eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 2007

Rynek walutowy 2007

2008-01-11 16:59

Przeczytaj także: Rynek walutowy 24-28.12.07

Obok zagrożeń zewnętrznych należy zwrócić także uwagę na sytuację wewnętrzną, gdyż ewentualne spowolnienie gospodarcze, wynikające z sytuacji międzynarodowej, bardziej restrykcyjnej polityki pieniężnej, pogarszania się bilansu handlowego i płatniczego może doprowadzić do napięć budżetowych. Pewne zaniechania w polityce gospodarczej, a zwłaszcza brak reformy finansów publicznych na przestrzeni dwóch ostatnich lat mogą doprowadzić do utraty zaufania Polski w oczach inwestorów. Nowy rząd PO-PSL będzie musiał wreszcie zmierzyć się z trudnym i niezwykle niepopularnym zadaniem jakim jest dokończenie reformy emerytalnej.

Rok 2008 w gospodarce polskiej będzie zapewne okresem niepokojów społecznych wzbudzanych przez żądania płacowe różnych grup zawodowych. Rząd ten będzie więc musiał balansować na cienkiej linie pomiędzy rozważną polityka budżetową a spełnianiem żądań, rozbudzonych obietnicami wyborczymi. Inwestorzy z uwagą będą więc śledzić wszelkie poczynania rządu w tej materii, a wszelkie oznaki rozrzutności i braku dyscypliny finansów publicznych będą podkopywać wiarygodność Polski. Całe szczęście Polska wraz z wejściem do UE zobowiązała się do przestrzegania zasad ograniczających nierównowagę finansów publicznych, co powinno w dużym stopniu tłumić te obawy inwestorów.

Z obecnej perspektywy wydaje się więc, że najbliższy rok będzie dla eksporterów równie trudny co rok poprzedni. Złotówka nie powinna stracić w nim animuszu i kontynuować swój marsz w górę. Co prawda umocnienie to, zwłaszcza w przypadku pary EURPLN, może nie być już tak znaczące jak w roku poprzednim, jednak będziemy obserwować stopniowe osuwanie się kursów par złotowych. Wyjątkiem może okazać się jednak para CHFPLN, gdyż w jej przypadku największe znaczenie ma stosunek inwestorów na świcie do ryzyka, a nie zachowanie się eurodolara. W przypadku tej pary walutowej będziemy zapewne świadkami, przynajmniej do czasu wyjaśnienia się sytuacji w gospodarce USA, huśtawki kursu, w której żadna ze stron nie będzie w stanie utrzymać przewagi przez dłuższy okres. Pamiętajmy też, że większa niepewność i duży wpływ emocji na zachowanie inwestorów mogą skutkować gwałtownymi zmianami kursów, co, abstrahując od związanego z tym wzrostu ryzyka, może okazać się szansą dla eksporterów by dokonywać zabezpieczeń na chwilowych wybiciach się kursów w górę.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : Krzysztof Gąska / FMC Management FMC Management

Rynek walutowy 07-11.01.08

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: