eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Sprzedaż obligacji skarbowych XII 2015

Sprzedaż obligacji skarbowych XII 2015

2016-01-15 13:43

Sprzedaż obligacji skarbowych XII 2015

Sprzedaż obligacji skarbowych XII 2015 © artbeauty - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Resort finansów ujawnił grudniowe wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych. Najnowsze statystyki pokazują, że w dwunastym miesiącu minionego roku zainteresowanie papierami skarbowymi ponownie nie zawiodło - wartość ich sprzedaży sięgnęła 280 milionów złotych, co było najlepszym wynikiem od marca 2010 roku. Z kolei wartość papierów sprzedanych w całym minionym roku sięgnęła 3,22 mld zł.

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych w grudniu 2015 roku


W ostatnim miesiącu minionego roku Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na żadną emisję specjalną, a więc w sprzedaży pozostawały cztery rodzaje papierów wartościowych: DOS1217 (2-letnie), TOZ1218 (3-letnie), COI1219 (4-letnie) oraz EDO1225 (10-letnie). Wartość ich sprzedaży ogółem sięgnęła 280 mln zł, a podziale na poszczególne papiery sytuacja wyglądała, jak poniżej:
  • 2-letnie – 224,6 mln zł,
  • 3-letnie – 8,9 mln zł,
  • 4-letnie – 24,1 mln zł,
  • 10-letnie- 22,3 mln zł.

Tradycyjnie już największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się obligacje o najkrótszym okresie oszczędzania, które stanowiły 80% całej grudniowej sprzedaży. Na następnych miejscach pod względem popularności uplasowały się obligacje 4-letnie - 9% udział, 10-letnie – 8% oraz 3-letnie - 3%.

W ostatnim półroczu miesięczna sprzedaż standardowych obligacji oszczędnościowych przekracza 200 mln zł, a w grudniu wyniosła aż 280 mln zł. Jest to najlepszy miesięczny wynik sprzedaży (bez uwzględnienia ofert specjalnych) w tym roku i najwyższy od marca 2010 r.

W otoczeniu spadającego oprocentowania lokat bankowych, niezmienne od wielu miesięcy oprocentowanie obligacji oszczędnościowych staje się coraz bardziej atrakcyjne. Brak zmian w warunkach oferty obligacji oszczędnościowych, również w styczniu, zwiększa faktyczną preferencję dla nabywców indywidualnych w stosunku do inwestorów hurtowych.

Inwestorzy instytucjonalni mogą bowiem kupić 2-letnie obligacje skarbowe z rentownością wynoszącą około 1,4%, zaś nabywcy indywidualni mają w ofercie analogiczne obligacje oszczędnościowe o oprocentowaniu 2,00% – mówi Piotr Marczak, Dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

fot. artbeauty - Fotolia.com

Sprzedaż obligacji skarbowych XII 2015

Wartość sprzedaży obligacji sięgnęła 280 milionów złotych.


Podsumowanie sprzedaży skarbowych obligacji oszczędnościowych w 2015 roku.


W 2015 roku Skarb Państwa sprzedał obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 3,22 mld zł. To najlepszy wynik na przestrzeni ostatnich 6 lat.

Wartość sprzedaży poszczególnych rodzajów obligacji w 2015 r. wyniosła:
  • Listopadowa 11 – 879,2 mln zł,
  • 2-letnie – 1.638,1 mln zł,
  • 3-letnie – 169,6 mln zł,
  • 4-letnie – 288,5 mln zł,
  • 10-letnie – 242,3 mln zł.

Ubiegły rok był najlepszym okresem dla sprzedaży obligacji oszczędnościowych od 2009 r. Duże zainteresowanie standardowymi obligacjami utrzymywało się przez większą część roku, a sprzedaż rosła nawet w miesiącach wakacyjnych. Znaczący wpływ na roczny wynik miała emisja krótkookresowej obligacji oszczędnościowej – Listopadowej 11. Jej sprzedaż była rekordowa spośród wszystkich dotychczasowych emisji specjalnych i wyniosła 879,2 mln zł.

fot. mat. prasowe

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych w 2015 roku

Tradycyjnie już specjalna emisja obligacji zainteresowała wielu inwestorów.


W listopadzie Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 1.130 mln zł – był to najlepszy miesięczny wynik sprzedaży obligacji oszczędnościowych od dwóch lat.

fot. mat. prasowe

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych w 2010 - 2015 r.

Zeszłoroczna sprzedaż obligacji okazała się najwyższa od pięciu lat.Struktura sprzedaży w 2015 roku wskazuje, że zgodnie z oczekiwaniami nabywcy najchętniej kupowali obligacje o krótkim horyzoncie czasowym czyli Listopadową 11 oraz obligacje dwuletnie. W 2015 roku stanowiły one blisko 80% całej sprzedaży – mówi Piotr Marczak, Dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

fot. mat. prasowe

Obligacje oferowane w sprzedaży detalicznej w grudniu 2015 roku

W styczniu oferta resortu finansów obejmuje cztery rodzaje papierów wartościowych


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.