansowej warto wspomnieć jeszcze o wcześniejszym doświadczeniu badanych przedsiębiorstw dotyczącym pozyskiwania finansowania zewnętrznego. Wyniki badania pokazują, że 18% przedsiębiorstw biorących udział w Programie de minimis doświadczyło w okresie bezpośrednio poprzedzającym pozyskanie kredytu z gwarancją de minimis trudności w dostępie do finansowania zewnętrznego: 14% z nich otrzymało finansowanie na mniej korzystnych warunkach, a z całkowitą odmową pożyczki lub kredytu obrotowego spotkało się 4% firm.
Zasadniczym powodem odmowy pożyczki / kredytu obrotowego lub przyznania go na mniej korzystnych dla przedsiębiorcy warunkach był brak wymaganego zabezpieczenia – aż 38% respondentów borykało się z tym problemem.

Dodatkowo, 17% z przedsiębiorców, którzy nie pozyskali finansowania zewnętrznego przed uczestnictwem w Programie PLD, w ostatnich 2 latach (do momentu ubiegania się o kredyt z gwarancją de minimis) celowo zrezygnowało z ubiegania się o pożyczkę lub kredyt obrotowy przede wszystkim z powodu uciążliwej i długotrwałej procedury ich pozyskania (41%). ¼ badanych wskazywała również na niekorzystne warunki finansowe kredytu lub pożyczki a 15% z nich nie posiadała wystarczającego zabezpieczenia.

Użyteczność, efekty i trwałość wsparcia w ramach Programu PLD:


Przedsiębiorcy wysoko oceniają parametry Programu de minimis w kontekście zaspokojenia swoich potrzeb, co potwierdza odpowiednie zaprojektowanie wsparcia - aż 94% z nich stwierdziło, że maksymalna kwota gwarancji, tj. 3,5 mln złotych zaspokaja ich potrzeby. Połowa respondentów pozyskała kredyt z gwarancją poniżej 100 tys. zł.

Nieco mniej, bo 83% z respondentów ocenia maksymalny okres gwarancji za satysfakcjonujący. Największy odsetek zaspokojonych w tym kontekście firm pochodziło z grupy średnich i mikro firm (85% i 84%), najmniej z małych (80%).

Prawie 30% z badanych MŚP zdecydowało się na skorzystanie ze wsparcia w postaci gwarancji de minimis, przede wszystkim z powodu nieposiadania wystarczającego zabezpieczenia kwoty kredytu o jaką chcieli aplikować.

Pozostali przedsiębiorcy posiadali odpowiednie zabezpieczenie kredytu, ale prawie dla co trzeciej firmy wykorzystanie tego zabezpieczenia byłoby niekorzystne, a dla 46% z nich skorzystanie z gwarancji de minimis pozwoliło na użycie swojego zabezpieczenia na inne cele np. na zabezpieczenie innego kredytu, dzięki czemu możliwe było zintensyfikowanie działań przedsiębiorstwa. Jest to jeden z ważniejszych wyników badania, gdyż wskazuje, że wsparcie w ramach Programu nie było li tylko prostym narzędziem zabezpieczającym kredyt, ale też impulsem wpływającym na dalszy rozwój i inwestowanie w firmie.

Najczęściej kredyt z gwarancją de minimis postrzegany był i wykorzystywany przez przedsiębiorców jako narzędzie biznesowe, niezbędne do rozwoju firmy (70% wskazań). Jedynie 17% respondentów traktowało wsparcie jako swoiste panaceum na problemy z płynnością finansową.

Ponad połowa przedsiębiorców, dla których kredyt z gwarancją de minimis rozwiązał problemy z płynnością finansową twierdzi, że trwałość tego rozwiązania będzie dłuższa niż 1 roku od momentu uzyskania kredytu obrotowego.

89% przedsiębiorców deklaruje, że nowo powstałe – w wyniku wsparcia PLD – miejsca pracy zostaną utrzymane dłużej niż 1 rok od momentu pozyskania kredytu obrotowego. Sytuacja ta szczególnie widoczna jest wśród małych i średnich przedsiębiorstw (odpowiednio 94% i 92%).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: