eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Produkty strukturyzowane dobre dla ostrożnych

Produkty strukturyzowane dobre dla ostrożnych

2014-01-14 00:20

Przeczytaj także: Jak wybrać produkt strukturyzowany i na nim zarobić?


Produkty strukturyzowane mogą przybierać różną formę prawną, od lokat, przez obligacje i certyfikaty, aż po polisy z funduszem kapitałowym lub polisy na życie i dożycie. Generalnie każda z tych form może mieć swoje zalety, na przykład w przypadku ubezpieczeń nie jest pobierany 19-proc. podatek od zysków kapitałowych.

Sprzedaż struktur prowadzona jest najczęściej w formie subskrypcji (zwykle trwają one do kilku tygodni), przez co bardziej przypomina ona zapisy na akcje lub obligacje niż zakładanie lokat, które znajdują się w ofercie banków na stałe. W dniu uruchomienia produktu następuje odczyt wartości bazowej instrumentu będącego podstawą do wyliczania zysku. Niejednokrotnie zdarza się tak, że bank dokonuje odczytów nie tylko na koniec inwestycji, ale także w trakcie jej trwania. Może to służyć na przykład do uśrednienia stopy zwrotu lub – w razie przekroczenia z góry określonej bariery – zakończenia produktu przed czasem. Tak na przykład jest w przypadku pierwszej polisy strukturyzowanej z oferty BGŻOptima, której wynik zależeć będzie od notowań ropy naftowej. Jak dotąd miało miejsce pięć z ośmiu odczytów, każdy z nich na co najmniej kilkunastoprocentowym plusie.

Produkty strukturyzowane bez wątpienia mają potencjał i mogą być wartościowym składnikiem portfela inwestycyjnego. Warto jednak ostrożnie je dobierać, bo inwestując w zły zamrażamy pieniądze na kilka lat, a zakończenie inwestycji przed czasem wiąże się zwykle z opłatami. Jednym z niewielu wyjątków na rynku są BGŻOptima i Bank BGŻ, które pozwalają bezkosztowo zakończyć inwestycję w strukturę przed czasem. Dzięki temu środki nie muszą być zamrożone na długi okres, a klienci zyskują znacznie większą elastyczność.

Cztery cechy dobrego produktu strukturyzowanego:
  • prosta i zrozumiała konstrukcja;
  • możliwie wysoki potencjał zysku;
  • 100-proc. ochrona kapitału – dla tych, którzy nie akceptują ryzyka utraty nawet części kapitału;
  • brak opłat.

Tomasz Gomółka, ekspert Banku

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: