eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polisy ubezpieczeniowe generują coraz większe długi

Polisy ubezpieczeniowe generują coraz większe długi

2019-05-30 12:35

Polisy ubezpieczeniowe generują coraz większe długi

Rosną długi Polaków z nieopłaconych polis © Warakorn - Fotolia.com

160 mln zł. Taką kwotę mają nadzieję odzyskać towarzystwa ubezpieczeniowe od przeszło 141 tys. niesolidnych klientów. Na przestrzeni ostatnich 5 lat wartość zaległych zobowiązań wzrosła 4,5-krotnie, a liczba dłużników - niemal 6-krotnie. Długi bywają pokłosiem zwykłego zapominalstwa, ale również nieświadomości czy nieuczciwości właścicieli aut. Najbardziej zadłużeni są mieszkańcy Mazowsza, Śląska i Wielkopolski.
Statystyki Polskiej Izby Ubezpieczeń wyraźnie potwierdzają, że ubezpieczenia majątkowe są tymi, które znacznie przeważają pod względem wartości zebranych składek. W minionym roku stanowiły one 65 proc. rynku, wobec 35-procentowego udziału polis na życie. Ostatnie dane zebrane przez Insurance Europe dowodzą z kolei, że w 2017 r. pod względem wartości zebranych składek nasz kraj plasował się w połowie europejskiej stawki, zajmując 14. miejsce na 29.

Branża ubezpieczeniowa ulega dziś intensywnym przemianom, jeżeli chodzi o regulujące jej działalność przepisy. Jedną z najważniejszych stanowiło wejście w życie (w październiku 2018 r.) Ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. W następstwie tego wdrożono na naszym rynku zapisy unijnej dyrektywy IDD, które rozwijają m.in. wymóg badania potrzeb klienta i dopasowywania do nich odpowiedniego ubezpieczenia. Wprowadziła także obowiązek informowania klienta o rodzaju wynagrodzenia dla pośrednika (honorarium, prowizja bądź inny rodzaj zapłaty). Zmiany te pokryły się z dotychczasowymi oczekiwaniami klientów, którzy domagali się większej transparentności przy zawieraniu umów ubezpieczeniowych.

fot. Warakorn - Fotolia.com

Rosną długi Polaków z nieopłaconych polis

Najmniej solidni w opłacaniu składek są mieszkańcy Mazowsza, którzy mają 25,6 mln zł długów wobec ubezpieczycieli.


Śnieżna kula dłużników


Branża sprzedaje ubezpieczenia według nowych, przejrzystych zasad, ale nie chroni jej to przed zaległościami, jakie mają wobec niej klienci. Według danych Krajowego Rejestru Długów zobowiązania Polaków wobec ubezpieczycieli wynoszą 160 mln zł. Składek z zawartych umów ubezpieczenia nie zapłaciło ponad 141 tys. osób. Średni dług konsumenta to 1132 zł. Co ciekawe, nieco zmniejszył się on na przestrzeni ostatnich pięciu lat. W 2014 r. wynosił bowiem 1471 zł. Ma to oczywiście związek ze wzrostem liczby dłużników – w bazach KRD przybywa ich lawinowo.
- W 2014 r. było ich nieco ponad 24 tysiące, czyli prawie sześć razy mniej niż dziś. Jest to naturalnie powiązane z rosnącym rynkiem ubezpieczeń, co obrazują statystyki branżowe. Podobnie wygląda sytuacja, jeśli przyjrzymy się samemu zadłużeniu. Rośnie ono w zawrotnym tempie. W 2014 r. konsumenci byli winni firmom ubezpieczeniowym nieco ponad 35 mln zł. W ciągu pięciu lat suma ta wzrosła aż czteroipółkrotnie – wylicza Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się


Najmniej solidni w opłacaniu składek są mieszkańcy Mazowsza, którzy mają 25,6 mln zł długów wobec ubezpieczycieli. Tuż za nimi lokują się Ślązacy z kwotą 17 mln zł, a następnie mieszkańcy Wielkopolski, zalegający na kwotę 16,4 mln zł.

Najmniej do oddania mają osoby mieszkające na Podlasiu – ich długi to 2,8 mln zł.

Rekordzistą jest mieszkaniec powiatu brzozowskiego na Podkarpaciu, którego dług ubezpieczeniowy wynosi 665 tys. zł.
- Ubezpieczyciele przekazują nam do windykacji przede wszystkim zaległości z nieopłaconych polis OC komunikacyjnego. W niewielkim stopniu są to także NNW, autocasco oraz ubezpieczenia nieruchomości i polisy na życie. Poza zwykłą niechęcią do regulowania zobowiązań lub problemami finansowymi, nierzadko powodem zaległości klientów jest po prostu… niewiedza. Nie mają oni świadomości, że w momencie zmiany ubezpieczyciela pojazdu muszą wypowiedzieć umowę w dotychczasowej firmie. Jeżeli się tego nie zrobi, to umowa przedłuża się automatycznie i trzeba ją opłacić. Podobny problem powstaje, gdy ktoś sprzeda auto i nie poinformuje o tym ubezpieczyciela - mówi Jakub Kostecki, prezes Zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Ponadto zdarza się, że klienci nie pamiętają, iż w pakiecie kupili dodatkowe ubezpieczenie np. na życie. Zakup nigdy nie kończy się na podpisaniu umowy, trzeba jeszcze opłacić składki. Dlatego kiedy negocjatorzy dzwonią do dłużników, najważniejsze jest wyjaśnienie im w prosty, ale kompetentny sposób, skąd wzięły się te zaległości.
- Ubezpieczyciele, zlecający nam sprawy do windykacji, mocno zwracają uwagę na ten aspekt współpracy, bo zależy im na edukacji klientów – podkreśla Jakub Kostecki.

Ale bywa i tak, że klient po sprzedaży auta wysyła do ubezpieczyciela wypowiedzenie wraz z umową, jaką podpisał z kupującym, jednak nie jest ono skuteczne. Dzieje się tak wtedy, gdy w umowie zabraknie niektórych danych bądź podpisu jednej ze stron. Nie wystarczy zatem tylko wysłać wypowiedzenia polisy, lecz także upewnić się później u ubezpieczyciela, czy wszystko jest w porządku.
Z doświadczeń Kaczmarski Inkasso wynika także, że klienci, którzy mają samochód, ale nie korzystają z niego, uważają, iż nie muszą opłacać polisy OC. Tymczasem jest to ubezpieczenie obowiązkowe. W przypadku polis na życie, które są elementem większego pakietu ubezpieczeń, najczęściej wystarczy, że windykatorzy w rozmowie z dłużnikiem podadzą nazwę tej polisy i datę zawarcia umowy pakietowej. Wtedy klienci łatwiej kojarzą produkt i przypominają im się okoliczności, w jakich zdecydowali się na zestaw polis ubezpieczeniowych.

Zazwyczaj klienci, którym negocjatorzy uświadomią, skąd wzięły się długi, nie kwestionują ich, rozumieją swój błąd i spłacają zobowiązania.

Męska sprawa


Wśród dłużników ubezpieczeniowych notowanych w KRD dominują mężczyźni, kobiety stanowią tylko ok. ¼. To zrozumiałe, bo najczęściej auto w rodzinie jest zarejestrowane na mężczyznę i to on w przypadku nieopłacenia składki z polisy komunikacyjnej trafia do KRD.

Najwięcej, bo 106 tys. dłużników, mieszka w mieście, a 35 tys. na wsi. Spośród osób, które nie zapłaciły składek ubezpieczeniowych aż 31 proc. pochodzi z miejscowości poniżej 5 tys. mieszkańców. Mają one do oddania blisko 50 mln zł. Na drugim miejscu, z kwotą 31 mln zł, plasują się osoby żyjące w dużych aglomeracjach powyżej 300 tys. mieszkańców. To 18 proc. dłużników ubezpieczeniowych.
Najwięcej niesolidnych płatników jest wśród osób w wieku 36-45 lat, które mają do zapłaty blisko 48 mln zł. Wyjaśnienie tego zjawiska nie jest trudne - w tym wieku posiadanie samochodu jest czymś naturalnym, a więc i dłużników jest najwięcej. Ale mamy też niewiele mniejszą grupę osób w wieku 25-35 lat, którą obciąża kwota 43,5 mln zł. Natomiast najmniej zaległości wobec ubezpieczycieli mają osoby pomiędzy 18 a 25 rokiem życia oraz seniorzy powyżej 65 lat. W obu przypadkach to ok. 9 mln zł.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Re: Polisy ubezpieczeniowe generują coraz większe długi

    stan18 / 2019-06-09 18:36:28

    No, my u nas w firmie też współpracujemy z kaczmarski inkasso, żeby odzyskiwali. Nie ma co się samemu okładać z jakims niepłacącym typkiem. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Re: Polisy ubezpieczeniowe generują coraz większe długi

    leszekmarciniak / 2019-06-20 00:18:42

    Eee, nie ma się co oszukiwac, długi będą rosły coraz bardziej, nie dotyczy to wyłącznie polis. MNie bardzo zastanawia w którą stornę to wszystko zmierza, przyzwyczailiśmy się niejako do zycia na kredyt, które jest dla nas bardzo wygodne. Tylko co dalej, wskaźniki rosną, ceny, raty, płace itd. Widzę po swoich dostawcach, że gdyby czasami nie sygnał od MK-Finanse, któzy są moimi windykatorami to byłoby cieniutko. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: