eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jakie ubezpieczenie na narty?

Jakie ubezpieczenie na narty?

2014-01-28 00:15

Przeczytaj także: Ubezpieczenie na narty: jak dobrać odpowiednią polisę


Free-ride i akrobacje

Oprócz zwolenników nietypowych destynacji narciarskich, zwiększa się również liczba osób, które preferują ekstremalne odmiany narciarstwa. Przybierają one różne formy – coraz bardziej dostępne i popularne stają się m.in.: jazda poza wyznaczonymi trasami (znana również jako free-ride), a także skoki w snowparkach. Nie brakuje również miłośników tzw. snowkite’a (czyli połączenia jazdy na nartach lub snowboardzie z kitesurfingiem) czy też heliiskingu lub heliboardingu (czyli zjazdów ze szczytu, które wymagają transportu na stok helikopterem). Przykładowo w Tyrolu dzieci z rodzicami przelecieć mogą prawie 50 m nad ziemią na linach specjalnego urządzenia narciarskiego.

„Zamiar jazdy poza wyznaczonymi trasami lub narciarstwo uprawiane wyczynowo oznacza, że dany klient zdecydowanie powinien wybrać szerszy zakres ochrony, typowy dla sportów ekstremalnych. Tego typu aktywności dostarczają wyjątkowych wrażeń, jednak nawet po przebyciu kursu antylawinowego, wiążą się z dużym ryzykiem ewentualnego wypadku. W takich sytuacjach standardowa polisa, obejmująca tzw. amatorskie uprawianie sportów, nakierowane na rekreację i rozrywkę, jest niewystarczająca” – wyjaśnia Anna Wieconkowska.

Kiedy niezbędny jest air-ambulanse

Jednym z ważnych elementów ochrony ubezpieczeniowej, zwłaszcza w przypadku jazdy poza trasami, jest zapewnienie przeprowadzenia ewentualnej akcji ratunkowej. Najczęściej obejmuje ona transport śmigłowcem ze stoku, a następnie – jeśli to okaże się konieczne – pokrycie kosztów transportu poszkodowanego do kraju oraz późniejszej hospitalizacji. Jeśli narciarz nie posiada ubezpieczenia – interwencja górskiego pogotowania ratunkowego może być niezwykle kosztowna. Warto pamiętać, że pomoc służb ratunkowych, która jest bezpłatna w Polsce, często wiąże się z wysokimi opłatami w innych krajach.

„Pokrycie kosztów poszukiwań oraz ratownictwa w górach i na morzu to bardzo ważny element polisy ubezpieczeniowej. Jeśli uszczerbek na zdrowiu jest poważny (np. uraz kręgosłupa), może zaistnieć konieczność natychmiastowego transportu poszkodowanego do Polski z użyciem air-ambulansu z eskortą medyczną. Wówczas w ramach polisy powinno zostać zapewnione także miejsce w szpitalu. Transport medyczny air-ambulansem z krajów alpejskich do Polski to koszt rzędu nawet ok. 60 000 PLN. Tego rodzaju wydatki mogą okazać się nawet dwukrotnie wyższe niż łączne koszty niezbędnej pomocy medycznej” – wyjaśnia Anna Wieconkowska.

Bez długów, bo z OC

Komfortowy relaks i wypoczynek to także zabezpieczenie na wypadek ewentualnej kolizji na stoku, w której poszkodowane mogą zostać osoby trzecie. Konsekwencje finansowe takiego zdarzenia w krajach europejskich sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Obejmują zarówno koszty leczenia i rehabilitacji innej osoby (OC osobowe), jak i uszkodzenia sprzętu sportowego (OC rzeczowe).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: