eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fundusze zamknięte w ofercie TFI SATUS

Fundusze zamknięte w ofercie TFI SATUS

2009-09-20 01:22

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SATUS SA, wchodzące w skład Grupy Kapitałowej Beskidzkiego Domu Maklerskiego SA, inauguruje działalność operacyjną tworząc dwa fundusze inwestycyjne zamknięte aktywów niepublicznych: FIZ Venture Capital oraz FIZ Deweloperski Nieruchomości Komercyjnych.

Przeczytaj także: Fundusze inwestycyjne zamknięte w Polsce

SATUS to Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, które będzie specjalizowało się w uruchamianiu niszowych, niestandardowych, często branżowych Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych, w tym funduszy typu venture capital, inwestujących w przedsięwzięcia start-up i małe spółki o dużym potencjale wzrostu. Towarzystwo zamierza wyróżnić się na tle konkurencji poprzez niestosowane dotychczas przez inne FIZ mechanizmy ograniczania ryzyka i podziału dochodów. Strategia SATUSA zakłada, że część certyfikatów inwestycyjnych zawsze będzie nabywana przez inwestora strategicznego lub branżowego, a pozostała, większa część zostanie zaoferowana inwestorom finansowym, którzy zyskają pierwszeństwo w otrzymywaniu pierwszych dochodów z funduszu.

Certyfikaty inwestycyjne w ramach ofert niepublicznych w pierwszej kolejności będą kierowane do Sieci Inwestorów Prywatnych SATUS. Natomiast w przypadku ofert publicznych, certyfikaty FIZ będą mogli nabywać inwestorzy dysponujący środkami na inwestycje powyżej 50 tys. euro.

Wkrótce TFI SATUS zaoferuje w ramach oferty publicznej certyfikaty FIZ Deweloperski Nieruchomości Komercyjnych. Natomiast w przypadku FIZ Venture Capital, który będzie inwestował w firmy innowacyjne na początkowym etapie rozwoju, są obecnie przyjmowane zobowiązania inwestycyjne do nabycia certyfikatów, które w dalszej kolejności zostaną zaoferowane w ofercie niepublicznej.

FIZ Venture Capital to fundusz, którego certyfikaty będą mogli nabyć w ramach oferty niepublicznej inwestorzy należący do Sieci Inwestorów Prywatnych SATUS. Celem funduszu jest osiąganie zysków z inwestycji w innowacyjne przedsięwzięcia i pomysły na początkowym etapie wdrażania. Inwestorem strategicznym funduszu będzie Krajowy Fundusz Kapitałowy SA, którego celem jest wspieranie w ramach środków krajowych i unijnych, inwestycji w innowacyjne spółki typu start-up.

Fundusz zamierza pozyskać 50 mln zł, z czego połowę ma stanowić wsparcie z KFK SA. Okres inwestycji funduszu to 3 - 7 lat. Minimalny wkład inwestora to 500 tys. złotych (wpłata jest rozłożona w czasie na 4 - 5 lat). Oczekiwana roczna stopa zwrotu to 30 proc. Oferta niepubliczna zobowiązań inwestycyjnych do nabycia certyfikatów zakończy się 20 października br.

Od 15 października do 15 grudnia br. planowana jest oferta publiczna zapisów na certyfikaty FIZ Deweloperski Nieruchomości Komercyjnych. Fundusz adresowany jest do inwestorów chcących czerpać zyski z inwestycji w nieruchomości komercyjne (budowane dla konkretnego najemcy/nabywcy, centra handlowe, biura, hale magazynowe). Inwestorem branżowym został deweloper BIK SA. Do jego zadań będzie należało wyszukiwanie, weryfikowanie i nadzór nad realizacją projektów deweloperskich. Po zrealizowaniu inwestycji BIK SA zajmie się także komercjalizacją powstałych obiektów (wynajem powierzchni i znalezienie nabywcy). Planowana maksymalna wartość wpłat do funduszu to 50 mln zł, a okres inwestycji to 3 - 5 lat. Minimalna wartość inwestycji w FIZ Deweloperski Obiektów Komercyjnych wynosi 50 tys. euro. Oczekiwana roczna stopa zwrotu to 25 proc.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: