eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs USD/PLN blisko wsparcia 2,7000

Kurs USD/PLN blisko wsparcia 2,7000

2008-11-03 10:38

Notowania złotego rozpoczęły nowy tydzień od względnie wysokich poziomów w stosunku do głównych walut. Na otwarciu dzisiejszej sesji kurs EUR/PLN znajdował się poniżej poziomu 3,5000, a USD/PLN bardzo blisko wsparcia 2,7000.

Przeczytaj także: Kurs EUR/PLN nie pokonał wsparcia 3,5000

Rynek krajowy


Wystarczył jednak niewielki ruch w dół na eurodolarze i polska waluta zaczęła tracić na wartości. W najbliższym czasie notowania złotego cały czas pozostawać będą pod wpływem zmian kursu EUR/USD, a krajowe dane makroekonomiczne będą miały znaczenie drugorzędne. Tym bardziej, że w tym tygodniu nie poznamy istotnych doniesień z polskiej gospodarki. Dziś rano opublikowany został wskaźnik PMI za październik.

Spadł on do 43,7 pkt z 44,9 pkt we wrześniu, odczyt nie wywarł jednak dużego wrażenia na inwestorach. Około godziny 10:00 opublikowany zostanie szacunek inflacji Ministerstwa Finansów. Dane te są bliskie obliczeniom Głównego Urzędu Statystycznego, jednak nie oczekuje się aby wywarły one znaczący wpływ na notowania złotego. Dużo istotniejsze będą natomiast światowe wydarzenia makroekonomiczne. W czwartek poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego odnośnie kosztu pieniądza. Rynek oczekuje cięcia stóp procentowych, a krok ten może być istotny z punktu widzenia polskiej polityki monetarnej.

Dziś członek Rady Polityki Pieniężnej Jan Czekaj powiedział, że obniżki stóp w Polsce nie są wykluczone. Jego zdaniem w obecnej sytuacji gospodarczej nie można nic wykluczać, czego przykładem może być chociażby ostatnia decyzja banku Węgier. Czekaj dodał, że bardzo ważne będą dane o produkcji przemysłowej. Gdyby w kolejnych miesiącach nastąpiło gwałtowne wyhamowanie wzrostu produkcji, warto zastanowić się nad łagodzeniem polityki monetarnej. Dodał jednak, że to czy do obniżek dojdzie i kiedy, dziś jednoznacznie trudno stwierdzić.

Najbliższy okres dla polskiej waluty charakteryzować się może dużą zmiennością notowań. Jeśli wzrosty na giełdach będą kontynuowane, a notowania EUR/USD nie spadną poniżej poziomu 1,2700, to złoty może powoli zyskiwać na wartości. Rynkowi trzeba jednak przyglądać się bardzo uważnie, bowiem wystarczy jakaś zła wiadomość, która może wywołać falę paniki i wyprzedaży rodzimej waluty.

Rynek międzynarodowy


Na rynku międzynarodowym początek tygodnia to kontynuacja osłabienia dolara. W trakcie sesji azjatyckiej kurs EUR/USD wzrósł do poziomu 1,2900, ruch ten nie był jednak trwały i na otwarciu sesji w Europie, para ta znajdowała się w okolicach 1,2800. Pamiętać należy, że dziś i jutro nie pracuje rynek finansowy w Japonii, dlatego też sesje azjatyckie charakteryzują się mniejszą płynnością. W tym tygodniu poznamy kilka istotnych danych makroekonomicznych. Już dzisiaj o godzinie 16:00 opublikowany zostanie odczyt wskaźnika ISM sektora usług w USA. Oczekuje się jego spadku do 41,6 pkt z 43,5 pkt. Lepszy odczyt paradoksalnie może zaszkodzić dolarowi, zwyżkować bowiem będą giełdy, a jak można zaobserwować w ostatnich dniach, im bardziej zwyżkują giełdy, tym mocnej rośnie kurs EUR/USD.

Najistotniejsze publikacje poznamy dopiero pod koniec tygodnia. W czwartek będzie to wspomniana wcześniej decyzja ECB odnośnie kosztu pieniądza. Oczekuje się cięcia głównej stopy procentowej o 50 pb, a inna decyzja może znacząco zmienić obraz rynku walutowego. Ważne z perspektywy obecnej korekty na giełdach są piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Prognoza nie jest zbyt optymistyczna, oczekuje się bowiem 200 tys. redukcji etatów w sektorach pozarolniczych i wzrostu stopy bezrobocia do 6,3%. Dane te są już powoli dyskontowane przez rynek, pojawiają się jednak spekulacje o znacznie większym spadku zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Gdyby okazało się to prawdą, to giełdy mogą silnie zniżkować, a wraz z nimi kurs EUR/USD i ceny surowców.

Nie bez znaczenia dla rynków finansowych jest również wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Co prawda programy gospodarcze obu kandydatów budzą sporo wątpliwości, jednak niezależnie od wyniku spodziewać się należy aprecjacji dolara. Może ona być tylko mniej lub bardziej dynamiczna.

Póki co jednak notowania EUR/USD znajdują się w konsolidacji w przedziale 1,2670 – 1,2900. Dopiero pokonanie któregoś z ograniczeń będzie sygnałem do silniejszego ruchu.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: