eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › BIK i BIG. Tam zweryfikujesz zadłużenie firmy

BIK i BIG. Tam zweryfikujesz zadłużenie firmy

2018-01-04 10:00

BIK i BIG. Tam zweryfikujesz zadłużenie firmy

Jak sprawdzić zadłużenie przedsiębiorcy? © andranik123 - Fotolia.com

Chcąc sprawdzić zadłużenie firmy oraz jej systematyczność w regulowaniu należności, warto zweryfikować zawartość rejestrów Biura Informacji Kredytowej (BIK) oraz Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma źródłami wiedzy polega na tym, kto przesyła do nich dane. W przypadku BIK są to informacje otrzymane od banków, kas spółdzielczych, firm pożyczkowych, a także powiązanych z bankami leasingodawców i faktorów. W BIG-ach - oprócz danych od podmiotów finansowych - znajdują się informacje dostarczane przez przedsiębiorców, telekomy, dostawców energii i telewizji kablowej, a także gminy, sądy, wierzycieli, a nierzadko również osoby fizyczne.

Monitorujesz? Nie obniżasz zdolności kredytowej


Przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę, że każde zapytanie kredytowe obniża jego scoring, a w konsekwencji również zdolność kredytową. Z tego też względu bank nie ma prawa wysyłać takiego zapytania bez uprzedniej zgody zainteresowanego. Inaczej jest w przypadku rozpatrywania reklamacji czy wykonywania innych czynności bankowych, do których konieczne jest pobranie raportu BIK - w takiej sytuacji bank może skierować do BIK zapytania monitorujące, a ono pozostanie bez wpływu na scoring firmy. Dla banku jest ono źródłem informacji odnośnie zobowiązań, które klient posiada w innych bankach.
- Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie klient sprawdzając raport na swój temat zauważa zapytania kredytowe, których nie składał. Przyczyną może być błąd lub niewiedza pracownika banku, który zamiast zapytania monitorującego wysłał kredytowe. Warto więc regularnie sprawdzać, czy wszystkie informacje w BIK-u są prawidłowe i jeśli dostrzeżemy błędy, należy jak najszybciej wyjaśnić je z bankiem. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy ubiegać się o kredyt – mówi Paweł Mazur z ANG Biznes.

BIG źródłem wiedzy o przedsiębiorcy


W odróżnieniu od danych z BIK-u, informacje zbierane przez Biuro Informacji Gospodarczej są dostępne za odpłatą dla każdego, kto podpisał stosowną umowę. Dotyczy to jednak jedynie danych na temat przedsiębiorcy, w przypadku konsumenta niezbędne jest jego upoważnienie, które jest ważne nie dłużej niż 60 dni od dnia jego udzielenia.

fot. andranik123 - Fotolia.com

Jak sprawdzić zadłużenie przedsiębiorcy?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) oraz Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) to podstawowe źródła wiedzy o wszelkich zadłużeniach przedsiębiorcy.


- W związku z tym, że dane na temat przedsiębiorcy może w każdej chwili pobrać dowolna osoba, jeżeli podpisana jest odpowiednia umowa z BIG, warto zadbać o informacje, jakie się w nim znajdują. Oprócz tych negatywnych, związanych z zadłużeniami czy niezapłaconymi rachunkami, w BIG-u można znaleźć także te, które są dowodem na naszą systematyczność. Po spłaceniu kredytu czy rat, warto wystąpić do instytucji, z usług której korzystaliśmy, z prośbą o udostępnienie danych właśnie do BIG-u. Jest to oczywiście korzystne tylko wtedy, gdy mamy pewność, że wszystkie należności spłacaliśmy terminowo – dodaje Paweł Mazur z ANG Biznes.

Co nowego w BIG-ach?


13 listopada b.r. zmieniły się niektóre przepisy regulujące funkcjonowanie Biuro Informacji Gospodarczej. Z 60 do 30 dni skrócił się czas, po którym można do BIG-u zgłosić zadłużenie. Do tej pory brak uregulowania należności można było zgłosić dopiero w 61. dniu, od listopada jest to możliwe już po miesiącu. Wydłużył się natomiast czas obowiązywania upoważnienia konsumenta do sprawdzenia informacji na jego temat – teraz jest to 60 dni. Nowe przepisy wprowadzają także zmiany w sposobie wezwania do zapłaty. Do tej pory możliwe to było tylko poprzez list polecony lub doręczenie do rąk własnych, teraz możemy je wysłać e-mailem, jeśli umowa między przedsiębiorstwami zakłada taką opcję. Dużym ułatwieniem jest także możliwość sprawdzenia danych z wszystkich biur informacji gospodarczych poprzez złożenie tylko jednego wniosku, a nie jak dotychczas tylu, z ilu baz chcemy skorzystać. Nie jest już natomiast możliwe wpisanie dłużnika do BIG-u, jeśli od dnia wymagalności roszczenia minęło 10 lat. Dłużnik wpisany do biura ma natomiast możliwość wniesienia sprzeciwu do wierzyciela lub bezpośrednio do biura. W takim przypadku BIG zbada sprawę, a w uzasadnionych sytuacjach – wstrzyma, zaktualizuje lub usunie informację gospodarczą*.

*Dane BIG InfoMonitor

oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.