eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Koniec drogich kredytów?

Koniec drogich kredytów?

2006-02-13 13:37

Koniec drogich kredytów?

Porównanie wybranych ofert kart kredytowych © fot. mat. prasowe

Za kilkanaście dni wchodzi w życie ustawa antylichwiarska, która ma uderzyć w instytucje udzielające najdroższych kredytów. Sprawdźmy, co zmieni się w ofercie banków.

Przeczytaj także: Stopy procentowe w dół, opłaty w górę – ostrożnie z kredytami

Tzw. ustawa antylichwiarska (Ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw) wejdzie w życie 20 lutego br. Zgodnie z jej zapisami, maksymalna wysokość odsetek od kredytów nie będzie mogła przekraczać czterokrotności stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego - czyli łącznie 23 proc. Zredukowana zostanie również całkowita kwota wszystkich opłat, prowizji oraz innych kosztów związanych z zawarciem umowy o kredyt do 5 proc.Ograniczenia obejmą wszystkie kredyty do 80 tys. zł, a więc także te na cele mieszkaniowe. Nowelizacja znosi minimalną wysokość kredytu (do tej pory było to 500 zł) oraz minimalny okresu kredytowania (wcześniej 3 miesiące).

Wprowadzeniu ustawy przeciwne było od początku środowisko finansowe. Wśród negatywnych konsekwencji wprowadzenia ustawy wymieniało się m.in. zahamowanie rozwoju rynków kredytowych oraz szkodliwie oddziaływanie na zatrudnienie, wpływy podatkowe, wzrost zamożności społeczeństwa, a w rezultacie także na wzrost gospodarczy.

Na ustawowym ograniczeniu maksymalnych odsetek od kredytów prawdopodobnie stracą osoby najbiedniejsze. Do tej pory to one najczęściej sięgały po drogie produkty, płacąc w odsetkach także za ryzyko banku, związane z udzieleniem pożyczki. Co prawda dzięki nowym przepisom z rynku znikną niekorzystne, wysokooprocentowane kredyty, ale zapotrzebowanie na gotówkę pozostanie. Doświadczenie innych krajów europejskich pokazuje, że ludzie, którzy tracą dostęp do kredytów, korzystają z usług tzw. szarej strefy, gdzie nie obowiązują już żadne regulacje.

Konsekwencje tzw. ustawy antylichwiarskiej nie powinny za to objąć osób średnio i lepiej sytuowanych. Cześć instytucji finansowych obniży bowiem oprocentowanie proponowanych kredytów - głównie pożyczek i kart kredytowych. Pozostaje jednak pytanie co z resztą? Czy wszystkie podporządkują się nowym przepisom? Wydaje się być pewnym, że niektóre instytucje będą starały się wprowadzić takie rozwiązania, które mimo zapisów ustawy, pozwolą im zarobić więcej.

fot. mat. prasowe

Porównanie wybranych ofert kart kredytowych

Porównanie wybranych ofert kart kredytowych


* oprocentowanie dla płatności gotówkowych lub/ i przelewów z kart kredytowych

oprac. : Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: