eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty we frankach: realny czy wydumany problem?

Kredyty we frankach: realny czy wydumany problem?

2016-03-18 13:41

Kredyty we frankach: realny czy wydumany problem?

Frankowicze lepiej od kredytobiorców złotowych spłacają raty © chrupka - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

O kłopotach frankowiczów powiedziano już wiele. Czy jednak spłata zadłużenia we frankach faktycznie jest tak dużym problemem? Analiza spłacalności frankowych kredytów zaciągniętych w okresie największego na nie boomu (2006-2008) wskazuje na co innego.
Statystyki dowodzą, że w analizowanym okresie banki udzieliły 924 tys. kredytów mieszkaniowych, z czego niemal połowę stanowiły zobowiązania zaciągnięte we franku szwajcarskim (436 tys.). Po tych 7-9 latach szkodowość kredytów w CHF – czyli opóźnienie w spłacie powyżej 90 dni - okazuje się być istotnie niższa niż pochodzących z tych samych lat kredytów złotówkowych.

Na tym jednak nie koniec - analiza wskazuje również, że kredytobiorcy walutowi lepiej niż złotowi spłacali swoje zobowiązania nawet w najtrudniejszych warunkach, a więc w czasie drastycznego skoku kursu franka w 2015 roku. W ubiegłym roku, w którym frank silnie podrożał, udział opóźnionych kredytów złotowych był 1,5 wyższy w porównaniu do kredytów walutowych, co więcej udział rachunków opóźnionych w obsłudze w portfelu złotowym pochodzącym z lat 2006-2008 wzrósł w trakcie 2015 r. silniej niż w walutowym. (0,234 pkt. proc. vs. 0,076 pkt. proc.) .
- Charakterystyczne jest też to, że w rocznikach 2006 – 2008 udział kredytów opóźnionych w obsłudze nadal rośnie liniowo z upływem czasu. W gospodarkach z rozwiniętymi rynkami kredytów hipotecznych, np. w Stanach Zjednoczonych, obserwuje się po 5-7 latach zahamowanie wchodzenia nowych kredytów w wyższe statusy opóźnień. W Polsce kredyty osiągające taki wiek psują się nadal, prawdopodobnie skutkiem mniejszej u nas skali refinansowania kredytów hipotecznych i mniejszego rozwoju pożyczek hipotecznych – mówi dr Andrzej Topiński, główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej.

fot. mat. prasowe

Udział kredytów mieszkaniowych opóźnionych w obsłudze ponad 90 dni

Szkodowość kredytów we frankach jest niższa niż w przypadku kredytów w złotówkach


Kredyty walutowe, które obecnie występują w ofercie banków w stanie szczątkowym, do 2013 roku miały w niej znaczący udział, w niektórych rocznikach nawet przeważały (roczniki 2005 i 2008 oraz w wymiarze wartościowym rok 2006).

fot. mat. prasowe

Kredyty mieszkaniowe udzielone do 2015 r. (tys.szt.)

W analizowanych rocznikach 2006 – 2008 banki udzieliły 924 tys. kredytów mieszkaniowych


Bazy BIK-u zawierają informacje o 972 tys. udzielonych w sumie kredytach walutowych na kwotę 197 mld złotych. Udział kredytów walutowych w sprzedaży kredytów mieszkaniowych ogółem (wszystkie roczniki) stanowił w wymiarze liczbowym 30%, a 35% - w wartościowym (w przeliczeniu na złote wg. kursu z daty umowy kredytowej).

fot. mat. prasowe

Kredyty mieszkaniowe udzielone do 2015 r. (mln zł)

Wartość zaciągniętych kredytów walutowych była najwyższa w 2008 roku


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: