eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto XII 2017

TFI: wartość aktywów netto XII 2017

2018-01-12 13:27

TFI: wartość aktywów netto XII 2017

TFI: wartość aktywów netto XII 2017 © adam88xx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

We wrześniu minionego roku wartość aktywów zgromadzonych przez TFI spadła o 0,4%, ale okazuje się, że spadki te były jedynie epizodem. Październik przyniósł powrót na wzrostową ścieżkę, a listopad i grudzień tylko ugruntowały tę drogę. U schyłku ostatniego miesiąca 2017 roku wartość aktywów krajowych funduszy inwestycyjnych wyniosła niemal 279 mld zł, czyli o 2,9 mld zł więcej niż w listopadzie i blisko 20 mld zł więcej niż rok wcześniej. Za tak solidny wzrost, jak podkreślają Analizy Online oraz Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami, odpowiadały przede wszystkim wysokie napływy netto oraz dobry wynik zarządzania.
Grudniowa koniunktura okazała się sprzyjająca. Indeks MSCI AC World, który jest miernikiem globalnego rynku akcji, podskoczył o +1,5%, co było efektem wzrostów na giełdzie amerykańskiej oraz rykach wschodzących. Na stagnację narzekać nie mogła również warszawska giełda - indeks WIG przewyższył swój poziom z listopada o +2,1%. To znalazło odzwierciedlenie w funduszach akcji (zarówno tych o uniwersalnej strategii, jak i małych i średnich spółek) i to pomimo ujemnego bilansu ich sprzedaży. U schyłku dwunastego miesiąca 2017 roku wartość zgromadzonych w nich aktywów osiągnęła 33,2 mld zł.

Wysoka dynamika aktywów charakteryzowała również fundusze gotówkowe i pieniężne (wzrost o +1,2 mld zł, tj. +3,0%). Wartość środków zgromadzonych w funduszach z tej grupy wzrosła w 2017 roku o prawie +9 mld zł – zdecydowanie najwięcej spośród wszystkich kategorii produktów. Fundusze dłużne tym razem nie odnotowały wyraźnego wzrostu aktywów (+62 mln zł, +0,1%). Stało się tak za sprawą odpływów netto środków z funduszy dłużnych uniwersalnych i papierów skarbowych. Środki cały czas płyną z kolei do funduszy obligacji korporacyjnych i dzięki nim obserwujemy nieprzerwany od stycznia 2017 roku wzrost środków zgromadzonych w funduszach dłużnych.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mld PLN)

Na koniec 2017 roku wartość aktywów zgromadzona w krajowych funduszach inwestycyjnych wyniosła blisko 279 mld zł.


Ponad 32,5 mld zł zgromadzone było na koniec grudnia w funduszach mieszanych, dla których cały 2017 rok był najlepszym pod względem dynamiki aktywów (+5,3 mld zł r/r) od czterech lat. W ostatnim miesiącu wartość aktywów wzrosła o +1,0%, głównie za sprawą napływów do kilku najpopularniejszych funduszy z tego segmentu oraz dobrej koniunktury na polskiej giełdzie, która pozytywnie wpłynęła na część akcyjną tych rozwiązań.

W grudniu w odwrocie były fundusze absolutnej stopy zwrotu. Głównie za sprawą umorzeń certyfikatów funduszy zamkniętych należących do tej grupy, wartość aktywów
spadła o -50 mln zł i na koniec grudnia wyniosła niespełna 15,1 mld zł.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

W grudniu z wysoką dynamiką aktywów mieliśmy do czynienia w przypadku funduszy i pieniężnych.


Otoczenie makroekonomiczne sprzyja wynikom funduszy surowców, co przekłada się naturalnie na wzrost aktywów w nich zgromadzonych. Na koniec grudnia było to 1,1 mld zł
(+1,9% m/m). Wciąż nie cieszą się one jednak dużym zainteresowaniem klientów, o czym świadczą szacowane ujemne napływy do tych rozwiązań w grudniu.

Z dużym spadkiem aktywów mieliśmy do czynienia z kolei w funduszach sekurytyzacyjnych. Ich wartość spadła o prawie -0,9 mld zł (-13,9%). Przyczyna leży m.in. w wykupie certyfikatów inwestycyjnych kilku funduszy w jednym z towarzystw.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: