eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Bankomaty - gdzie najniższe prowizje

Bankomaty - gdzie najniższe prowizje

2006-07-31 13:14

Bankomaty - gdzie najniższe prowizje

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przy wakacyjnych wojażach może się nagle okazać, że wypłata większej kwoty w obcym bankomacie będzie dla portfela klienta bardzo bolesna. Warto zatem przed wyjazdem sprawdzić ile w naszym banku kosztuje skorzystanie z obcego bankomatu. Przedstawiamy przygotowane przez serwis Bankier.pl zestawienie, które pomoże uniknąć przykrych niespodzianek.

Przeczytaj także: Bankomaty: ile kosztuje wypłata gotówki za granicą?

W Polsce działa już 9 tysięcy bankomatów. Chociaż ich liczba szybko rośnie to wciąż nasz kraj odstaje od Europy. Podczas gdy średnia liczba bankomatów na milion mieszkańców wynosi w Polsce niespełna 240, to w Unii Europejskiej jest to już 700. Dystans jest duży i z całą pewnością minie trochę czasu, zanim go pokonamy.

Brak bankomatów widać przede wszystkim w okresie wakacji i ferii zimowych, kiedy mieszkańcy największych miast wyjeżdżają do miejscowości wypoczynkowych. Banki swoje maszyny instalują przede wszystkich w dużych miastach. Gwarantuje to szybszy zwrot z inwestycji, bo za taki sam bankomat rodzimi bankowcy muszą często zapłacić więcej niż instytucje zachodnie. A właśnie cena takich urządzeń jest główną barierą przed szybszym rozwojem sieci bankomatów, a co za tym idzie łatwiejszym dostępem klientów do gotówki.

W pierwszym kwartale tego roku przybyło zaledwie 173 maszyny. To kropla w morzu potrzeb. Na mniej więcej stałym poziomie utrzymuje się natomiast liczba transakcji i średnia wypłata, która wynosi ok. 300 zł. Średnio każdy polski bankomat obsługuje dziennie około 7 transakcji na godzinę, a natężenie wypłat związane jest przede wszystkim z porą dnia. Odciążeniem dla banków i szansą dla klientów będzie wdrażana obecnie przez organizację VISA usługa cash-back. Pozwala ona klientowi na wypłacanie pieniędzy w kasie sklepu, podczas robienia zakupów. Przy okazji banki liczą, że zachęci to klientów do częstszego korzystania z kart płatniczych przy płaceniu za zakupy. W tej chwili aż 65 proc. wszystkich dokonywanych transakcji, to właśnie wypłata z bankomatu.

Banki od lat starają się przekonać użytkowników do operacji bezgotówkowych. W krajach zachodnich jest to jedno z ważniejszych źródeł przychodów dla instytucji finansowych. To jeden z powodów, dlaczego na Zachodzie banki nie pobierają od klientów opłat za prowadzenie rachunku. W Polsce taki trend widać natomiast wyraźnie na rynku kart kredytowych. Ich użytkownicy zazwyczaj chętnie z nich korzystają, dlatego coraz większa liczba banków nie pobiera od klienta opłat nie tylko za wydanie, ale również za wznowienie karty - o ile tylko aktywnie z niej korzysta.

Jadąc na wakacje może się jednak okazać, że karta kredytowa okaże się jedynie kawałkiem plastiku. Liczba punktów akceptujących karty w mniejszych miejscowościach wciąż jest zbyt mała. Dlatego przy wakacyjnych wojażach może się nagle okazać, że wypłata większej kwoty w obcym bankomacie będzie dla portfela klienta bardzo bolesna. Warto zatem przed wyjazdem sprawdzić ile w naszym banku kosztuje skorzystanie z obcego bankomatu. Bankier.pl przygotował takie zestawienie, które może w tym pomóc. Trzeba pamiętać, że wypłata z bankomatu nienależącego do sieci naszego banku może się nam zdarzyć również na codzień. Zawsze trzeba liczyć się na przykład z awarią bankomatu czy z dużą kolejką, kiedy akurat spieszymy się na ważne spotkanie.


Przeczytaj także: Drożeją usługi bankowe Drożeją usługi bankowe

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: