eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Płatności zbliżeniowe Visa: EMV to bezpieczeństwo

Płatności zbliżeniowe Visa: EMV to bezpieczeństwo

2013-06-07 10:04

Płatności zbliżeniowe Visa: EMV to bezpieczeństwo

Technologia EMV zapewnia kartom bezpieczeństwo © bertys30 - Fotolia.com

Najnowsze dane dotyczące tzw. transakcji nieuprawnionych pokazują, że dzięki technologii mikroprocesorowej EMV bezpieczeństwo kart Visa, łącznie z kartami zbliżeniowymi, już drugi rok z rzędu utrzymuje się w Europie na historycznie najwyższym poziomie, a wskaźniki bezpieczeństwa dla polskich kart Visa są wyraźnie lepsze niż średnio w Europie. Co więcej, dzięki zainwestowaniu przez Visa Europe w ciągu ostatnich sześciu lat ponad miliarda euro w rozwój technologii i infrastruktury dla bezpieczeństwa płatności Visa, odnotowano spadek transakcji nieuprawnionych. W Europie znajdował się on drugi rok z rzędu na najniższym do tej pory poziomie, wynoszącym zaledwie 0,04% wartości płatności dokonywanych kartami Visa – czyli obrazowo mówiąc, 4 eurocenty na 100 euro opłacane kartami Visa. W Polsce wskaźnik ten jest dziesięciokrotnie lepszy od średniej europejskiej i wynosi 4 eurocenty na 1000 euro opłacany kartami Visa.

Przeczytaj także: Płatności zbliżeniowe: Polska na topie

W standardzie technologii mikroprocesorowej EMV działają w Polsce już wszystkie elektroniczne terminale płatnicze instalowane w placówkach usługowo-handlowych oraz wszystkie bankomaty, a karty Visa w standardzie EMV wydawane są już przez wszystkie banki członkowskie Visa Europe w Polsce. Obecnie spośród ogółu kart Visa wydanych w Polsce prawie 90% to karty z mikroprocesorem, a prawie 40% to karty zbliżeniowe.

Mikroprocesor umieszczony na karcie działa jak mikrokomputer. Nie tylko pozwala ukryć i zabezpieczyć przed odczytaniem część danych i umożliwia selektywny odczyt informacji zapisanych w jego pamięci, ale przede wszystkim dla każdej transakcji generuje unikalne, cyfrowe podpisy, stosując do tego zaawansowane techniki kryptograficzne. Tak podpisane transakcje są weryfikowane przez Visa i bank-wydawcę karty, a technologie wykorzystane do zabezpieczenia transakcji uniemożliwiają ich fałszowanie bądź naśladowanie.

„Jesteśmy pełni uznania dla banków członkowskich Visa Europe oraz agentów rozliczeniowych za wdrożenie zapewniających najwyższe bezpieczeństwo i nowe funkcjonalności rozwiązań mikroprocesorowych EMV, które m.in. umożliwiły spektakularny rozwój płatności zbliżeniowych Visa w Polsce” – stwierdził Jakub Kiwior, dyrektor Visa Europe w Polsce. Spośród krajów europejskich najwięcej płatności zbliżeniowych Visa dokonuje się w Polsce.

fot. bertys30 - Fotolia.com

Technologia EMV zapewnia kartom bezpieczeństwo

W standardzie technologii mikroprocesorowej EMV działają w Polsce już wszystkie elektroniczne terminale płatnicze instalowane w placówkach usługowo-handlowych oraz wszystkie bankomaty, a karty Visa w standardzie EMV wydawane są już przez wszystkie banki członkowskie Visa Europe w Polsce.


Zbliżeniowe karty Visa wyposażone w mikroprocesor, chronione przy zastosowaniu kryptografii oraz najnowszych rozwiązań technologicznych, są tak samo bezpieczne, jak „standardowe” karty Visa z mikroprocesorem bez funkcji zbliżeniowej. Jednym z ważnych mechanizmów zapewniających bezpieczeństwo kartom zbliżeniowym Visa jest – zgodny z zaleceniami Visa – obowiązek ustalenia dla takiej karty przez bank-wydawcę łącznego, wartościowego (kwotowego) limitu transakcji zbliżeniowych dla transakcji typu off-line, czyli super szybkich transakcji do kwoty 50 zł (tzw. licznik transakcji off-line). Ten limit jest zapisany na karcie w pamięci mikroprocesora. W momencie przekroczenia ustalonego limitu mikroprocesor wymusza dokonanie transakcji w trybie on-line, czyli połączenie się karty z systemem banku, który ją wydał. Chodzi o to, by ograniczyć możliwość używania karty zbliżeniowej w trybie off-line, czyli bez łączenia się z systemem banku-wydawcy karty, bez weryfikacji. Banki mogą ustawić odrębne liczniki dla zbliżeniowych transakcji krajowych i zagranicznych.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: