eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Budżet domowy: przede wszystkim kontrola wydatków

Budżet domowy: przede wszystkim kontrola wydatków

2014-09-23 11:04

Budżet domowy: przede wszystkim kontrola wydatków

Kontrolujemy swoje wydatki © Superingo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Tabele i wykresy ekonomiczne zamieszczane w dziennikach z rzadka interesują statystycznego Kowalskiego. Zupełnie inaczej jednak jest w przypadku zagadnień ekonomicznych związanych z budżetem domowym - tu Kowalski wykazuje już bardzo duże zainteresowanie, z uwagą śledząc swoje bieżące wydatki i rozciągając nad nimi coraz większą kontrolę. Takie właśnie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez Ipsos MORI na zlecenie MasterCard.

Przeczytaj także: Budżet domowy pod strażą kobiet

Badanie przeprowadzone w sześciu europejskich krajach, w tym w Polsce, wykazało, że 77% respondentów regularnie sprawdza stan swojego konta, zaś 79% wie dokładnie, ile wynosi kwota limitu na ich karcie kredytowej. W czasach, w których większość otrzymywanych przez nas e-maili jest niechcianym spamem, wiadomości dotyczące kwestii finansowych są wyjątkiem: 66% Europejczyków czyta wszystkie lub przynajmniej większość listów, jakie otrzymują od swojego banku lub od wydawców kart. Potrzeba posiadania większej kontroli nad własnymi pieniędzmi idzie w parze z ograniczonym zaufaniem do banków – tylko 54% respondentów zadeklarowało, że ufa swoim bankom, a jedynie 31% stwierdziło, że ich bank dostarcza im wystarczającą ilość informacji.

Dzięki łatwemu dostępowi do kont bankowych, którym cieszymy się dzisiaj korzystając z powszechnej bankowości online oraz aplikacji mobilnych, poziom świadomości finansowej konsumentów jest obecnie wyższy niż kiedykolwiek wcześniej: 76% z nas wykorzystuje najnowsze zdobycze technologiczne do zarządzania swoimi finansami online. Coraz częściej unikamy również rozwiązań, które czynią kontrolowanie wydatków trudniejszymi - 64% konsumentów twierdzi, że stara się nie kupować nic na kredyt.

Pomimo rozwoju bankowości internetowej, odkładanie pieniędzy do tradycyjnej „skarpety” nadal pozostaje rozwiązaniem wybieranym przez wiele osób, niezależnie od tego, czy dysponują one ograniczonymi czy też znacznymi funduszami. Ten rodzaj oszczędzania jest nie tylko staroświecki, ale także uważany za niekonwencjonalny w dobie powszechnego dostępu do internetu, gdy tylko 35% z nas regularnie odwiedza siedzibę oddziału swojego banku. Ludzie często argumentują, że „jeśli pieniądze leżą w banku [...] to nagle okazuje się, że wszystko zostało wydane, nawet nie wiadomo kiedy” - choć większość z nas preferuje transakcje dokonywane kartami (64%), a nie gotówką (42%).

fot. mat. prasowe

Znaczenie kontroli wydatków

Ponad 70 procent respondentów przyznaje, że regularnie sprawdza stan swojego konta.


Jeśli chodzi natomiast o starą jak świat kwestię tego kto decyduje o domowym budżecie, okazuje się, że sprawami finansowymi bardziej interesują się kobiety. 83% kobiet twierdzi, że to one częściej nadzorują domowe sprawy finansowe. Kobiety częściej sprawdzają również stan swojego konta (79% kobiet w porównaniu do 74% mężczyzn). Dane te pozostają w sprzeczności z tym, kto zdaniem mężczyzn sprawuje kontrolę - 62% z nich uważa, że to właśnie oni podejmują większość decyzji dotyczących domowego budżetu.

fot. mat. prasowe

Zalety prepaid

67 procent rodziców twierdzi, że prepaid pomaga utrzymać im w ryzach pieniądze przekazywane najmłodszym członkom rodziny.


„Wiemy, że dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, ludzie pragną mieć poczucie kontroli nad własnymi pieniędzmi. Dlatego oferujemy nowoczesne rozwiązania technologiczne, które im w tym pomagają” – powiedział Carlo Enrico, Prezes MasterCard w Europie Środkowej i Wschodniej. „Nasze karty przedpłacone zostały stworzone jako dodatkowe narzędzie kontroli finansów. Ci, którzy z nich korzystają, uważają je za bardzo pomocne. 69% respondentów twierdzi, że dzięki tego typu kartom łatwiej im kontrolować wydatki, zaś 73% jest nawet zdania, że pomogły im one uniknąć zaciągnięcia długów.”

Dokładniejsza kontrola nad własnymi finansami staje się dla konsumentów coraz ważniejsza. Karty przedpłacone mogą pomóc nam również w rozwiązaniu innych problemów, z jakimi borykamy się zarządzając naszymi pieniędzmi:
  • 70% rodziców dzieci w wieku 13 i więcej lat twierdzi, że karty przedpłacone są narzędziem doskonale nadającym się do uczenia ich pociech, w jaki sposób zarządzać finansami.
  • 67% respondentów jest zdania, że karty przedpłacone zapewniają wyższe poczucie bezpieczeństwa podczas podróży zagranicznych.
  • Karty pre-paid pomagają chronić pieniądze przed zakusami innych ludzi, a nawet nas samych.

O badaniu:
Badanie przeprowadzono w okresie od kwietnia do czerwca 2014 roku wśród konsumentów z sześciu krajów (Belgia, Węgry, Holandia, Polska, Hiszpania i Turcja). Jego celem było zrozumienie współczesnych zachowań finansowych konsumentów, oraz określenie obszarów, w których stosują oni lub mogą potencjalnie stosować w przyszłości rozwiązania wykorzystujące karty przedpłacone. Badanie przeprowadzono w sposób zapewniający jego odpowiedni zasięg i efektywność. Próba respondentów składała się z 2.400 osób. Tysiąc z nich było użytkownikami kart przedpłaconych, zaś 1.400 nie korzystało z tego typu rozwiązań. Grupę konsumentów poddanych badaniu wyselekcjonowano na podstawie gruntownych analiz demograficznych. Ocenie jakościowej poddano codzienne funkcjonowanie 36 gospodarstw domowych, sprawdzając sposób, w jaki zarządza się w nich środkami finansowymi oraz identyfikując ich aktualne problemy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: