eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Instrumenty pochodne: zmiany w III 2012

Instrumenty pochodne: zmiany w III 2012

2012-03-12 13:28

Instrumenty pochodne: zmiany w III 2012

Tabela nr 1 - różnice pomiędzy kursami wykonania © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Giełda Papierów Wartościowych wprowadza nowy algorytm wyznaczania ostatecznego kurs rozliczeniowego dla kontraktów terminowych na akcje. Modyfikacji ulega również standard opcji na indeks WIG20, który zakładać będzie węższe kursy wykonania w pierwszym terminie wygasania. Ponadto od 19 marca br. wprowadzone zostaną nowe kontrakty terminowe na akcje Boryszew S.A. i Kulczyk Oil Ventures Inc.

Przeczytaj także: Rynek instrumentów pochodnych II 2012

W dniu 16 marca br. dla wszystkich wygasających w tym dniu serii kontraktów terminowych na akcje zostanie po raz pierwszy wyznaczony ostateczny kurs rozliczeniowy w oparciu o nowy algorytm. Wg nowych zasad kurs ten określany będzie na poziomie kursu ostatniej transakcji akcjami będącymi instrumentem bazowym, zawartej na sesji giełdowej w dniu wygaśnięcia danych kontraktów terminowych. Przed zmianą, ostateczny kurs rozliczeniowy był wyznaczany, jako ważona obrotami średnia arytmetyczna kursów wszystkich transakcji akcjami, będącymi instrumentem bazowym, zawartych w systemach notowań na sesji giełdowej.

Zmianie ulega także standard opcji na indeks WIG20. Zmiana dotyczy kursu wykonania oraz pierwszego dnia obrotu. Pierwszym dniem obowiązywania zmienionego standardu jest 19 marca 2012 r. W efekcie zmiany standardu zmieniają się różnice pomiędzy kursami wykonania poszczególnych serii opcji:
  • Dla serii opcji o najbliższym terminie do wygaśnięcia różnice pomiędzy kursami wykonania zmniejszają się jak przedstawiono w tabeli nr 1.
  • Dla serii opcji o kolejnych terminach wygaśnięcia różnice pomiędzy kursami wykonania zmniejszają się wyłącznie w zakresie kursów wykonania o wartościach poniżej 960 punktów indeksowych, jak przedstawiono w tabeli nr 2.

fot. mat. prasowe

Tabela nr 1 - różnice pomiędzy kursami wykonania

Tabela nr 1 - różnice pomiędzy kursami wykonania dla serii opcji o najbliższym terminie do wygaśnięcia


fot. mat. prasowe

Tabela nr 2 -różnice pomiędzy kursami wykonania- opcje o kolejnych terminach do wygaśnięcia

Tabela nr 2 - różnice pomiędzy kursami wykonania dla serii opcji o kolejnych terminach do wygaśnięcia


Jednocześnie w odniesieniu do serii opcji o najbliższym terminie do wygaśnięcia zmianie ulega reguła wprowadzania do obrotu kolejnych serii opcji. Serie te będą wprowadzane w takich terminach oraz z takimi kursami wykonania, aby w obrocie znajdowało się zawsze, co najmniej osiem serii opcji z kursami wykonania wyższymi od ostatniej wartości zamknięcia instrumentu bazowego, oraz osiem serii opcji z kursami wykonania niższymi od ostatniej wartości zamknięcia instrumentu bazowego.

W przypadku serii opcji o kolejnych terminach wygaśnięcia zasada wprowadzania dodatkowych serii opcji nie zmienia się. Przypominamy, że serie te są wprowadzane w takich terminach oraz z takimi kursami wykonania, aby w obrocie znajdowały się zawsze, co najmniej cztery serie opcji z kursami wykonania wyższymi od ostatniej wartości zamknięcia instrumentu bazowego, oraz cztery serie opcji z kursami wykonania niższymi od ostatniej wartości zamknięcia instrumentu bazowego.

Zmiany w standardzie opcji w przepisach dotyczących pierwszego dnia obrotu są następstwem zmian dotyczących kursu wykonania.

19 marca br. do obrotu wprowadzone zostaną kontrakty terminowe na akcje następujących spółek:
  • Boryszew S.A.
  • Kulczyk Oil Ventures Inc.

Zgodnie ze standardem instrumentu do obrotu zostaną wprowadzone kontrakty wygasające w trzech terminach. Będą to 15 czerwca 2012 r., 21 września 2012 r. oraz 21 grudnia 2012 r. W przypadku obu tych kontraktów liczba akcji przypadających na jeden kontrakt (tzw. mnożnik) wynosić będzie 1000 akcji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: