eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Bezpieczne wakacje: chroń PIN, uważaj na skimming

Bezpieczne wakacje: chroń PIN, uważaj na skimming

2015-05-27 10:53

Bezpieczne wakacje: chroń PIN, uważaj na skimming

Bankomat © sanjagrujic - Fotolia.com

Przed nami kolejny z długich weekendów, a coraz większymi krokami zbliża się także sezon wakacyjny. Warto pamiętać, aby do wszelkiego rodzaju wyjazdów przygotować się nie tylko z logistycznej, ale również z finansowej strony. Oznacza to m.in. dbałość o bezpieczeństwo naszych pieniędzy. Dzięki temu urlop upłynie nam bez niepotrzebnego stresu, w spokojnej atmosferze.

Przeczytaj także: (Nie)bezpieczne karty płatnicze

Podstawowe zasady bezpieczeństwa


Przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa zarówno w trakcie przygotowań, jak i podczas trwania wyjazdu może być kluczowe dla ochrony naszych finansów osobistych:
  • pamiętajmy o ochronie naszego numeru PIN – ważne jest, aby tylko właściciel karty znał jej kod PIN. Nie powinniśmy nikomu go ujawniać ani nigdzie go zapisywać (zwłaszcza w widocznych miejscach - np. na naszej karcie płatniczej). W przypadku konieczności zanotowania numeru PIN - zapiszmy go nie tylko w bezpiecznym miejscu, ale również w sposób, który uniemożliwi jego odczytanie przez osoby nieuprawnione
  • pamiętajmy o ochronie naszych danych – nie dzielmy się nimi z przypadkowymi osobami; pilnujmy swoich dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport i prawo jazdy; nie zostawiajmy dowodu osobistego w zastaw podczas wynajmowania sprzętu lub podczas wizyty w hotelu
  • pamiętajmy o ochronie danych naszych kart płatniczych - nie ujawniajmy osobom trzecim poufnych danych takich jak: numer karty debetowej lub kredytowej, data ważności czy trzycyfrowe kody, znajdujące się na rewersie karty
  • jeśli to możliwe, przy logowaniu do bankowości internetowej podczas wyjazdu korzystajmy tylko z prywatnego komputera. Nie logujmy się do bankowości internetowej w kafejce internetowej z niezabezpieczonym dostępem do Internetu. Zachowajmy również szczególną ostrożność przy logowaniu się do bankowości mobilnej – unikajmy logowania się w momencie, kiedy ktoś może spojrzeć nam przez ramię. Pamiętajmy również o ustawieniu limitów na transakcje internetowe
Przygotowując się do urlopu, zazwyczaj wypłacamy z banku dużą kwotę pieniędzy. Tymczasem lepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą w podróż karty płatniczej oraz niewielkiej ilości gotówki. W myśl zasad bezpieczeństwa, nie należy nosić przy sobie dużych kwot ani trzymać pieniędzy w jednym miejscu.

Uwaga na skimming


Agnieszka Czerniawska, ekspert eurobanku ds. kart płatniczych, zwraca uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy dokonywaniu płatności kartą oraz wypłacaniu środków z bankomatu.
– Podczas urlopu nigdy nie traćmy z oczu naszej karty płatniczej. Swobodna atmosfera wyjazdu sprzyja wydawaniu większych kwot pieniędzy, w tym również przy użyciu karty. To bardzo wygodna forma płatności, uważajmy jednak, by nie paść ofiarą skimmingu.

fot. sanjagrujic - Fotolia.com

Bankomat

Zwracajmy uwagę na wygląd bankomatu - przed wypłatą pieniędzy sprawdźmy, czy bankomat nie wygląda nienaturalnie, czy nie ma żadnych doklejonych elementów.


Skimming to kradzież danych z paska magnetycznego karty płatniczej. Przestępca używa do tego specjalnego urządzenia, kopiując nasze dane w bankomacie, w sklepie, restauracji czy innym punkcie usługowym. Po pewnym czasie może okazać się, że nasze pieniądze zostały wypłacone z bankomatu na drugim końcu świata przy użyciu skopiowanych danych karty.

Dostosowując się jednak do kilku prostych zasad bezpieczeństwa, można w łatwy sposób bronić się przed skimmingiem:
  • nie traćmy z oczu swojej karty – np. przy płaceniu w restauracji nie pozwalajmy kelnerowi oddalać się z naszą kartą. Może on przyjąć naszą płatność przy użyciu terminala przy stoliku
  • zwracajmy uwagę na wygląd bankomatu - przed wypłatą pieniędzy sprawdźmy, czy bankomat nie wygląda nienaturalnie, czy nie ma żadnych doklejonych elementów, np. wystających ponad powierzchnię blatu bankomatu nakładek
  • zasłaniajmy klawiaturę bankomatu dłonią przy wprowadzaniu kodu PIN

- Powinniśmy dbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy. Dbają o nie również banki - m.in. poprzez stosowanie systemów monitorujących, które reagują w przypadku stwierdzenia nietypowej lub podejrzanej aktywności na naszej karcie – dodaje Agnieszka Czerniawska, ekspert eurobanku ds. kart płatniczych.

Zwróćmy uwagę również na fakt, że za granicą trudno znaleźć polski bank. W przypadku utraty pieniędzy lub innych form płatności w wyniku kradzieży lub zgubienia, nieocenioną pomocą może okazać się sporządzona wcześniej lista ważnych kontaktów, umożliwiająca dotarcie do osób mogących pomóc nam w zastrzeżeniu utraconego dokumentu lub odzyskaniu części gotówki. Powinna zawierać ona nie tylko kontakt do swojego banku, ale również numer telefonu do polskiej ambasady. W przypadku utracenia karty płatniczej, możemy także postarać się o wydanie karty zastępczej - tę usługę świadczą banki we współpracy z organizacjami płatniczymi (np. Visa lub MasterCard).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: