eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inflacja już przeskoczyła oprocentowanie lokat

Inflacja już przeskoczyła oprocentowanie lokat

2017-02-16 11:53

Inflacja już przeskoczyła oprocentowanie lokat

Inflacja jest już wyższa niż oprocentowanie lokat © Style-Photography - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W styczniu ceny w Polsce były o 1,8% wyższe niż przed rokiem. Co ciekawe, zakładane wtedy lokaty średnio miały oprocentowanie wynoszące 1,71%, a więc przyniosły realne straty. W 2017 r. inflacja ma wynieść 2%. Expander ostrzega, że aby zarabiać nie wystarczy jednak znaleźć lokaty na 2%. Odsetki są pomniejszane o podatek, dlatego żeby nie tracić w ujęciu realnym, oprocentowanie wybranej lokaty musi wynieść przynajmniej 2,47%.
GUS opublikował właśnie dane na temat poziomu inflacji w styczniu. Ci, którzy trzymali oszczędności w gotówce, od stycznia 2016 r. do stycznia 2017 r. stracili w ujęciu realnym 1,8%. O tyle wzrosły bowiem ceny w Polsce. Jednocześnie swoje prognozy na ten rok ogłosiła Komisja Europejska. Jej zdaniem w całym bieżącym roku ceny w naszym kraju wzrosną o 2%, co oznacza że oszczędzającym niezwykle trudno będzie uniknąć realnych strat.

Nawet, jeśli znajdziemy lokatę z oprocentowaniem na poziomie 2%, to po roku otrzymamy odsetki wynoszące 1,62%. Stanie się tak, gdyż bank musi odliczyć podatek Belki. Aby zachować realną wartość swoich pieniędzy, należy znaleźć ofertę z oprocentowaniem wynoszącym przynamniej 2,47%. Niestety, wśród lokat „bez gwiazdek” nie znajdziemy obecnie takiej oferty. Wspomniana wysokość oprocentowania dostępna jest jedynie w ramach promocji dla nowych klientów lub na nowe środki. Takie okazyjne warunki kończą się zwykle po 2-3 miesiącach.

Większość Polaków wybierając lokatę jako formę oszczędzania, nie ma więc szans na uzyskanie w tym roku realnych zysków. Z nostalgią można wspominać luty 2014 r., kiedy przeciętnie lokaty (oproc. 2,58%) dały aż 3,75% realnego zysku. Było to możliwe dzięki temu, że ceny w kolejnych 12 miesiącach nie rosły, a wręcz spadały (o 1,87%). W obecnych realiach powtórzenie takiego wyniku wymagałoby oprocentowania wynoszącego aż 7,19%.

fot. mat. prasowe

Ile musi wynieść oprocentowanie lokaty aby osiągnąć realny zysk

Aby zysk z lokaty przewyższył 3 proc. konieczne jest oprocentowanie na poziomie przekraczającym 7 proc.


Realne straty ponosimy już od stycznia ubiegłego roku. Średnie oprocentowanie zakładanych wtedy lokat wynosiło 1,71%, a ceny wzrosły o 1,8%. Po uwzględnieniu wzrostu cen oraz podatku okazuje się, że przeciętna lokata przyniosła realną stratę w wysokości 0,41%. W kolejnych miesiącach tendencja spadkowa stała się jeszcze bardziej zauważalna. W grudniu 2016 r. średnie oprocentowanie wyniosło już tylko 1,49%. Jeśli, zgodnie z prognozami, ceny wzrosną o 2%, to realna strata wyniesie aż 0,78%.

fot. mat. prasowe

Realne zyski z lokat bankowych

Realne straty ponosimy już od stycznia ubiegłego roku.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.