eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polski emeryt, czyli zadłużenie warte 3 mld zł

Polski emeryt, czyli zadłużenie warte 3 mld zł

2017-07-07 10:24

Polski emeryt, czyli zadłużenie warte 3 mld zł

Emerytka © Tanja Esser - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Polski emeryt coraz bardzie zadłużony. Z danych przedstawionych przez Krajowy Rejestr Długów wynika, że łączne zadłużenie 238 tys. emerytów figurujących w jego bazach sięga niebagatelnej kwoty 3,11 mld złotych. Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy długi tej grupy społecznej podskoczyły o niemal 350 mln złotych.
Emeryci najczęściej zalegają wobec firm windykacyjnych i funduszy sekurytyzacyjnych (44 proc.). Na kolejnym miejscu plasują się długi wynikające z zaciągniętych kredytów i pożyczek (20 proc.), a na trzecim - zaległości z tytułu nieopłaconych rachunków za czynsz, wodę, prąd i gaz (14 proc.). Z punktu widzenia zadłużonych emerytów szczególne znaczenie ma obowiązująca od 1 lipca br. nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Prowadzone przez GUS statystyki dowodzą, że 6 na 10 emerytów i rencistów ocenia swoją kondycję finansową jako przeciętną, co piąty jako dobrą, a kolejne 20 proc. ma o niej złe zdanie. Problemy tej ostatniej grupy znajdują swoje odzwierciedlenie w Krajowym Rejestrze Długów - w jego bazach znajduje się obecnie niemal ćwierć miliona emerytów i rencistów, których łączne zadłużenie opiewa na 3,11 mld złotych. Podłoże tej sytuacji nie jest jednak tajemnicą.
–Pozostawiająca wiele do życzenia wysokość świadczeń emerytalnych oraz postępujące problemy finansowe powodują, że polski emeryt wyrusza na oszukiwania dodatkowych źródeł finansowania. A znaleźć je wcale nie jest trudno - w wielu przypadkach do zaciągnięcia pożyczki wystarczy ostatni odcinek emerytury i dowód osobisty. I to właśnie w tym miejscy niejednokrotnie rozpoczynają się problemy wielu seniorów – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

Ile lat ma statystyczny zadłużony emeryt? Z danych KRD wynika, że najliczniejszą rzeszę dłużników znajdziemy wśród osób pomiędzy 60 a 69 rokiem życia. Widać zatem, że jest to grupa osób, która niedawno zakończyła pracę i rozpoczęła emerycki żywot. Nie jest on jednak najspokojniejszy - ich łączne zadłużenie to aż 2,17 mld złotych.
– Często bywa tak, że po przejściu na emeryturę, otrzymywane świadczenie okazuje się być niewystarczającym do utrzymania dotychczasowego poziomu życia. Przyzwyczajeni do pewnego standardu i jeszcze pełni energii do realizacji planów, chętnie zaciągają nawet drobne pożyczki, by móc podróżować lub spełniać marzenia. W tej grupie emerytów są też osoby, które wciąż spłacają zaciągnięte kilkanaście lat temu kredyty na kupno mieszkania czy wybudowanie domu – zauważa prezes Adam Łącki.

fot. mat. prasowe

Zadłużenie emerytów w podziale na województwa

Największe średnie zadłużenie to domena Mazowsza.


Pożyczka pod presją najbliższych


Ale w kłopoty z niewywiązywaniem się ze spłaty zaciągniętych zobowiązań polski emeryt wpada również za sprawą własnych dzieci i wnuków. Przy niskich dochodach i braku zdolności kredytowej ratują się dziadkami, których emerytura jest pewnym zabezpieczeniem ich kredytu czy pożyczki.
– I tutaj pojawia się powód emocjonalny. W trosce o swoich najbliższych i z miłości do nich, seniorzy nie wyobrażają sobie, aby mieliby nie pomóc dzieciom czy wnukom. Zapewniani są przez młodszych członków rodziny, że to tylko formalność, bo i tak oni będą spłacać zobowiązanie. W rzeczywistości jednak to właśnie na dziadków nierzadko spada obowiązek spłaty długu. Nasi negocjatorzy już nie raz słyszeli w słuchawce zrozpaczonego seniora, który ma związane ręce, bo nie chce dopraszać się wnuczka, aby ten regulował swoje długi. Zdarzają się nawet takie sytuacje, że wraz z przyjściem długu, odchodzi wnuczek, z którym kontakt się urywa. W rezultacie okazuje się, że dziadkowie zostali wykorzystani przez swoich najbliższych, dla których chcieli przecież jak najlepiej – dostrzega Jakub Kostecki, prezes Zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

fot. mat. prasowe

Zadłużenie emerytów w podziale na wiek

Najbardziej zadłużone są osoby pomiędzy 60 a 79 rokiem życia.


Z największą kwotą długów, bo aż 44 proc., emeryci zalegają funduszom sekurytyzacyjnym i firmom windykacyjnym, które odkupiły długi od pierwotnych wierzycieli. 20 proc. łącznego zadłużenia to zobowiązania wobec banków i instytucji pożyczkowych. Na kolejnym miejscu są niezapłacone rachunki za czynsz, wodę, prąd i gaz i stanowią one 14 proc. wszystkich długów Polaków 60+. 14 proc. wynoszą też niespłacone kwity za telewizję, telefon i Internet.

75 proc. emerytury nie do ruszenia


Jak podaje GUS, dokładnie połowa wydatków polskich emerytów idzie na żywność oraz koszty związane z użytkowaniem mieszkania i podstawowymi opłatami za wodę, prąd czy gaz. Do tego dochodzi kupno leków. W przypadku seniorów, których konto zajął komornik, bywa tak, że już na początku każdego miesiąca nie wystarcza im pieniędzy na podstawową egzystencję. Aby przeżyć, seniorzy po raz kolejny próbują ratować się drobną pożyczką.

fot. mat. prasowe

Zadłużenie emerytów w podziale na płeć

Zadłużonych kobiet jest zdecydowanie więcej niż mężczyzna ale ich długi są niższe.


1 lipca weszły w życie przepisy modyfikujące ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Kmornik będzie musiał zostawić seniorom przynajmniej 75 proc. najniższej emerytury, gdzie dotychczas mogli oni zachować jedynie do 50 proc. otrzymywanego świadczenia.

fot. mat. prasowe

Zadłużenie emerytów na przestrzeni ostatnich lat

Od czerwca 2012 do czerwca 2016 przybyło ponad 74 tys. zadłużonych emerytów.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 1

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.