eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Renta dożywotnia i odwrócony kredyt hipoteczny okiem KPF

Renta dożywotnia i odwrócony kredyt hipoteczny okiem KPF

2014-07-09 12:58

Przeczytaj także: Renta dożywotnia? Jeszcze nie teraz


Brak zaś wejścia w życie regulacji drugiego modelu odwróconej hipoteki, tj. modelu sprzedażowego, czyli renty dożywotniej, która gwarantuje wypłaty dożywotnio powodowałby, iż decyzje, generujące poważne problemy życiowe osób starszych mogą powstawać masowo. Tylko równoległa, kompleksowa regulacja dwóch modeli stworzy nie tylko bezpieczne warunki korzystania z obu produktów, ale również da szansę racjonalnego wyboru konsumentom, osobom starszym oferty najlepiej dopasowanej do ich potrzeb i statusu materialnego.

PODSTAWOWE RÓŻNICE

Na świecie odwrócona hipoteka oferowana jest właśnie w dwóch modelach i są to oferty uzupełniające się: w modelu kredytowym oferowanym przez banki oraz w modelu sprzedażowym w postaci renty dożywotniej. Odwrócony kredyt hipoteczny, który po wejściu w życie aktualnego projektu ustawy, będzie oferowany przez banki, stanie się najprawdopodobniej ofertą skierowaną do osób o względnie wyższym statusie majątkowym i pozwoli im na co prawda zwiększenie dochodów, ale tylko przez ściśle określony czas. I nawet zakończenie okresu ważności kontraktu pomiędzy bankiem i konsumentem, nie będzie prowadzić do drastycznego pogorszenia jakości życia takiej osoby.

Natomiast renta dożywotnia, czyli drugi model odwróconej hipoteki będzie wybierana przez konsumentów o względnie niższej pozycji finansowej, których dochody na emeryturze nie zaspakajają ich bieżących potrzeb i zależy im na uzyskaniu dodatkowego uposażenia na emeryturze dożywotnio, aby móc pokrywać podstawowe koszty utrzymania, w tym np. opłacać czynsz czy zakupić leki. Kwoty uzyskiwane z tytułu renty dożywotniej przeznaczane są bowiem na bieżące potrzeby, co pozwala emerytom o niższych dochodach żyć godnie. Trzeba silnie podkreślić, iż spełnienia takiego celu nie zapewni odwrócony kredyt hipoteczny. Po zakończeniu kontraktu odwróconego kredytu hipotecznego, jeśli zawarłyby go osoby o gorszym statusie majątkowym, musiałby znaleźć sposób na finansowanie wcześniej pokrywanych z dodatkowego uposażenia podstawowych potrzeb.

W mediach najczęściej podaje się jako główną różnicę pomiędzy dwoma modelami odwróconej hipoteki moment przeniesienia własności nieruchomości. Ta różnica w istocie jest ważna, ale raczej medialnie, nie zaś dla osób starszych, które podejmują decyzję o zawarciu takiej umowy dla poprawy jakości swego życia i chcą to osiągnąć jak najdłużej, czyli najlepiej dożywotnio. Najważniejszą, z ich punktu widzenia, różnicą pomiędzy odwróconym kredytem hipotecznym a rentą dożywotnią jest czas wypłacania świadczeń. Wyłącznie renta dożywotnia wypłacana jest w każdym przypadku umowy do końca życia beneficjenta świadczeń. I co niezwykle istotnego, nowa regulacja, której projekt został opublikowany 1 lipca, zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa takiego kontraktu dla beneficjentów. Natomiast należy raz jeszcze podkreślić, że dodatkowe uposażenie w modelu odwróconego kredytu hipotecznego wypłacane będzie przez z góry określony czas, który prawdopodobnie jedynie w niewielkiej liczbie umów będzie pokrywał się z okresem życia beneficjenta świadczeń.
Przeczytaj także: Bezpieczna renta dożywotnia Bezpieczna renta dożywotnia

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: