eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Indeks BIK: popyt na kredyty w I 2016 r.

Indeks BIK: popyt na kredyty w I 2016 r.

2016-02-05 16:15

Indeks BIK: popyt na kredyty w I 2016 r.

Niższy popyt na kredyty konsumpcyjne © lycha - Fotolia.com

Jak potwierdzają najświeższe notowania mierzonego przez Biuro Informacji Kredytowej wskaźnika BIK Indeks, Polacy w styczniu mniej chętnie sięgali po kredyty konsumpcyjne niż w analogicznym okresie roku 2015 (wartość indeksu wyniosła - 4,2%). Wzrosła jednak wartość zaciąganych kredytów mieszkaniowych.
Wartość BIK Indeks - Popytu na Kredyty Konsumpcyjne (BIK Indeks - PKK), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, wyniosła -4,2% w styczniu 2016 r. Oznacza to, że w styczniu 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty konsumpcyjne na kwotę niższą o 4,2% w porównaniu z styczniem 2015 r.

Styczeń był kolejnym miesiącem, w którym wartość wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych, w przeliczeniu na dzień roboczy, była niższa niż rok wcześniej. Z mniejszą wartością wnioskowanych kredytów konsumpcyjnych mamy do czynienia od października 2015 r. Dodatkowo w styczniu br. mieliśmy w kalendarzu mniejszą liczbę dni roboczych niż rok wcześniej, tak więc spodziewamy się, że wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych w ubiegłym miesiącu była wyraźnie niższa niż rok wcześniej – mówi Sławomir Grzybek, ekspert Biura Informacji Kredytowej.

fot. lycha - Fotolia.com

Niższy popyt na kredyty konsumpcyjne

W styczniu zabrakło chętnych na pożyczanie pieniędzy.


Wartość BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła +8,9% w styczniu 2016 r. Oznacza to, że w styczniu 2016 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 8,9% w porównaniu z styczniem 2015 r.
Wartość wnioskowanych kredytów mieszkaniowych w styczniu br. była wyższa o 8,9%, w przeliczeniu na dzień roboczy, niż rok wcześniej. Odczyt indeksu za styczeń jest co prawda niższy niż w ostatnich miesiącach 2015 r., w których indeks notował dodatnie wartości dwucyfrowe, jednak nadal widzimy wyraźnie ożywione zainteresowanie klientów kredytami mieszkaniowymi. Z taką sytuacją mamy do czynienia już ponad pół roku – dodaje Sławomir Grzybek z BIK.


Metodyka indeksów:


Wskaźnik BIK Indeks - PKK obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy, po wyłączeniu zapytań kredytowych na kwoty powyżej 200 tys. zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 30 dniach. Kredyty konsumpcyjne to łącznie: kredyty gotówkowe, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz limity kredytowe.

Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach.

Metodyka BIK indeks - PKK oraz BIK Indeks - PKM została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeksy są publikowane co miesiąc.


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.