eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto III 2017

TFI: wartość aktywów netto III 2017

2017-04-14 11:19

TFI: wartość aktywów netto III 2017

TFI: wartość aktywów netto III 2017 © ekaterina729 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W styczniu i lutym tego roku wartość środków powierzonych krajowym funduszom inwestycyjnym wreszcie zaczęła rosnąć. Marzec przyniósł kontynuację tego trendu. Pod koniec trzeciego miesiąca bieżącego roku aktywa łącznie osiągnęły poziom 273 mld zł, co oznacza wzrost na poziomie +2,8%% (+7,5 mld zł). TFI mają tym większe powody do zadowolenia, że zwyżki nastąpiły przy zdecydowanie mniej sprzyjających warunkach niż w ostatnich trzech miesiącach - czytamy w najnowszym wspólnym raporcie Analiz Online oraz Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
W marcu br. światowy rynek kapitałowy nieco wyhamował. Indeks MSCI World AC, wskaźnik obrazujący koniunkturę na rynku akcji, zdołał podnieść się o niespełna +1,0%. Lekkiej zadyszki, po świetnych trzech miesiącach, dostała również nasza rodzima GPW. WIG pikował o -0,7%. Na odnotowany wzrost aktywów wpływ miały jednak nie tylko warunki rynkowe, ale również wpłaty do stworzonych na potrzeby największych inwestorów pojedynczych funduszy zamkniętych. Szacunki zespołu Analiz Online wskazują, że marcowe saldo wpłat i wypłat osiągnęło około 6 mld zł na plusie, z czego na fundusze detaliczne przypadło jedynie 1,3 mld zł.

Zdecydowanie największe znaczenie dla przyrostu aktywów krajowych funduszach inwestycyjnych wywarły wybrane rozwiązania zaliczane do grupy funduszy aktywów niepublicznych, które były niejako "szyte na miarę" pojedynczych inwestorów. Zgromadzone w nich środki podskoczyły względem lutego o +6,4 mld zł (+6,1%). Jest to największa obecnie grupa krajowych funduszy inwestycyjnych. W jej ramach zgromadzone jest ponad 110 mld zł środków, co odpowiada za ponad 40% całego rynku.

W przeciwieństwie do pierwszych dwóch miesięcy roku w marcu nie obserwowaliśmy dynamicznego wzrostu wartości aktywów zgromadzonych w funduszach akcyjnych.

Zniżkująca GPW i ujemny bilans sprzedaży złożyły się na kwotę -187 mln zł – o tyle mniej było we wszystkich tego typu produktach (-0,6%). Obecnie zgromadzone jest w nich ponad
31,2 mld zł.

fot. mat. prasowe

Miesięczna wartość aktywów netto (mld PLN)

Wartość aktywów netto zgromadzonych w krajowych funduszach inwestycyjnych wzrosła w marcu do poziomu 273 mld zł.


Solidny wzrost aktywów zanotowały za to rozwiązania o niższym profilu ryzyka. Wartość środków zgromadzonych w funduszach dłużnych wzrosła o +0,5 mld zł (+1,1%). W przypadku tego segmentu lwia część wzrostu przypadła na fundusze obligacji korporacyjnych zarówno polskich, jak i zagranicznych. Podobny wzrost odnotowały rozwiązania gotówkowe i pieniężne (+0,52 mld zł).

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Największy wpływ na dość znaczący przyrost aktywów w krajowych funduszach miały wybrane rozwiązania zaliczane do grupy funduszy aktywów niepublicznych.


Nie słabnie popularność funduszy absolutnej stopy zwrotu. Pomimo szacowanego ujemnego wpływu wyniku za zarządzanie dla całej grupy, udana emisja certyfikatów kilku funduszy absolutnej stopy zwrotu sprawiła, że na koniec marca zgromadzone w nich było prawie 16,2 mld zł, tj. o +1,7% więcej niż przed miesiącem. W ujęciu rocznym wartość aktywów wzrosła o jedną trzecią.

fot. mat. prasowe

Wartość aktywów netto funduszy (mln PLN)

Wzrost aktywów wynikał jednak nie tylko z czynników rynkowych, ale również z wpłat do pojedynczych funduszy zamkniętych stworzonych na potrzeby dużych inwestorów.oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.