eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rodzice niepełnosprawnych dzieci dostaną większe wsparcie

Rodzice niepełnosprawnych dzieci dostaną większe wsparcie

2014-04-27 22:54

Rodzice niepełnosprawnych dzieci dostaną większe wsparcie

Większe wsparcie dla rodziców © WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

Sejm ostatecznie przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych. Posłowie zaakceptowali poprawkę Senatu wprowadzającą coroczną waloryzację świadczeń pielęgnacyjnych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych. Za przyjęciem poprawki było 436 posłów, dwóch było przeciw. Waloryzacja będzie powiązana ze wzrostem płacy minimalnej. Pierwszy raz będzie miała miejsce w 2017 roku. Ustawa trafiła teraz do podpisu przez prezydenta.

Przeczytaj także: Wyższe świadczenia dla rodziców dzieci niepełnosprawnych

Nowelizacja podnosi wysokość świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców lub opiekunów, którzy nie pracują albo z pracy rezygnują, bo opiekują się na stałe swoimi niepełnosprawnymi dziećmi. Nowelizacja dotyczy opiekunów osób, u których niepełnosprawność pojawiła się do 18. roku życia lub w przypadku uczących się albo studiujących do 25. roku życia.

Zgodnie z nowymi przepisami od 1 maja 2014 r. wsparcie wyniesie 800 zł świadczenia pielęgnacyjnego, 200 zł z rządowego programu oraz 321 zł składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne (razem pomoc wyniesie więc 1.321 zł na miesiąc). W przyszłym roku pomoc będzie jeszcze większa i wyniesie 1.200 zł świadczenia pielęgnacyjnego i 376 zł składki (łącznie 1.576 zł na miesiąc),by docelowo w roku 2016 roku osiągnąć poziom 1.300 zł świadczenia pielęgnacyjnego (jest to kwota odpowiadająca prognozowanej płacy minimalnej) oraz 403 zł składki (czyli w sumie 1.703 złotych na miesiąc). Od 2017 r. świadczenia pielęgnacyjne mają być waloryzowane w tempie odpowiadającym wzrostowi minimalnego wynagrodzenia za pracę. Decyzje o wysokości świadczeń pielęgnacyjnych będą zmieniane automatycznie z urzędu, co ułatwi i przyspieszy ich waloryzację.

Ustawa trafiła teraz do podpisu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: