eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 02-31.10.06

Rynek walutowy 02-31.10.06

2006-11-08 12:20

Przeczytaj także: Rynek walutowy 01-29.09.06


Inny wskaźnik badający dynamikę kształtowania się cen PCE (Personal Consumption Expenditures), przez wielu członków FEDu uważany za najlepiej oddający rzeczywistą sytuacją rynkową spadł z kolei do 2,5% z 4%.

Rzeczywiście, spadek inflacji na pewno można zaliczyć do korzystnych czynników rynkowych, jednak pamiętać należy, co tak naprawdę jest podstawowym czynnikiem ją powodującym. Obserwowane w ostatnich dwóch kwartałach spowolnienie gospodarcze sprawia, że firmy obawiając się spadku sprzedaży decydują się na spadek cen swoich produktów. Czynnikiem tym można również wytłumaczyć przecenę na rynku surowców. Wyhamowanie tempa wzrostu największej światowej gospodarki sprawia, że popyt tak na ropę jak i na metale jest zdecydowanie mniejszy.

Ze wstępnych danych za III kwartał dowiedzieliśmy się, że dynamika wzrostu PKB ukształtowała się na poziomie 1,6% znacznie poniżej oczekiwanych 2,2%. Co prawda są to dopiero wstępne dane, które mogą jeszcze zostać zweryfikowane, jednak założyć można, że i tak w stosunku do II kwartału, kiedy to dynamika wzrostu ukształtowała się na poziomie 2,6%, odnotujemy spadek.

Potwierdzeniem wyników PKB są również pozostałe indeksy koniunktury w przemyśle, gdzie tak ISM jak i PMI odnotowały spadek odpowiednio do 51,2 z 52,9 oraz 53,5 z 62,l tym samym niebezpiecznie zbliżając się do wartości 50, oddzielającej wzrost od spowolnienia gospodarczego.

Nie wszystkie jednak wyniki negatywnie nas zaskoczyły. Dla równowagi warto przyjrzeć się wynikom z rynku pracy. Na początku października poznaliśmy wartość nowowygenerowanych miejsc pracy, których liczba wyniosła zaledwie 51 000 (oczekiwano 128 000), przy stopie bezrobocia 4,6%. Jednak już na początku listopada nowy raport dokonał istotnej korekty w górę do 148 000. Dodatkowo zrewidowano dane za sierpień ze 188 000 do 230 000. Inwestorów już nawet nie zmartwił fakt, że październikowe wyniki okazały się nieznacznie poniżej oczekiwań wynosząc 91 000, podczas oczekiwano 128 000. Łączny bilans za ostatnie 3 miesiące można, więc uznać za zdecydowanie pozytywny. W październiku spadła również stopa bezrobocia do poziomu 4,4% z 4,6%, co stanowi najniższą wartość od maja 2001 roku.

Tak więc z rynku amerykańskiego co raz to napływają sprzeczne informacje, a inwestorzy mają poważny temat do zastanowienia się w którym kierunku amerykańska gospodarka właściwie zmierza. Z jednej strony wyniki z sektora produkcyjnego pokazują, że wartość produkcji spada, jednak z drugiej firmy cały czas zwiększają swoje moce produkcyjne, wciąż zatrudniając nowych pracowników, jakby licząc, że kolejne miesiące przyniosą odbicie. Również popyt wewnętrzny, chociaż obecnie nieznacznie kuleje również daje oznaki poprawy. Społeczeństwo gromadzi coraz więcej oszczędności, a oczekiwany na początku 2007 roku spadek stóp procentowych, może dodatkowo zwiększyć ich pewność siebie.

Inwestorzy po mimo obecnego pogorszenia wyników, optymistycznie patrzą w przyszłość, a giełdy amerykańskie wciąż wspinają się do góry. Jeden z podstawowych indeksów giełdowych Dow Jones nawet odnotował historyczne szczyty przekraczając barierę 12 000.

Przeważają opinie, że obecne problemy są tylko przejściowymi a dynamika wzrostu w kolejnych kwartałach powinna przyśpieszyć, głównie za sprawą wcześniej wspomnianego popytu wewnętrznego.

Tak więc w nadchodzących miesiącach to właśnie na ten czynnik należy zwrócić uwagę. Jeżeli sprzedaż detaliczna oraz wydatki konsumpcyjne odnotują poprawę można oczekiwać, że w dłuższym terminie również i przedsiębiorcy zwiększą produkcją starając się zadowolić rosnące potrzeby społeczeństwa, a tym samym napędzając gospodarkę.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 03-28.02.14 Rynek walutowy 03-28.02.14

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Środa na minusie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: