eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking VIII 2014

Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking VIII 2014

2014-09-16 17:38

Przeczytaj także: Najlepsze konta i lokaty dla oszczędnych - ranking VII 2014

Długoterminowo (9-12 miesięcy) najwięcej punktów zebrała Toyota (3,9 proc.), a także BIZ (3,7 proc.), Idea (3,6 proc.) i Meritum (3,5 proc.). Wpadkę zaliczył Getin, którego wynik – 2,1 proc. (podobnie jak Citi Handlowy) lokuje go na dole tabeli. Słabiej wypadł Bank Pocztowy (2,0 proc.), zaś najsłabiej Deutsche Bank (1,8 proc.) – Tabela 3.

fot. mat. prasowe

Atrakcyjność oferty dla klienta korzystającego przypadkowo z oferty banku

W tym przypadku najlepszą ofertę dla klientów przygotowali Idea Bank, Toyota Bank, Getin Bank.


Powyższe wykresy ilustrują atrakcyjność oprocentowania oferty w podziale na depozyty bieżące oraz lokaty krótkoterminowe (1-4 miesięczne w tabeli zaznaczone jako 1-4M), średnioterminowe (5-8 miesięczne zaznaczone jako 5-8M) i długoterminowe (9-12 miesięczne lokaty zaznaczone jako 9-12M) w danym banku w ciągu ostatnich 12 miesięcy temu dla klienta lokującego kwotę 10 tys. zł, przy założeniu, że w danym miesiącu wybierana jest najlepsza oferta bez względu na kanał dystrybucji i bez względu na konieczność spełnienia dodatkowych warunków. Banki zostały posortowane wg średniego oprocentowania maksymalnych ofert ze wszystkich miesięcy w analizowanych 4 grupach produktowych (depozyty bieżące, lokaty krótko-, średnio- i długoterminowe). Atrakcyjność oprocentowania została zmierzona w przedziałach reprezentujących 20 proc. najgorszych, 20 proc. słabych, 20 proc. przeciętnych, 20 proc. dobrych i 20 proc. najlepszych ofert. Ocenie poddano wszystkie produkty oszczędnościowe oferowane w ciągu ostatnich 12 miesięcy i wyznaczono dla nich w miesiącu maksymalne oprocentowanie w podziale na poszczególne grupy produktów (lokaty terminowe i konta oszczędnościowe), biorąc pod uwagę okres lokowania. Warunkiem wzięcia pod uwagę produktu było saldo lub kwota lokaty
w przedziale 10-50 tys. zł.

W przypadku produktów oszczędnościowych, Toyota Bank oraz Getin Noble Bank osiągnęły w sierpniu (podobnie jak w maju, czerwcu i lipcu) najlepszy wynik w rachunkach oszczędnościowych dla salda 10 tys. zł: 5,0 proc. Następne w kolejności – BIZ, Idea, Millenium i Citi Handlowy to tzw. „grupa 4,0 proc.”. To i tak dobrze, zważywszy że ostatnia w zestawieniu Nordea osiągnęła 1,5 proc. Pozycję lidera w dziedzinie lokat terminowych 1-36 miesięcy w oddziałach ponownie obroniła Idea (5,0 proc na 3 miesiące). Ostatnie miejsce dzierży BGŻ (1,0 proc. na 24 miesiące). Idea może także poszczycić się atrakcyjną ofertą 3-miesięcznych lokat w bankowości elektronicznej (5,0 proc.). Tę pozycję dzieli z Meritum Bankiem i Deutsche Bankiem (po 5,0 proc. na 2 miesiące). Po 4,5 proc. można było uzyskać, decydując się na trzy banki: Toyotę (12 miesięcy), Millenium (3 miesiące) i Getin (2 miesiące). Dużo do życzenia pozostawia wynik Nordei (1,9 proc. na 6 miesięcy), a także Citi (2,25 proc. na 24 miesiące). Dobry wynik z lipcowego zestawienia potwierdził Bank Pocztowy, jeśli chodzi o lokaty progresywne do 36 miesięcy (4,0 proc., 36 miesięcy). Nieźle wypadły Idea (3,6 proc. na 9 miesięcy), Getin (3,5 proc. na 12 miesięcy) i Toyota (3,4 proc. na 18 miesięcy). Nie można tego powiedzieć ani o Pekao (1,86 proc. na 13 miesięcy), ani tym bardziej o PKO BP (1,6 proc. na 36 miesięcy) – Tabela 4.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: