eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Finanse Polaków: życie od wypłaty do wypłaty

Finanse Polaków: życie od wypłaty do wypłaty

2015-05-12 13:36

Finanse Polaków: życie od wypłaty do wypłaty

Dochody Polaków wystarczą na ogół na bieżące ycie © Jaroslaw Grudzinski - Fotolia.com

Większość Polaków żyje od wypłaty do wypłaty. Comiesięczna pensja służy do opłacenia podstawowych i najczęstszych wydatków u 9 na 10 Polaków – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Millward Brown na zlecenie Grupy KRUK. Większe lub niespodziewane wydatki z oszczędności lub pieniędzy otrzymanych w prezencie finansuje co piąta osoba.

Przeczytaj także: Jak Polacy ratują budżet domowy?

Wspomniane badanie wskazuje, że dwie trzecie Polaków deklaruje, że ich miesięczne dochody pokrywają się z wydatkami, co oznacza, że ta grupa nie gromadzi oszczędności. Kolejne 13 proc. ankietowanych zadeklarowało, że ich wydatki przewyższają zarobki, a jedynie 17 proc. badanych nie zalega z płatnościami i w miarę możliwości odkłada pieniądze.

Na co wydajemy?

Listę typowych wydatków otwierają koszty ponoszone na podstawowe potrzeby – żywność, ubrania. Na drugim miejscu znalazły się podstawowe wydatki związane z domem, czyli czynsz, opłaty za ogrzewanie, prąd, wodę oraz gaz. Trzecie miejsce to również rachunki, tym razem za telefon, telewizję czy Internet.

Wymienione wydatki Polacy pokrywają w ponad 90 proc. z comiesięcznych stałych dochodów takich jak pensja, emerytura lub wynajem mieszkania.

Wydatki nieplanowane czy okazyjne, takie jak wakacje, remont, zakup sprzętu domowego, naprawa samochodu pokrywamy albo z oszczędności, albo z podarowanych pieniędzy.

Lubimy małe przyjemności. Nie lubimy koniecznych wydatków

Badanie wskazało również, że pieniądze najbardziej lubimy wydawać na małe przyjemności - odzież, buty, prezenty dla najbliższych, hobby czy jedzenie.

Co nie powinno dziwić, panie wybierają raczej zakupy odzieży, butów, biżuterii, a panowie elektronikę, zakupy związane z motoryzacją, sportem oraz używkami.

Nie lubimy wydatków koniecznych – na czynsz, raty, media.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: