eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zaległe płatności uderzyły w sektor finansowy

Zaległe płatności uderzyły w sektor finansowy

2012-12-13 12:41

Zaległe płatności uderzyły w sektor finansowy

Problemy finansowe © alphaspirit - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W 2012 roku odsetek opóźnionych płatności wobec banków, ubezpieczycieli, firm leasingowych i factoringowych osiągnął niemal 20%, a średni termin płatności wydłużył się o połowę. Rosnące zatory płatnicze w sektorze finansowym wpłynęły na wzmożone kontrole potencjalnych kontrahentów, a w dłuższej perspektywie mogą spowodować ograniczenie środków na finansowanie inwestycji w innych branżach - podaje Euler Hermes.

Przeczytaj także: Sektor MŚP w kolejce po faktoring

Instytucje finansowe, takie jak banki, ubezpieczyciele, firmy leasingowe i factoringowe, mają za sobą trudny rok. Od stycznia odnotowano 9 upadłości firm w tym sektorze, w tym 3 spółek akcyjnych. Jednak najbardziej spektakularna była upadłość firmy Amber Gold, której problemy mocno odbiegały od tych, z którymi borykała się cała branża.

- W kończącym się roku, instytucje finansowe musiały zmierzyć się z problemem zatorów płatniczych. Początek roku nie zapowiadał większych problemów, jednak w połowie roku sytuacja uległa diametralnej zmianie. Na przestrzeni zaledwie 4 miesięcy obserwowaliśmy wzrost opóźnionych płatności z poziomu 12,64% w kwietniu do 19,83% w sierpniu – zauważa Michał Modrzejewski, Dyrektor w Dziale Analiz Branżowych Euler Hermes.

Wraz ze wzrostem odsetka opóźnionych płatności, wobec instytucji z sektora finansowego, wydłużał się również średni termin płatności. Jeszcze na początku roku statystyczna płatność wobec instytucji finansowej wynosiła 68 dni, a w sierpniu była już dłuższa o 24 dni i osiągnęła 92 dni.

fot. mat. prasowe

Odsetek opóźnionych transakcji

W 2012 roku odsetek opóźnionych płatności wobec banków, ubezpieczycieli, firm leasingowych i factoringowych osiągnął niemal 20%


- Wzrost opóźnień w płatnościach spowodował, że przedstawiciele instytucji finansowych zaczęli bardziej wnikliwie prześwietlać swoich kontrahentów. Na przestrzeni tego roku odnotowaliśmy wzrost zamówień, o ponad 110%, na raporty kredytowe, pokazujące kondycję finansową partnerów biznesowych – komentuje Rafał Małek, Dyrektor w Dziale Informacji Euler Hermes.

fot. mat. prasowe

Średni termin płatności

Jeszcze na początku roku statystyczna płatność wobec instytucji finansowej wynosiła 68 dni, a w sierpniu była już dłuższa o 24 dni i osiągnęła 92 dni.


Wrzesień i Październik przyniosły nieznaczną poprawę w terminowym realizowaniu płatności, jednak sytuacja nie powróciła jeszcze do tej z początku roku.

- Jeżeli w przyszłym roku nie dojdzie do poprawy sytuacji i sektor finansowy nadal będzie musiał borykać się z zatorami płatniczymi, to może negatywnie odbić się na kondycji innych branż. Zwiększone opóźnienia w płatnościach mogą skutkować zablokowaniem kapitału w instytucjach finansowych i ograniczeniem finansowania inwestycji – podsumowuje Michał Modrzejewski z Euler Hermes.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: