eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyt konsumpcyjny? Tak!

Kredyt konsumpcyjny? Tak!

2014-08-16 00:21

Kredyt konsumpcyjny? Tak!

Rekordowe półrocze w kredytach konsumpcyjnych © ewakubiak - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pierwsze sześć miesięcy bieżącego roku przyniosło rekord - banki i SKOK-i pożyczyły Polakom aż 37,7 miliarda złotych. Tak dobrze nie było nawet w latach 2007-2008, w których mieliśmy do czynienia z prawdziwym boomem na kredyty konsumpcyjne. Eksperci Biura Informacji Kredytowej są przekonani, że to nie koniec wzrostów.

Przeczytaj także: Kredyty konsumpcyjne i mieszkaniowe w I poł. 2013

Kryzys na światowych rynkach finansowych, który rozpoczął się w drugiej połowie 2008 r. zmusił również polskie banki do zaostrzenia kryteriów udzielania kredytów. Sytuacja ta spowodowała wówczas 26 proc. spadek wartości udzielanych kredytów - z około 37 mld zł w I półroczu 2007 i 2008 r., do 28,6 mld w tym samym okresie roku 2011. W ujęciu ilościowym spadki były jeszcze większe - pomiędzy analizowanym okresem 2008 i 2013 r. wyniosły aż 39 proc. Równocześnie w tym samym czasie wzrosła wartość umów kredytowych, czego przyczyną było głównie przejmowanie dużej części segmentu kredytów konsumpcyjnych udzielanych na niskie kwoty, przez firmy pożyczkowe.

fot. mat. prasowe

Kredyty konsumpcyjne udzielone w I półroczach lat 2007-2014

W 2013 r. trend na rynku kredytów konsumpcyjnych został odwrócony. Wynikało to częściowo z powrotu do banków kredytów związanych ze sprzedażą ratalną towarów i usług.


W 2013 r. trend na rynku kredytów konsumpcyjnych został odwrócony. Wynikało to częściowo z powrotu do banków kredytów związanych ze sprzedażą ratalną towarów i usług. W I półroczu 2014 r. banki i SKOK-i udzieliły kredytów gotówkowych i ratalnych na rekordową kwotę 37,7 mld zł. Jest to kwota nawet nieco wyższa, niż w szczytowych latach 2007 i 2008. –Prognozy Biura Informacji Kredytowej przewidują dalszy wzrost liczby oraz wartości udzielanych kredytów konsumpcyjnych w drugiej połowie bieżącego roku– mówi dr Andrzej Topiński, Główny Ekonomista Biura Informacji Kredytowej.

fot. mat. prasowe

Średnia kwota kredytu konsumpcyjnego udzielonego w I półroczach 2007-2014

Średnia kwota kredytu konsumpcyjnego udzielonego w I półroczu 2014 sięgała 10,4 tys. zł.


W okresie rozpędzania się akcji kredytowej w latach 2007- 2008 nadzór bankowy słusznie ostrzegał przed niebezpieczeństwem przegrzania rynku. W kolejnych latach co ósmy zaciągnięty wówczas kredyt nie był obsługiwany terminowo. Jak przypomina dr Andrzej Topiński z BIK, ówczesne kryteria udzielania kredytów były zbyt liberalne. – Tymczasem nasze dane pokazują, że w zaciąganych później kredytach trudności ze spłatą występują w przypadku zaledwie co dwudziestego udzielanego kredytu – mówi. – Zarówno banki jak i kredytobiorcy postępują dziś znacznie bardziej ostrożnie, niż miało to miejsce w latach 2007 - 2008, co pozwala sądzić, że mimo postępującego ożywienia, tym razem unikniemy przegrzania rynku – dodaje.

Przeczytaj także

Trade Finance ułatwia import

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: