eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Grupowe inwestowanie w nieruchomości

Grupowe inwestowanie w nieruchomości

2013-04-19 09:15

Grupowe inwestowanie w nieruchomości

Jak inwestować w nieruchomości? © Fantasista - Fotolia.com

Idea wspólnego inwestowania na rynku nieruchomości może wydawać się kusząca i mieć wiele zalet. Jednak wyniki realizujących ją funduszy na razie nie zachwycają. Jeśli nie one to co?

Przeczytaj także: Inwestowanie w nieruchomości: potrzebne nie tylko pieniądze

Dzięki wspólnemu inwestowaniu na rynku nieruchomości możemy stać się współwłaścicielem i czerpać zyski z obiektów oraz gruntów, których sami kupić nie bylibyśmy w stanie. Chociażby z uwagi na wielkość środków potrzebnych do ich nabycia oraz brak odpowiedniej wiedzy. Przepustkę do tego świata dają nam m.in. fundusze nieruchomości.
Na korzyść funduszy nieruchomości przemawia fakt, że całym procesem inwestycyjnym zajmuje się profesjonalny zespół zarządzający. Nie jesteśmy więc w niego bezpośrednio zaangażowani i nie musimy się nawet znać na realiach tego rynku. Płynność takich inwestycji również może być wyższa niż zakup nieruchomości. Rozwiązanie to wydaje się być w związku z tym korzystne i wygodne. Diabeł jednak tkwi w szczegółach i po ich przeanalizowaniu możemy być skorzy do skorzystania z innego wariantu wspólnego inwestowania.

Początki funduszy nieruchomości

Pierwsze z nich powstały w Polsce w 2004 r. Prekursorem na polskim rynku był w tym zakresie Fundusz Rynku Nieruchomości FIZ Arki BZ WBK. Jednak nie musieliśmy długo czekać na kolejną ofertę i kilka miesięcy po nim ruszył ze swoim pierwszym funduszem nieruchomości Skarbiec TFI. Jednak taka forma lokowania kapitału nie zyskiwała popularności w Polsce zbyt szybko, a prawdziwy wysyp funduszy nastąpił dopiero pod koniec hossy na rynku nieruchomości, czyli w 2008 r. Według Analiz Online obecnie funkcjonuje 16 funduszy inwestycyjnych, które zarządzają aktywami wartymi ok. 2,8 mld zł. Większość z nich w swoich portfelach gromadzi nieruchomości komercyjne, ale nie brakuje również takich, które prowadziły zakup na rynku mieszkaniowym. Gros z nich funkcjonuje w formie zamkniętych funduszy inwestycyjnych.

fot. Fantasista - Fotolia.com

Jak inwestować w nieruchomości?

Dzięki wspólnemu inwestowaniu na rynku nieruchomości możemy stać się współwłaścicielem i czerpać zyski z obiektów oraz gruntów, których sami kupić nie bylibyśmy w stanie. Chociażby z uwagi na wielkość środków potrzebnych do ich nabycia oraz brak odpowiedniej wiedzy.


Co w funduszach piszczy?

Część istniejących funduszy przeszła już do fazy sprzedaży posiadanych nieruchomości, konfrontując swoje wyceny z realnymi wycenami rynkowymi. Niestety wiele z nich nie przeszło tej próby pomyślnie. Portfele nawet dobrze zbudowane, ale w zupełnie innych realiach rynkowych, niekoniecznie muszą sobie świetnie radzić w obecnych czasach, a mniej przemyślane inwestycje mogą się mścić podwójnie. Aktualnie sprzedaż nieruchomości jest dla zarządzających nie lada wyzwaniem, szczególnie że portfele zbudowane przez fundusze mogą stanowić pod względem wartości znaczną część rynku. Ich zadania nie ułatwiają również zbliżające się terminy zamknięcia funduszy. Z tego powodu racjonalną decyzją wydaje się skorzystanie z możliwości przedłużenia ich funkcjonowania.

Tak zrobiły już Arka Fundusz Rynku Nieruchomości FIZ, który dał sobie dodatkowe 1,5 roku. Podobnie postanowili uczynić zarządzający ze Skarbca Rynku Nieruchomości FIZ. W tym wypadku skorzystano z maksymalnego terminu zapisanego w statucie, czyli przedłużono funkcjonowanie do listopada 2014. Prawdopodobnie w ich ślady pójdzie również BPH FIZ Sektora Nieruchomości, ale decyzja jeszcze nie zapadła.

Jakimi osiągnięciami mogą się pochwalić fundusze? Przypomnijmy, że w trakcie funkcjonowania prezentują one wyniki na podstawie wycen, które mogą później odbiegać od kwot uzyskanych ze sprzedaży. Jaki wynik osiągną, dowiemy się tak naprawdę dopiero w chwili zbycia posiadanych nieruchomości. Według danych Analiz Online wartość certyfikatu inwestycyjnego najlepszego z uniwersalnych funduszy nieruchomości BPH FIZ Sektora Nieruchomości 2 wzrosła w ciągu ostatnich trzech lat o 36 proc. Za nim uplasował się ECI - Skarbiec Real Estate FIZ AN z zyskiem na poziomie 32,5 proc., a PZU FIZ Sektora Nieruchomości zarobił 28 proc. Jednak w tym przedziale czasowym są to jedyne wyniki na plusie, a rekordziści stracili w tym samym czasie aż 26,9 proc.

 

1 2

następna

oprac. : Wealth Solutions Wealth Solutions

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Grupowe inwestowanie w nieruchomości

    termit991 / 2018-11-14 09:57:54

    Dziękuję za zestawienie. Osobiście stawiam dopiero pierwsze kroki w tego typu inwestycjach. Szukam, czytam i porównuje dostępne oferty. Jakiś czas temu natrafiłem na bardzo interesująca opcję od Mzuri CFI. Nie stać mnie na wyłożenie od razu kilkuset tysięcy złotych dlatego alternatywa w postaci 10 tysięcy oraz rocznym zysku na poziomie 8-10% robi różnice. Pytanie czy ktoś miał możliwość współpracy z Mzuri? Jakieś wnioski, spostrzeżenia, opinie? odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Barti112 / 2018-12-31 19:08:57

    Była jakaś informacja, że jeden z łódzkich projektów dobił do prawie 20% zysku. Nie współpracowałem bezpośrednio ale widzę, że mają dobra wizję odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: