eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs EUR/USD będzie rósł dalej?

Kurs EUR/USD będzie rósł dalej?

2008-08-22 12:45

W czwartek na rynku krajowym kontynuowana była korekta ostatniego osłabienia złotego. Kurs EUR/PLN spadł z poziomu 3,3200 do 3,3000.

Przeczytaj także: Ceny ropy wzrosły o 4,5%

RYNEK KRAJOWY


Dzisiaj o godz. 9.30 za euro płacono ok. 3,3020 zł. Ze względu na silną deprecjację dolara na światowych rynkach, jeszcze większe zmiany obserwowaliśmy w notowaniach USD/PLN. Kurs tej pary walutowej odnotował spadek z 2,2400 na 2,2100. Na początku dzisiejszej sesji znajdował się on w pobliżu wczorajszego minimum. W kolejnych godzinach złoty naszym zdaniem powinien jeszcze nieco zyskać na wartości.

Obserwowana na ostatnich trzech sesjach aprecjacja złotego dokonała się mimo braku sygnałów fundamentalnych, które by za nią przemawiały. Fakt ten świadczy o dużej determinacji rynku do odreagowania ostatnich strat poniesionych przez polską walutę. Umocnieniu złotego nie zaszkodziły ostatnie dane makroekonomiczne z Polski na temat produkcji przemysłowej, inflacji producentów (PPI), czy też inflacji bazowej, które mogą posłużyć jako argument przeciwko podwyżkom stóp procentowych w naszym kraju. Jednak w obliczu malejących szans na tego typu interwencję, mało prawdopodobne jest, by ruch, który obserwowaliśmy na rynku polskiej waluty w ostatnich trzech dniach, okazał się trwały.

Po zmianach, jakie dokonały się w notowaniach złotego w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia, korekta była jak najbardziej wskazana. Niewykluczone, że jeszcze się ona nieco pogłębi. Jednak po odreagowaniu tym złoty prawdopodobnie powróci do osłabienia. Nie powinno być ono jednak już tak dynamiczne jak w pierwszej połowie sierpnia.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY


Na światowym rynku walutowym podczas wczorajszej sesji obserwowaliśmy osłabienie dolara. Kurs najbardziej płynnej pary walutowej, czyli EUR/USD, odnotował późnym wieczorem czasu polskiego maksimum na poziomie powyżej 1,4900. Od tego momentu wartość euro wyrażona w dolarze znajduje poniżej tego pułapu. Trwająca obecnie korekta ostatniego znacznego umocnienia dolara może jeszcze potrwać. Ciągle niskie wartości oscylatorów zostawiają jeszcze nieco miejsca na dalszy wzrost kursu eurodolara. Istotnym oporem jest psychologiczny poziom 1,5000.

Ciekawe ruchy obserwujemy również na parze USD/JPY. Jej kurs pnie się dzisiaj do góry, w godzinach porannych pokonany został poziom 109,00. Japońska waluta traci wobec dolara z powodu spekulacji, że inwestorzy decydują się na kupno walut krajów o wyższych stopach procentowych.

Słaby dolar wspomaga wzrosty na rynku surowcowym. Cena ropy naftowej wzrosła wczoraj o niecałe 6 USD na baryłce. Od godzin porannych ceny „czarnego złota” nieznacznie zwyżkują. Impulsem do wczorajszego, dynamicznego wzrostu tego surowca stało się porozumienie pomiędzy Polską a USA w sprawie tarczy rakietowej. Dodatkowo swój udział we wzrostach na ropie miała również środowa informacja o spadkach zapasów benzyny w USA o ponad 6 mln baryłek.

Z dzisiejszych danych makroekonomicznych poznamy istotne wskaźniki ze strefy euro. Inwestorzy szczególną uwagę przywiązują do wartości zamówień przemysłowych w czerwcu. Rynek oczekuje odczytu na poziomie -1,1 proc. w ujęciu miesięcznym, przy spadku w maju o 3,5 proc. W Wielkiej Brytanii podana zostanie zrewidowana wartość PKB za II kwartał. Uczestnicy rynku spodziewają się spadku wartości w ujęciu kw./kw. z 0,2 proc. do 0,1 proc. Wpływ na kurs EUR/USD może mieć zaplanowane na godzinę 16:00 wystąpienie szefa Fed Bena Bernanke podczas sympozjum w Kansas, w którym udział biorą szefowie najważniejszych banków centralnych na świecie.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: