eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Minimum 5000 zł, czyli bezpieczeństwo finansowe wg Polaków

Minimum 5000 zł, czyli bezpieczeństwo finansowe wg Polaków

2017-11-06 10:14

Minimum 5000 zł, czyli bezpieczeństwo finansowe wg Polaków

Oszczędności © Igor Butseroga - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

O tym, że Polacy nie są mistrzami w oszczędzaniu pieniędzy, wiadomo nie od dziś. Wyniki ostatniego Barometru Providenta są tego potwierdzeniem - badanie dowodzi, że zaledwie 4 na 10 respondentów posiada zaoszczędzone środki w kwocie, która gwarantuje im bezpieczeństwo finansowe na wypadek niespodziewanych zdarzeń. Kwota ta rośnie z roku na rok i dziś sięga przeciętnie 5000 złotych. To o 850 złotych więcej niż deklarowaliśmy rok wcześniej.
Prawie co piąty Polak nie widzi sensu w oszczędzaniu pieniędzy - dowodzi ostatni Barometr Providenta. I wprawdzie przeszło 80 proc. uważa, że oszczędności warto posiadać, to jednak okazuje się, że deklaracje są dość dalekie od rzeczywistości. Doświadczenie pokazuje, że dość trudno jest nam zgromadzić kapitał, który zagwarantowałby nam bezpieczeństwo finansowe.
– To już trzeci rok z rzędu, gdy przyglądamy się kwocie, która zdaniem Polaków gwarantuje bezpieczeństwo finansowe. Prowadzone badania dowodzą, że z roku na rok staje się ona coraz większa. Jeszcze 2 lata temu respondenci utrzymywali, że bezpieczeństwo finansowe zagwarantowałoby im 3240 zł, rok temu było to już 4150 zł, a a tym roku - niemal 5000 zł – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska. – Wysokość tej kwoty ma wyraźny związek z uzyskiwanymi dochodami oraz statusem majątkowym. Im są one pokaźniejsze, tym większa jest również deklarowana suma zapewniająca bezpieczeństwo finansowe, a więc zachowanie dotychczasowego poziomu życia w razie wystąpienia nieprzewidzianych kłopotów.

Najniższe wartości wskazywały osoby niepracujące oraz najmłodsi (15-24 lata) – ponad połowie z nich wystarczyłoby mniej niż 2000 zł, by czuć się bezpiecznie. W sumie jedna czwarta ankietowanych wskazała kwotę do 2000 zł, ale niemal tyle samo osób potrzebowałoby ponad 10 000 zł. Najwyższe kwoty najczęściej były wskazywane przez osoby z wyższym wykształceniem, prowadzące własną firmę oraz gospodarstwo rolne. Rekordziści wskazywali sumy rzędu 300 000 zł.

Jak oszczędzać?


Niestety tylko 40 proc. naszych rodaków deklaruje, że posiada takie oszczędności, które sprawiają, że czują się finansowo bezpieczni, a ponad 43 procentom nie udało się zgromadzić odpowiedniej kwoty.
- Najwięcej osób, którym udało się zgromadzić wskazane minimum oszczędności, jest w grupie przedsiębiorców – osób prowadzących własną firmę bądź pracujących na samozatrudnieniu. Z kolei największy problem z tym mają młodzi, w wieku 15-24 lata. Ponad trzy czwarte z nich nie posiada poduszki finansowej, choć ich oczekiwania w stosunku do jej wysokości są stosunkowo niskie – mówi Anna Karasińska.

Niewykluczone, że wielu osobom, którym nie udało się zgromadzić odpowiednich oszczędności, zabrakło nie tylko pieniędzy, ale przede wszystkim cierpliwości. Badania Providenta pokazują bowiem, że zaoszczędzenie kwoty zapewniającej poczucie finansowego bezpieczeństwa zajmuje wiele miesięcy, a w przypadku niektórych osób – nawet kilka lat.

Tylko 16 proc. Polaków byłoby w stanie zgromadzić niezbędne minimum oszczędności w ciągu kwartału bądź nawet w krótszym czasie. Niemal co czwarty Polak potrzebowałby na to pół roku. Kolejne 16 proc. naszych rodaków deklaruje, że zajęłoby im to ok. 12 miesięcy, zaś 22 proc. potrzebowałoby więcej niż rok. Co piąty respondent nie był w stanie określić, ile czasu zabrałoby mu zgromadzenie kwoty wskazanej jako minimum potrzebnych oszczędności.

fot. mat. prasowe

Oszczędności Polaków

Zaledwie 40 proc. naszych rodaków posiada oszczędności w takiej kwocie, która pozwoliłaby im czuć bezpieczeństwo finansowe.


- 31 października obchodziliśmy Światowy Dzień Oszczędzania. To dobra okazja do tego, by zastanowić się nad swoimi finansami. Wielu gospodarstwom domowym, zwłaszcza tym osiągającym niskie dochody, zapewne trudno jest wygospodarować środki na oszczędności. Jednak warto pamiętać, że odkładając regularnie nawet niewielkie kwoty, jesteśmy w stanie osiągnąć pułap choćby minimalnego bezpieczeństwa finansowego – mówi Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska. – Budowanie oszczędności powinniśmy traktować jak rachunek do opłacenia, czyli rezerwować na ten cel pewną sumę zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia, a nie czekać, czy zostanie nam coś na koniec miesiąca i wtedy ewentualnie przeznaczać tę kwotę na oszczędności. Dzięki takiemu podejściu oszczędzanie na pewno będzie skuteczne, a dodatkowo zmobilizuje nas do lepszego planowania budżetu i rozsądniejszego gospodarowania środkami – radzi.

O Barometrze Providenta
„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizowała firma Danae w dniach 22-24.09.2017 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.