eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Renta rodzinna dla studenta: ostatnie dni na udanie się do ZUS

Renta rodzinna dla studenta: ostatnie dni na udanie się do ZUS

2018-10-17 12:46

Renta rodzinna dla studenta: ostatnie dni na udanie się do ZUS

Renta rodzinna dla studenta © Chaiyawat - Fotolia

Renta rodzinna po zmarłym rodzicu przysługuje osobom, które ukończyły 16 lat życia, nie dłużej niż do ukończenia 25 lat życia, pod warunkiem jednak, że kontynuują one naukę. Należy przy tym pamiętać, że zamiarze jej kontynuacji należy powiadomić ZUS. Pobierający świadczenie studenci powinni to zrobić do końca października. Jeżeli się spóźnią i dopełnią tego obowiązku dopiero w listopadzie, pieniądze za poprzedni miesiąc niestety przepadną.
Jak już wspomniano we wstępie, renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia. Może ją jednak otrzymywać także starsza młodzież. Warunkiem jest dalsze pobieranie nauki i wiek poniżej 25 lat.

- Jeżeli jednak dwudzieste piąte urodziny studenta przypadają w trakcie ostatniego roku studiów, to wówczas świadczenie przysługuje mu do końca roku akademickiego, a więc renta będzie wypłacana pomimo przekroczenia granicy wieku – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Ślaku.

Renta rodzinna wypłacana jest również w wakacje, a zatem pieniądze trafiają do świadczeniobiorców od października do końca września. Fakt kontynuowania nauki potwierdzają zaświadczenia ze szkoły lub uczelni. Zwykle są one wydawane na rok albo na programowy czas nauki. Jeżeli uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wskaże całkowity okres trwania nauki, na przykład 4-letni, 2-letni, to w takim przypadku ZUS wypłaca rentę przez cały ten okres, kontrolując jednak czy nauka jest rzeczywiście kontynuowana.

- Ale jeśli zaświadczenie jest wystawione tylko na dany rok – wtedy, co roku do końca października trzeba przynieść do nas nowe zaświadczenie i ponownie złożyć wniosek o wypłatę renty rodzinnej – wyjaśnia rzeczniczka. - Rentę stracić mogą także maturzyści jeśli nie przyniosą do ZUS zaświadczeni, że po maturze wybierają się na studia – dodaje.

Uczniowie, którzy po śmierci rodzica otrzymują rentę rodzinną często nie wiedzą lub zapominają o tym, że muszą do ZUS dostarczyć zaświadczenie zarówno o tym, że kontynuują naukę jak i w razie jej przerwania. Student musi poinformować ZUS, że przerwał lub zakończył naukę. Jeśli tego nie zrobi, czekają go przykre konsekwencje, bo nadpłaconą nienależną rentę rodzinną trzeba zwrócić wraz z odsetkami.

Gdy studiujesz i pracujesz


Dorabiający studenci, którzy pobierają rentę muszą informować ZUS o swoich przychodach. Jeśli osiągną przychód 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia, świadczenie zostanie zmniejszone. ZUS całkowicie zawiesi ich wypłatę, gdy zarobki są wyższe niż 130% przeciętnego wynagrodzenia.

fot. Chaiyawat - Fotolia

Renta rodzinna dla studenta

Po ukończeniu 16. roku życia prawo do tego świadczenia uwarunkowane jest dalszym pobieraniem nauki


O czym jeszcze należy pamiętać?


Student, który pobiera rentę rodzinną musi zawiadamiać ZUS o wysokości przychodu osiągniętego w minionym roku kalendarzowym – w terminie do końca lutego kolejnego roku,
zmianie miejsca zamieszkania, numeru rachunku bankowego, pobieraniu innej renty np. renty socjalnej.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: