eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych ma 17 lat

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych ma 17 lat

2011-11-08 12:33

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych ma 17 lat

Kapitalizacja instrumentów finansowych zdeponowanych w KDPW (w mld zł) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

7 listopada 2011 r. Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych skończył 17 lat. W latach 1991 - 1994 był częścią Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 1994 r. funkcjonuje jako odrębna firma.

Przeczytaj także: Rachunki papierów wartościowych IX 2011

Rok 2011 przyniósł realizację wielu kluczowych dla rozwoju polskiego rynku kapitałowego, jak i samego KDPW, projektów. Najważniejszym wydarzeniem było wydzielenie ze struktur Krajowego Depozytu izby rozliczeniowej KDPW_CCP. Dzięki temu polski rynek osiągnął światowe standardy, dot. izb rozliczeniowych i centralnych depozytów. W dniu 1 lipca 2011r. KDPW_CCP przejęła od KDPW zadania z zakresu prowadzenia rozliczeń transakcji, zawieranych na rynku regulowanym i w alternatywnym systemie obrotu, w tym gwarantowanie rozliczeń transakcji w oparciu o wielostopniowy system zarządzania ryzykiem. Jako nowoczesna izba rozliczeniowa, KDPW_CCP prowadzi rozliczenia transakcji z zastosowaniem szeregu mechanizmów, pozwalających na systemowe obniżenie ryzyka niewywiązania się stron ze zobowiązań, wynikających z zawartych transakcji. KDPW_CCP wyposażony został w kapitał w wysokości 100 mln zł, który może zostać wykorzystany w ramach systemu gwarantowania rozliczeń, stając się jednym z zasobów systemu. - Powołanie KDPW_CCP korzystnie wpłynęło na pozycję polskiego rynku kapitałowego na arenie międzynarodowej i zostało pozytywnie ocenione przez agencje ratingowe, w tym szczególnie ze względu na obniżenie ryzyka kontrpartnera. Wprowadzone zmiany zostały również mocno poparte przez środowisko infrastruktury polskiego rynku finansowego – powiedziała Iwona Sroka, Prezes KDPW.

KDPW_CCP prowadzi intensywne prace, zmierzające do uruchomienia rozliczeń derywatów OTC w 2012 r. W tym celu wspólnie z Zespołem Ekspertów Bankowych został opracowany model rozliczeń instrumentów pochodnych OTC, a na jego podstawie dokumentacja funkcjonalna oraz techniczna nowej usługi. Aktualnie prace weszły w ostatni etap ukierunkowany na wybór dostawcy systemu rozliczeniowego oraz usług wspierających proces rozliczeń derywatów OTC.

W maju br. KDPW podpisał umowę z depozytariuszem Nova Ljubljanska Banka (NLB) dot. budowy połączenia
operacyjnego z rynkiem słoweńskim w celu umożliwienia podwójnego notowania spółki NKB-M na GPW. Wspólnie z innymi uczestnikami rynku KDPW prowadzi działania mające na celu przyciągnięcie do Warszawy kolejnych spółek zagranicznych.

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych kontynuuje prace nad przyłączeniem do paneuropejskiej platformy rozrachunku transakcji Target2-Securities (T2S). KDPW pełni również w tym projekcie rolę przewodniczącego tzw. National Users Group – czyli grupy roboczej, która pracuje nad wdrożeniem T2S na polskim rynku kapitałowym.

Wśród innych, ważnych z punktu widzenia naszego rynku, realizowanych projektów wskazać można dalsze prace nad zmianami w funkcjonowaniu Systemu Rekompensat, utworzeniem platformy pożyczek papierów wartościowych oraz wprowadzeniem mechanizmu „hold-release”, umożliwiającym sterowanie przekazywaniem instrukcji do rozliczeń, zgodnie z zaleceniami międzynarodowymi, co ograniczy koszty rozrachunku.

7 listopada br. KDPW podjęło także jubileuszową 1000 Uchwałę Zarządu w sprawie realizowania płatności, wynikających z rozrachunku transakcji i innych operacji dokonywanych przez Krajowy Depozyt oraz w sprawie banków rozliczeniowych.

Podstawowe statystyki ostatnich 17 lat


Kapitalizacja instrumentów finansowych zdeponowanych w KDPW w 2011 r. przekroczyła poziom 1 biliona złotych.

fot. mat. prasowe

Kapitalizacja instrumentów finansowych zdeponowanych w KDPW (w mld zł)

Kapitalizacja instrumentów finansowych zdeponowanych w KDPW (w mld zł)


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: