eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Idea Bank: faktura zamiast raty kredytu

Idea Bank: faktura zamiast raty kredytu

2015-03-23 14:47

Idea Bank: faktura zamiast raty kredytu

Faktura zamiast raty kredytu? © apops - Fotolia.com

Idea Bank wprowadza nową usługę skierowaną do przedsiębiorców, którzy muszą radzić sobie ze spłatą kredytu – jeżeli firma prosperuje prawidłowo, ale w danym miesiącu przedsiębiorca ma problem z uregulowaniem należności, bank przyjmie wystawioną za zrealizowane zlecenie fakturę. Trafi ona do firmy faktoringowej, która przeleje na konto przedsiębiorcy 80% wartości faktury.

Przeczytaj także: Usługa concierge pomaga przedsiębiorcom

Osoba, która prowadzi własną działalność gospodarczą, nie otrzymuje stałej pensji na swój rachunek w określonym dniu miesiąca. Liczba zleceń, będących źródłem przychodów, może znacząco różnić się w poszczególnych miesiącach. Po drugie, kontrahent ma zwykle trochę czasu na zapłatę faktury, a to oznacza, że pieniądze nie trafiają na konto właściciela firmy od razu po wystawieniu dokumentu. Po trzecie, większość faktur opłacana jest z opóźnieniem. To wszystko powoduje, że płynność finansowa małej firmy podlega dużym wahaniom.

Idea Bank wyciąga rękę do przedsiębiorców


Przedsiębiorca, w odróżnieniu do "etatowca", stale boryka się w wahaniami cash flow. Tak dzieje się nawet w sytuacji, gdy wszystkie wystawiane przez niego faktury opłacane są na czas, choć nie jest to raczej sytuacja realistyczna. Tymczasem niezapłacenie raty kredytu w terminie wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami – informacja o tym fakcie może trafić do rejestru dłużników, co w konsekwencji spowoduje, że przedsiębiorca będzie miał w przyszłości problemy z uzyskaniem finansowania z banku. Sam bank też z takiej sytuacji nie jest zadowolony ze względu na konieczność tworzenia dodatkowych rezerw.

fot. apops - Fotolia.com

Faktura zamiast raty kredytu?

Gdy zbliża się płatność raty, a kredytobiorca nie ma pieniędzy na jej zapłatę, może udać się do banku z wystawioną fakturą za zrealizowane zlecenie. Faktura trafia do firmy faktoringowej, która przelewa przedsiębiorcy na konto w Idea Banku 80% wartości faktury.


Idea Bank zaproponował przedsiębiorcom rozwiązanie, które pomoże im wybrnąć z trudnej sytuacji:
Dajemy naszym klientom narzędzie, które pozwoli im uzyskać środki na zapłatę raty nawet w przypadku, kiedy nie mają gotówki. Dla nas ważne jest, aby przedsiębiorca prowadził zdrowy biznes i wystawiał faktury. Rozumiemy jak wygląda cykl płatności, i że od momentu sprzedaży produktu czy usługi do momentu uzyskania płatności może upłynąć trochę czasu. Ale to jeszcze nie oznacza, że taki przedsiębiorca jest niewypłacalny – wyjaśnia Michał Knitter, dyrektor departamentu produktów w Idea Banku.

Faktura zamiast raty


Istota pomysłu Idea Banku sprowadza się do faktury. Gdy zbliża się płatność raty, a kredytobiorca nie ma pieniędzy na jej zapłatę, może udać się do banku z wystawioną fakturą za zrealizowane zlecenie. Faktura trafia do firmy faktoringowej, która przelewa przedsiębiorcy na konto w Idea Banku 80% wartości faktury (pozostałe 20% otrzymuje po dokonaniu zapłaty przez nabywcę produktu czy usługi). Z tego samego rachunku bank „ściąga” sobie ratę kredytu.

Pakiet płynnościowy


Aby móc skorzystać z takiego rozwiązania, kredytobiorca w momencie zaciągania kredytu otrzymuje tzw. pakiet płynnościowy, który umożliwia mu korzystanie nie tylko z usług faktoringu, ale też windykacji oraz tzw. faktoringu dłużnego (klient otrzymuje od razu środki z tytułu faktury, a sam zwraca je do firmy faktoringowej już po terminie płatności wynikającym z faktury; można to porównać do kredytu kupieckiego). „Pakiet płynnościowy” ma też taką zaletę, że umożliwia bankowi rezygnację z obowiązkowego ubezpieczenia kredytu, które jest dla kredytobiorcy rozwiązaniem drogim i zdecydowanie mniej korzystanym (koszt ubezpieczenia ponosi klient, ale ubezpieczone jest ryzyko banku; ubezpieczenie działa wiec jak prowizja).

Koszt „pakietu płynnościowego” uzależniony jest od ryzyka danej działalności gospodarczej. Minimalna stawka to 0,3% wartości kredytu miesięcznie (maksymalna stawka, przy podwyższonym ryzyku biznesu, wynosi 1%). Korzystanie z usług faktoringu i windykacji nie jest przy tym ograniczone tylko do kwestii związanych z uzyskaniem środków na zapłatę raty kredytowej. Przedsiębiorca otrzymuje limit, w ramach którego może finansować swoje faktury i dzięki temu lepiej zarządzać płynnością firmy. Co ważne, minimalna kwota faktury, jaką można przedstawić do faktoringu lub windykacji, wynosi tylko 300 zł. Warto jeszcze dodać, że przez pierwsze 3 lub 6 miesięcy przedsiębiorca może nie ponosić żadnych kosztów związanych z kredytem. Tak stanie się, jeżeli skorzysta z programu „Idea Wolności”, w ramach którego przez pierwsze 3 lub 6 miesięcy kredyt jest całkowicie darmowy (brak odsetek i
opłat).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: