eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Indeksy branżowe na GPW: przemysł najlepszy

Indeksy branżowe na GPW: przemysł najlepszy

2013-10-15 12:40

Przeczytaj także: WIG50 i WIG250 już po debiucie


Pierwszych pięć miejsc pod względem dynamiki wzrostu notowań w 2013 r. zajmują w kolejności przedstawiciele przemysłu motoryzacyjnego, lekkiego, drzewnego, chemicznego oraz przemysł-inne, kategorii najmniej liczebnej i o marginalnym znaczeniu (Mobruk, Krynicki Recycling i Harper). Kolejne dwie pozycje zajmują przedstawiciele handlu detalicznego i hurtowego, za nimi plasują się banki, a pierwszą dziesiątkę zamykają telekomunikacja i producenci materiałów budowlanych. Detaliści swą wysoką pozycję zawdzięczają przede wszystkim gwiazdom handlu odzieżą, takim jak LPP, CCC, Gino Rossi, Monnari. Znacznie gorzej radzą sobie handlujący żywnością i dobrami szybko zbywalnymi.

Warto zwrócić uwagę, że liderzy to głównie przedstawiciele gałęzi przemysłu będący producentami dóbr bezpośrednio trafiających do konsumenta lub dostarczający komponentów bądź surowców dla tego typu firm. Do tej pierwszej kategorii należą takie spółki, jak producenci odzieży, obuwia, tkanin, wykładzin, częściowo producenci opon, obsługujący zarówno sektor odbiorców indywidualnych, jak i przedstawicieli przemysłu motoryzacyjnego, producenci mebli i materiałów wykorzystywanych przy wyposażeniu mieszkań (panele, płyty podłogowe itp.). Do drugiej można zaliczyć takie spółki jak Groclin, będący dostawcą komponentów i elementów wyposażenia dla producentów aut, Synthos i PCC Exol oraz pozostałe spółki chemiczne. To spółki z natury rzeczy najwcześniej reagujące na symptomy ożywienia gospodarczego, stojące najbliżej konsumentów bezpośrednio lub pośrednio. Dobrze z tą grupą komponuje się wysoka pozycja firm handlowych, czyli także bezpośrednio lub pośrednio (hurtownicy), czyli także mających bliski związek z konsumentami.

W późniejszej fazie poprawy koniunktury coraz lepiej zaczną sobie radzić przedstawiciele przemysłu elektromaszynowego i metalowego, będący dostawcami maszyn i urządzeń do produkcji dóbr użytkowych i konsumpcyjnych. Ich akcje na razie nie przynoszą inwestorom tak wysokich zysków. Indeks grupujący firmy branży elektromaszynowej zyskał od początku roku 31 proc., podobnie producenci materiałów budowlanych i informatyka, wskaźnik dla spółek metalowych wzrósł o 25 proc., co w porównaniu z 70-80 proc. zwyżkami w motoryzacji i przemyśle lekkim oraz 45 proc. wzrostami w handlu, jest wynikiem skromnym. Potwierdzeniem tezy o poprawiających się perspektywach dla wytwórców środków produkcji jest także wyraźne przyspieszanie dynamiki wzrostu indeksów w ostatnim czasie, podczas gdy tempo zwyżki dla firm motoryzacyjnych czy chemicznych, szczyt ma już raczej za sobą, przynajmniej w tej fazie koniunktury, co nie wyklucza sukcesów w następnych odsłonach gospodarczego przyspieszenia.

Słaba pozycja firm spożywczych, farmaceutycznych, czy branży hotelowo-restauracyjnej, których indeksy zwyżkowały od 23 do 26 proc., częściowo także telekomunikacyjnych, świadczy o wciąż niezbyt mocnej kondycji rodzimych konsumentów. Jeszcze gorzej jest z firmami deweloperskimi i budowlanymi. Popyt na domy i mieszkania jeszcze się nie odrodził, po poprzedniej zapaści, co widać też po stopach zwrotu. Indeksy firm budowlanych i deweloperskich zyskały w tym roku po około 17 proc., choć i w ich przypadku widać zdecydowaną poprawę dynamiki zwyżek w ostatnim czasie. W skali dwunastu miesięcy ich skala sięgała zaledwie 8-9 proc. Wzrost popytu na mieszkania będzie odczuwalny, gdy nastąpi wyraźna poprawa sytuacji na rynku pracy oraz zwiększy się presja na wzrost płac, co będzie możliwe w fazie boomu w gospodarce.

Wciąż nie widać jego symptomów w energetyce i branży paliwowej, których indeksy od początku roku wciąż są na niewielkim minusie. Nieprędko też zapewne zacznie przyciągać inwestorów przemysł surowcowy, ze wskaźnikiem tracącym prawie 40 proc. Staną się one atrakcyjne dopiero wówczas, gdy w fazę wyraźnego ożywienia wejdzie nie tylko polska, ale i globalna gospodarka.

poprzednia  

1 2

oprac. : Roman Przasnyski / Open Finance Open Finance

Więcej na ten temat: WIG20, indeksy giełdowe, WIG30, GPW, sWIG80

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: