eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Badanie Oszczędności Polaków VI 2014

Badanie Oszczędności Polaków VI 2014

2014-07-18 11:35

Przeczytaj także: Badanie Oszczędności Polaków V 2014


Oczekiwania ankietowanych spełniłaby lokata oprocentowana na poziomie 4,52 proc., jednocześnie byliby skłonni zaakceptować okres lokaty wynoszący nawet 1 rok. Takie deklarowane warunki utrzymują się już kilka miesięcy, a banki ciągle przyciągają ludzi na krótkie lokaty lub czasowe promocje na kontach oszczędnościowych. Przeciętne oprocentowanie posiadanych produktów depozytowych wyniosło 2,96 proc. (wzrost o 0,25 proc.), a średni okres trwania depozytu 5 miesięcy (wzrost o blisko 3 miesiące).

fot. mat. prasowe

Jak oceniam oprocentowanie oszczędności w bankach

Odsetek osób negatywnie oceniających oprocentowanie w bankach wciąż przekracza 60 proc. (60,6 proc.), ale w stosunku do danych z maja obniżył się o 4 proc., zbliżając się do poziomu z października 2013 r. (58,6 proc.), kiedy to zanotowano najmniej negatywnych odpowiedzi w historii Badania.


Lokaty cieszą się największym zainteresowaniem respondentów, jako sposób na oszczędzanie. W czerwcu wybrało je 80 proc., a miesiąc wcześniej 65 proc. Ci, którzy nie chcą aktualnie lokować bądź inwestować wolnych środków, posiadają je w 63,6 proc. w bankach (o 6,2 proc. mniej niż w maju).

fot. mat. prasowe

Posiadane i oczekiwane oprocentowanie

Oczekiwania ankietowanych spełniłaby lokata oprocentowana na poziomie 4,52 proc., jednocześnie byliby skłonni zaakceptować okres lokaty wynoszący nawet 1 rok.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób lokuję wolne środki?

Lokaty cieszą się największym zainteresowaniem respondentów, jako sposób na oszczędzanie

fot. mat. prasowe

W jaki sposób chciałbym lokować i jak lokuję wolne środki?

Ci, którzy nie chcą aktualnie lokować bądź inwestować wolnych środków, posiadają je w 63,6 proc. w bankach (o 6,2 proc. mniej niż w maju).


- Czerwiec oraz miesiące wakacyjne oznaczają lekką poprawę na rynku pracy z uwagi na większą dostępność prac wakacyjnych. Wiele gospodarstw domowych zaliczy w tym czasie zastrzyk gotówki, którego nie doświadczy ponownie aż do okresu świątecznego, gdy mamy do czynienia z wypłatami trzynastek, premii i noworocznych bonusów. O te chwilowe nadwyżki bankowcy będą konkurowali wraz z biurami podróży i hotelami. Badanie pokazuje, że oszczędzając bylibyśmy skłonni powierzyć wolne środki bankom, o ile ich oprocentowanie wyniosłoby około 4,5 proc. – wówczas zdecydowalibyśmy się na lokatę trwającą nawet rok. Ten trend obserwujemy w naszym badaniu już od pięciu miesięcy. I chociaż klienci oczekują od banków lepszych warunków, to otrzymują oprocentowanie na wyraźnie niższym poziomie. Odsetki od lokat i kont oszczędnościowych są dla banków kosztem i w momencie, gdy oprocentowanie depozytów przekracza koszt pieniądza na rynku międzybankowym wynoszący obecnie ok. 2,5 proc. bank musi dołożyć się do naszych odsetek. Dlatego banki, aby zminimalizować efekt kosztowy wysokiego oprocentowania zaszywają w lokatach wiele dodatkowych warunków (np. możliwość otwarcia lokaty przez Internet, konieczność wpłacenia nowych środków, czy podniesienie opłat za wypłatę z rachunku). Widać to wyraźnie w różnicy między oczekiwanym oprocentowaniem, a oprocentowaniem jakie klienci otrzymywali – ta różnica w maju wynosiła ok. 1,4 proc., w czerwcu już 1,6 proc. – podsumowuje Marcin Dec, Członek Zarządu Getin Noble Bank.

Informacje o badaniu
Dane zawarte w informacji prasowej pochodzą z Badania Oszczędności Getinu, zrealizowanego w dniach 23 – 25 czerwca 2014 r. na zlecenie Getin Noble Banku na reprezentatywnej próbie 500 osób. Wolne środki, o których mowa w Informacji Prasowej zostały zdefiniowane jako bieżące oszczędności, które aktualnie respondent posiada, jak też środki, którymi mógłby w miarę swobodnie dysponować, czyli środki, które aktualnie respondent posiada już ulokowane w bankach (na koncie osobistym, na kontach oszczędnościowych lub lokatach) lub zainwestowane w funduszach inwestycyjnych.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: