eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Mikroprocesorowe karty Visa opanowały rynek

Mikroprocesorowe karty Visa opanowały rynek

2011-06-06 00:11

Ponad 60% kart Visa w Polsce jest wydanych w globalnym standardzie mikroprocesorowym EMV - podaje Visa Europe. Szybki przyrost takich kart jest dobrą podstawą do wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w sferze płatności.

Przeczytaj także: Płatności zbliżeniowe: Polska na topie

Już ponad 60% spośród ponad 21 mln kart Visa wydanych w Polsce to karty z mikroprocesorem w standardzie EMV, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i pozwala wprowadzać nowe rozwiązania w sferze płatności. Karty takie wydaje już 37 spośród 41 banków członkowskich Visa Europe w Polsce, w tym wszystkie największe banki detaliczne, zaś cztery banki kończą przygotowania do ich wydawania. Przejście na mikroprocesorowy standard EMV umożliwia bankom wydawanie kart z funkcjonalnością zbliżeniową oraz rozpoczęcie prac związanych z wdrożeniem platformy mobilnych płatności Visa, jak również wydawaniem kart generujących hasła jednorazowe Visa CodeSure czy kart dualnych, łączących na jednym „plastiku” dwie funkcje, np. debetową i kredytową. Dzięki szybkiemu upowszechnianiu się technologii mikroprocesorowej EMV, Polska będzie mogła w znaczącym stopniu skorzystać z inwestycji systemu płatniczego Visa Europe w wysokości 100 mln euro rocznie, które będą przeznaczane w Europie na konwergencję, czyli uzupełnianie i przenikanie się płatności kartowych z technologiami mobilnymi oraz rozwiązaniami stosowanymi w handlu elektronicznym.

Karty Visa z mikroprocesorem w standardzie EMV są już akceptowane w ponad 80% terminali w placówkach usługowo-handlowych i w 95% bankomatów. Wydane w Polsce karty Visa z mikroprocesorem są także wyposażane w pasek magnetyczny pozwalający na dokonywanie transakcji w tych placówkach i bankomatach, które jeszcze akceptują wyłącznie karty wydane w technologii paska magnetycznego.
Liczba kart Visa z mikroprocesorem w standardzie EMV wydanych w Polsce przekroczyła na koniec kwietnia br. 12,7 mln, podczas gdy na koniec marca 2010 r. było ich 6,7 mln. Według ostatnich danych NBP, liczba wszystkich kart płatniczych wydanych w Polsce w standardzie mikroprocesorowym EMV wyniosła na koniec 2010 r. prawie 16 mln.

„Bardzo szybki przyrost kart Visa z mikroprocesorem EMV, jaki widzimy w Polsce w ostatnim roku, wraz z rozwojem nowoczesnej infrastruktury do akceptacji kart, w tym również zbliżeniowej, stawia nas na bardzo dobrej pozycji wyjściowej do rozwoju płatności nowych generacji. Już dziś Polska jest na drugim miejscu w Europie, jeśli chodzi o liczbę wydanych kart Visa z funkcją zbliżeniową i znajduje się także w grupie wiodących krajów w zakresie przygotowań do wdrożenia płatności mobilnych” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy, wiceprezes systemu płatniczego Visa Europe odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację.

11 polskich banków już wydało ponad 3,3 mln zbliżeniowych kart Visa opartych na mikroprocesorowym standardzie EMV; kilkanaście kolejnych przygotowuje się do wprowadzenia na rynek swoich kart Visa z mikroprocesorem z dodatkową funkcją płatności zbliżeniowych Visa payWave. Karty te są już akceptowane w ponad 22 tys. terminali z czytnikami zbliżeniowymi w Polsce w sieciach ogólnopolskich, lokalnych a także w małych i średnich sklepach, które dopiero rozpoczynają akceptację kart w wyniku programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie.

Na tegorocznym spotkaniu banków członkowskich Visa Insights 2011, które miało miejsce w kwietniu br. w Barcelonie, system płatniczy Visa Europe zapowiedział przeznaczanie corocznie 100 milionów euro na konwergencję płatności kartowych z technologiami mobilnymi oraz rozwiązaniami stosowanymi w handlu elektronicznym. W ten sposób system płatniczy Visa Europe chce w pełni wykorzystać nowe możliwości związane z rozwojem płatności zbliżeniowych i mobilnych oraz z dalszym wzrostem handlu elektronicznego.

Kilka polskich banków przygotowuje się do wdrożeń płatności mobilnych Visa zarówno w oparciu o aplikację płatniczą na karcie SIM – czyli takie rozwiązanie, jakie zostało zastosowane w pierwszym w Polsce wdrożeniu w 2010 r. prowadzonym przez Visa wspólnie z Bankiem Zachodnim WBK oraz siecią Plus – jak i z wykorzystaniem różnych komponentów tzw. bridging technologies (technologii przejściowych), jak karta microSD czy akcesoria do telefonów iPhone.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: