eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Renta dożywotnia i odwrócony kredyt hipoteczny okiem KPF

Renta dożywotnia i odwrócony kredyt hipoteczny okiem KPF

2014-07-09 12:58

Przeczytaj także: Renta dożywotnia? Jeszcze nie teraz


RYZYKO DLA SENIORÓW

Jeżeli zostanie uchwalona jedynie ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, lub nawet jeśli zostanie uchwalona wcześniej niż ustawa o dożywotnim świadczeniu pieniężnym spowoduje to, że osoby starsze o gorszym czy niskim statusie, kierowane argumentami wyłącznie medialnymi, nie zaś merytorycznymi, będą korzystać z odwróconego kredytu hipotecznego, ze wszystkimi tego konsekwencjami, opisanymi powyżej.

Co więcej, rozwój oferty renty dożywotniej – przy braku jednoczesnego wejścia w życie obu regulacji - bez uzasadnienia merytorycznego może zostać co najmniej zahamowany. Wprowadzenie w życie jedynie ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym sprawi, że konsumenci, osoby starsze mogą nawet zostać wprowadzone w błąd, ponieważ będą przekonane, że jest to już pełna regulacja rynku i skorzystają z oferty nie odpowiadającej ich oczekiwaniom i potrzebom. To społeczne uzasadnienie jest nie do pominięcia w ocenie aktualnego przebiegu procesu legislacyjnego, kiedy to tylko jedna z regulacji trafiła na razie do prac parlamentarnych. To samo racjonalne uzasadnienie społeczne wskazywałoby zaś, iż oba projekty powinny być procedowane równolegle, lub co najmniej procedowanie obu powinno bezwzględnie zakończyć się w tym samym czasie, lub z vacatio legis pozwalającym na rozpoczęcie funkcjonowania obu modeli w tym samym czasie.

Warto również zauważyć istotną cechę aktualnej sytuacji rynkowej. Od dłuższego czasu część osób, opierając się na medialnych przekazach, wstrzymuje się z podjęciem decyzji czekając na obie ustawy. I tak Seniorzy czekają już 5 lat na kompleksową regulację obu rynków. Biorąc pod uwagę średni wiek aktualnych Klientów funduszy hipotecznych, który wynosi 78 lat, zdecydowanie trzeba stwierdzić, iż te osoby nie mają już czasu dłużej czekać. Jednak sytuacja, w której zostanie uchwalona jedynie ustawa odnosząca się do jednego produktu jest nie do zaakceptowania społecznie i może poczynić szkody niedostosowaniem do potrzeb społecznych. Konsekwencje takiej sytuacji staną się źródłem erozji prawa, pogorszeniem wizerunku rynku finansowego co do zasady i zaufania do państwa prawa.

KPF: PROCEDOWAĆ RÓWNOLEGLE

Emerytury w Polsce są niskie i prawdopodobnie taka tendencja zostanie utrzymana, dlatego niezbędna jest ustawowa regulacja umożliwiająca uzyskanie dodatkowych dochodów na emeryturze. I koniecznym jest także podkreślić, że z uwagi na względnie niski przeciętny poziom zamożności polskich emerytów, potrzeba będzie głównie dodatkowych dochodów wypłacanych emerytom do końca ich życia. Stąd zdecydowanie KPF stoi na stanowisku, iż odwrócony kredyt hipoteczny jak i ustawa o dożywotnim świadczeniu pieniężnym powinny zostać uregulowane równolegle aby stworzyć kompleksowe rozwiązanie umożliwiające bezpieczne zwiększenie dochodów.

Przeczytaj także: Bezpieczna renta dożywotnia Bezpieczna renta dożywotnia

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: