eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Nowacja rozliczeniowa w KDPW

Nowacja rozliczeniowa w KDPW

2012-08-03 12:18

Nowacja rozliczeniowa w KDPW

Nowacja rozliczeniowa w KDPW © Elnur - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

4 sierpnia br. wejdą w życie zapisy ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, które po raz pierwszy wprowadzają do polskiego porządku prawnego pojęcie nowacji rozliczeniowej. Dzięki tej konstrukcji izba rozliczeniowa stanie się partnerem centralnym (central counterparty), czyli kupującym dla każdego sprzedającego i sprzedającym dla każdego kupującego, wygaszając w ten sposób prawa i obowiązki pierwotnych stron transakcji względem siebie. Obejmie to wszystkie transakcje rozliczanie w KDPW_CCP.

Przeczytaj także: Rachunki papierów wartościowych I 2012

fot. Elnur - Fotolia.com

Nowacja rozliczeniowa w KDPW

Nowacja umożliwi izbie rozliczeniowej KDPW_CCP wstąpienie w prawa i obowiązki pierwotnych stron transakcji zawartych na rynku (rynek zorganizowany, np. GPW, Catalyst, NewConnect oraz rynek OTC), z chwilą przyjęcia tej transakcji do rozliczenia

"Po zawarciu na rynku transakcji między dwiema stronami w wyniku nowacji rozliczeniowej umowa między nimi jest „zastępowana” dwiema umowami, gdzie jako strona transakcji wchodzi izba rozliczeniowa. Staje się kupującym dla sprzedającego i sprzedającym dla kupującego" – tłumaczy Prezes KDPW_CCP Iwona Sroka.

Nowacja umożliwi izbie rozliczeniowej KDPW_CCP wstąpienie w prawa i obowiązki pierwotnych stron transakcji zawartych na rynku (rynek zorganizowany, np. GPW, Catalyst, NewConnect oraz rynek OTC), z chwilą przyjęcia tej transakcji do rozliczenia. Izba KDPW_CCP będzie więc bezpośrednio odpowiedzialna za rozliczenie transakcji, jako że musi doprowadzić do jej wykonania, także z wykorzystaniem własnego kapitału. KDPW_CCP, dzięki odpowiednim kapitałom własnym (200 mln zł) i systemowi gwarantowania rozliczeń (odpowiednie liczenie ryzyka, depozyty zabezpieczające, fundusz rozliczeniowy), będzie mogła przejąć istotną część ryzyka inwestycyjnego związanego z ewentualną niewypłacalnością strony transakcji. Tym samym zwiększy się bezpieczeństwo zawieranych transakcji i zmniejszy się ryzyko rozliczeniowe dla inwestorów, a w konsekwencji - ryzyko niewypłacalności instytucji finansowych.

fot. mat. prasowe

Typowa transakcja

CCP jako strona transakcji


"Jest to moment zwrotny w historii działalności KDPW_CCP jeżeli chodzi o sposób działania tej izby oraz możliwość uzyskania pełnoprawnego statusu partnera centralnego w świetle przygotowywanego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie transakcji na instrumentach pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, partnerów centralnych i repozytoriów transakcji (tzw. EMIR) – powiedziała Prezes KDPW_CCP Iwona Sroka. EMIR jest regulacją, która w znaczący sposób wpłynie na funkcjonowania rynków finansowych w Europie. Nakłada m.in. obowiązek autoryzacji izb rozliczeniowych typu CCP w lokalnych komisjach nadzoru zgodnie z wymogami stawianymi przez prawo i europejski nadzór finansowy ESMA. Dzięki wprowadzeniu pojęcia nowacji rozliczeniowej do polskiego prawa, będzie możliwa autoryzacja polskiej izby KDPW_CCP zgodnie z wymogami UE.

"Dostosowanie do wymogów regulacji europejskich i międzynarodowych standardów podnosi konkurencyjność polskiego rynku finansowego i czyni go bardziej atrakcyjnym zarówno dla krajowych, jak i zagranicznych inwestorów. Jest to niezwykle istotne dla dalszego rozwoju i zwiększania bezpieczeństwa krajowego rynku finansowego – dodała Iwona Sroka.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: