eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: sprzedaż i umorzenia XII 2017

TFI: sprzedaż i umorzenia XII 2017

2018-01-18 13:20

TFI: sprzedaż i umorzenia XII 2017

TFI: sprzedaż i umorzenia XII 2017 © marcinm111 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Bieżący rok bardzo dobrze zapisze się w historii rynku TFI. Stały dopływ kapitału od początku roku miał swoją kontynuację w grudniu, w którym do polskich TFI napłynęło +0,8 mld zł nowych środków. Najlepiej, podobnie zresztą jak w poprzednim miesiącu, poradziły sobie fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego - czytamy w najnowszym z raportów cyklicznie opracowywanych przez IZFiA.
Wprawdzie grudniowym wynikom TFI (+0,8 mld zł) daleko było do tych, które udało się im osiągnąć w listopadzie (+2,0 mld zł), to jednak trzeba pamiętać, że ostatni miesiąc w roku rządzi się w tym zakresie swoimi prawami.
- Znamienne jest, że w 2017 roku ani razu inwestorzy nie zwątpili w nasz rynek TFI i za każdym razem nabywali więcej jednostek funduszy, niż z nich wypłacali środków. Ponad +14,0 mld zł salda w minionym roku to sukces wszystkich uczestników rynku, który napawa również optymizmem na kolejne miesiące – mówi prof. Marcin Dyl, Prezes Zarządu IZFiA.

Liderem minionego miesiąca, tu bez zaskoczeń, okazały się fundusze gotówkowe i rynku pieniężnego, którym po raz kolejny udało się osiągnąć najokazalszy, bo przewyższający +1,1 mld zł, bilans nabyć i umorzeń. Sukcesywnie napływające do tej kategorii wpłaty zaowocowały rocznym saldem na poziomie +7,5 mld zł, co było wynikiem niemal dwukrotnie lepszym od osiągniętego przez drugą, najpopularniejszą kategorię funduszy. Fundusze dłużne, bo o nich właśnie mowa, w grudniu cieszyły się mniejszą popularnością niż miesiąc wcześniej. Saldo w wysokości +5,0 mln zł, przy ponad +180,0 mln zł w listopadzie, może nieco rozczarować. Z drugiej strony +3,8 mld zł wpłaconych per saldo w całym 2017 roku to wynik godny gratulacji.

Znów słabiej wiodło się funduszom akcji. Przewaga umorzeń nad nabyciami wyniosła niecałe -170,0 mln zł. Nie był to udany rok dla tego typu rozwiązań, a to pomimo bardzo dobrych notowań polskich i zagranicznych indeksów giełdowych.

Być może jednak część inwestorów zamiast czystego komponentu akcyjnego, wybierała pewien mix. Warto bowiem zwrócić uwagę, że fundusze mieszane nie tylko zanotowały dodatni bilans w grudniu (+ 119,1 mln zł), ale również okazały się swoistym cichym bohaterem całego roku (+3,3 mld zł). To świetny wynik biorąc pod uwagę różne strategie inwestycyjne i różne aktywa, które te fundusze oferują. Miejsce na podium to chyba właściwie miejsce dla tego typu rozwiązań, które stanowią niejednokrotnie kompromis pomiędzy ograniczeniem ryzyka, a niskimi stopami zwrotu.

fot. mat. prasowe

Saldo nabycia i umorzeń

Za nami kolejny dobry miesiąc na rynku (+0,8 mld zł).


Końcówka roku nie przyniosła również dobrych wiadomości dla funduszy absolutnej stopy zwrotu W grudniu zanotowano ujemny bilans, niecałe -196,0 mln zł. Trzeba jednak przyznać, że pomimo kilku słabszych ostatnich miesięcy, fundusze zakończyły rok saldem rzędu +0,5 mld zł. Potencjał na wzrost popularności cały czas istnieje, szczególnie gdy zmienność notowań akcji na giełdach w nowym roku wzrośnie.
Na koniec warto wspomnieć również o funduszach rynku niepublicznego. Po niewielkim odpływie rzędu -75 mln zł w grudniu, bilans całego roku zamknął się w kwocie -0,6 mld zł. To nieco zaskakujący wynik, biorąc pod uwagę bardzo dobre warunki na rynku private equity czy nieruchomości. Z drugiej strony sytuację tę można tłumaczyć ograniczonym popytem na nowe emisje certyfikatów, dostępność do taniego finansowania jest dziś stosunkowo łatwa.

fot. mat. prasowe

Fundusze - nabycia i umorzenia

Końcówka roku nie przyniosła dobrych wiadomości dla funduszy absolutnej stopy zwrotu.


Kończąc rok z +14,0 mld zł nowych środków ulokowanych w jednostkach TFI, można być tylko optymistą. Tak dobrych dwunastu miesięcy nie zanotowaliśmy od 2013 roku. I wszystko wskazuje na to, że ten optymizm nie powinien wygasnąć również – przynajmniej – w pierwszym kwartale 2018 roku, gdy niskie stopy procentowe i sytuacja gospodarcza będą korzystnie wpływać na inwestycje.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: