eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › TFI: wartość aktywów netto XII 2015

TFI: wartość aktywów netto XII 2015

2016-01-15 13:00

TFI: wartość aktywów netto XII 2015

TFI: wartość aktywów netto XII 2015 © Fotografeusz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Na koniec grudnia wartość aktywów zgromadzonych przez krajowe Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych wyniosła 252,2 mld zł, co oznacza wzrost o 25 mld zł w stosunku do listopada. Za ten pozytywny zwrot odpowiadały środki wniesione do funduszy aktywów niepublicznych kilku TFI, jednak sytuacja całego rynku nie przedstawia się już tak korzystnie.
Analizując dane funduszy skierowanych do szerokiego grona odbiorców widzimy, że sytuacja nie przedstawia się tak optymistycznie. Ich aktywa w grudniu po raz drugi z rzędu odnotowały spadek w ujęciu miesięcznym – tym razem o -1,6 mld zł. Było to w głównej mierze spowodowane bardzo słabą koniunkturą na najpopularniejszych giełdach. W grudniu indeks szerokiego rynku WIG spadł o ponad -3,0%. Zagraniczne giełdy również odnotowały straty. Istotny wpływ na spadek aktywów funduszy detalicznych miało również saldo wpłat i umorzeń. Według szacunków Analiz Online w grudniu po raz 7. z rzędu było ono ujemne i wyniosło -0,3 mld zł.

Dane dla całego rynku były w dużym stopniu uzależnione od zdarzeń jednorazowych. Dlatego też, poza funduszami aktywów niepublicznych trudno było znaleźć segment, który odnotował wzrost wartości zgromadzonych środków w ujęciu miesięcznym.

W tym gronie znalazły się fundusze absolutnej stopy zwrotu. Ich aktywa zwiększyły się o prawie +0,5 mld zł, czyli +5,0% do 12,1 mld zł. Tu również zadecydował bilans sprzedaży kilku przedstawicieli tego segmentu. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku rozwiązań ochrony kapitału. W grudniu wartość zgromadzonych w nich środków wzrosła o +81 mln zł do 1,9 mld zł.

Z kolei segmenty posiadające duży udział w całym rynku odnotowały spadek wartości aktywów. W największym stopniu dotyczyło to rozwiązań akcyjnych. Wartość zgromadzonych w nich środków obniżyła się o -0,9 mld zł (czyli -2,8%) do 29,6 mld zł. Spadek aktywów dotyczył zarówno funduszy akcji polskich, jak i zagranicznych. Wynikało to głównie ze słabej koniunktury na rynkach akcji.

Podobna przyczyna kryła się za ponad -0,4 mld zł spadkiem aktywów funduszy mieszanych. Wartość środków zgromadzonych w tym segmencie obniżyła się do 32,4 mld zł, dotyczyło to jednak głównie funduszy mieszanych polskich – stabilnego wzrostu i zrównoważonych.

fot. mat. prasowe

Aktywa netto segmentów i ich udział w rynku (mln PLN)

Na koniec grudnia wartość środków wyniosła 252,2 mld zł


Spadek aktywów odnotowały także rozwiązania o niskim profilu ryzyka. W przypadku największego segmentu z oferty TFI – funduszy dłużnych wyniósł ponad -0,3 mld zł. Główną przyczyną spadku wartości zgromadzonych środków był ujemny wynik zarządzania funduszy, których zarządzający inwestują poza Polską, a także ujemne saldo wpłat i wypłat w grudniu.

Rozwiązania gotówkowe i pieniężne z oferty TFI odnotowały spadek aktywów w podobnej skali, jednak w tym wypadku główną przyczyną ujemnej dynamiki w grudniu była przewaga
wypłat nad wpłatami.

Aktywa zgromadzone w funduszach nieruchomości po raz kolejny spadły o przeszło -10% w ujęciu miesięcznym. W grudniu wartość środków w nich zgromadzonych wyniosła już 1,9 mld zł i była o -0,2 mld zł niższa niż w listopadzie. Istotny wpływ na dynamikę całego segmentu miała likwidacja dwóch funduszy zamkniętych.

fot. mat. prasowe

Wartość aktywów netto funduszy (mln PLN)

Spadki dotknęły również rozwiązań o niskim profilu ryzyka.


W sumie w całym 2015 roku aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły o +43,0 mld zł, czyli +21%, na co w głównej mierze miały wpływ środki wniesione do funduszy aktywów niepublicznych.


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.