eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Efektywne oszczędzanie na emeryturę

Efektywne oszczędzanie na emeryturę

2013-11-23 00:19

Przeczytaj także: Jeśli nie OFE, to co?


Dyscyplina i monitorowanie inwestycji

Jak w wielu innych dziedzinach życia, także w inwestowaniu ważna jest dyscyplina. Chodzi o to, żeby trzymać się ogólnych zarysów obranej strategii, oczywiście nie za wszelką cenę, bo modyfikacje zawsze mogą posłużyć jej udoskonaleniu. Inwestycje warto regularnie monitorować i nie zostawiać ich samym sobie. Bywa, że strategie typu „kup i trzymaj” nie zawsze dają najlepsze efekty. Przykładowo inwestując na rynku akcji, czy bezpośrednio czy za pośrednictwem funduszy, warto ustalić sobie progi ostrożnościowe, czyli np. ustalić, że jeśli wartość konkretnego składnika naszego portfela spadnie o 15 czy 20 proc. od maksymalnej osiągniętej przez niego do tej pory wartości, to zamykamy taką inwestycję i przenosimy się na bardziej bezpieczne pozycje.

Dostosowania składu portfela do lat pozostałych do emerytury

Duże znaczenie ma wiek osoby oszczędzającej z myślą o dodatkowej emeryturze. Ogólna zasada jest taka, że im jest on mniejszy, a tym samym horyzont inwestycyjny bardziej odległy, na tym większe ryzyko można sobie pozwolić. Często przytaczana jest reguła 100 (czasem 110) minus wiek oszczędzającego. Uzyskany wynik, np. 70 w przypadku osoby 30. letniej, orientacyjne wskazuje procent, jaki inwestycje o ryzykowny charakterze (np. akcje czy fundusze akcji) powinny stanowić w portfelu. Z reguły tej płynie też jeszcze jeden wniosek, a mianowicie taki, że wraz ze zbliżaniem się do wyznaczonego celu, udział części agresywnej powinien się zmniejszać, na korzyść inwestycji o mniejszym ryzyku.

Koszty

Oczywistym elementem każdej inwestycji, na który należy zwracać baczną uwagę, są koszty. W przypadku instrumentów rynku kapitałowego, bardzo często cena wcale nie przechodzi w jakość. Często bywa wręcz na odwrót. Wynika to po części z tego, że koniec końców, długoterminowe stopy zwrotu z różnych instrumentów finansowych nie różnią się od siebie aż tak bardzo. Dlatego koszty mają aż tak duże znaczenie, bo to właśnie one w dużym stopniu wpływają na ostateczną wartość inwestycji. W przypadku każdej formy inwestowania należy bezwzględnie dokładnie zapoznać się ze wszystkimi możliwymi opłatami i koniecznie trzeba to zrobić we własnym zakresie, a nie polegać tylko i wyłącznie na informacjach uzyskanych od osoby, która chce nam dany produkt sprzedać. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy warto poszukać w internecie informacji na temat oferowanego nam produktu.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Jak1233 / 2013-11-26 11:05:52

    Ja nie lubię ryzykować, wprawdzie odkładam nieduże kwoty, ale lubię poczucie bezpieczeństwa jakie dają mi lokaty. Wybieram te długoterminowe, ostatnio w Getin Banku. Liczę, że jednak ich oprocentowanie wzrośnie zgodnie z prognozami. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: