eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jesienne wyprzedaże mogą zrujnować nasz budżet

Jesienne wyprzedaże mogą zrujnować nasz budżet

2014-11-18 13:16

Jesienne wyprzedaże mogą zrujnować nasz budżet

Jesienne wyprzedaże mogą zrujnować nasz budżet © zhu difeng - Fotolia.com

Lada moment witryny sklepowe zaczną przyciągać uwagę obietnicami niskich cen i licznych „okazji”. Okres przedświąteczny również nie skłania do oszczędności. Co zrobić, aby nie stracić zdrowego rozsądku, i jak zamienić kartę płatniczą w lojalnego przyjaciela? Na te pytania odpowiadają eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego.

Krok pierwszy: planowanie zakupów

Niebawem sklepy zaczną wabić nas jesiennymi wyprzedażami i świątecznymi promocjami – na półkach już można dostrzec pierwsze czekoladowe mikołaje. To czas, kiedy chętniej poddajemy się „zakupowemu szaleństwu”. Badania przeprowadzone przez Silesia City Center ujawniają, że blisko połowa z nas wyda na wyprzedażach znacznie więcej, niż w czasie zwykłych zakupów – przeciętnie o 250–350 zł.

Jesień to okres zwiększonych wydatków w prawie każdym gospodarstwie. Najważniejsze jest to, żeby w czasie zakupów zachować rozsądek i nie wydawać pieniędzy na rzeczy, które jedynie kuszą atrakcyjną ceną, a są nam niepotrzebne. Warto odpowiednio przygotować się przed wyjściem na zakupy - sporządzić listę rzeczy, których potrzebujemy, oraz ustanowić limit transakcji na karcie lub zabrać tylko wyliczoną sumę w gotówce. W ten sposób zabezpieczymy się przed wpływem sklepowych promocji domowym – mówi Ewa Kozłowska, ekspert Gold Finance i Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).
Promocje nie zawsze atrakcyjne
Co roku UOKiK bada rzetelność i prawidłowość działań promocyjnych prowadzonych przez duże sieci handlowe. W 2013 r. stwierdzono nieprawidłowości w aż 79% przypadków. Zwykle dotyczyły one zawyżania cen tuż przed rozpoczęciem promocji oraz darmowych produktów dołączanych do oferty.

fot. zhu difeng - Fotolia.com

Jesienne wyprzedaże mogą zrujnować nasz budżet

Wyprzedaże kuszą niższymi cenami i niejednokrotnie doprowadzają do sytuacji, w której decydujemy się na wydatki przekraczające nasze możliwości. To jednak bardzo ryzykowne zachowanie.


Karta – wróg czy przyjaciel domowego budżetu?

Regulowanie rachunków kartą sprawia, że kontrolowanie wydatków staje się trudniejsze. Problem ten dotyczy zwłaszcza posiadaczy kart kredytowych, którzy w czasie zakupów zadłużają się ponad miarę. Jednak dzięki mądremu wykorzystaniu płatności kartą możliwe jest skuteczniejsze zarządzanie budżetem.

Po każdej transakcji bezgotówkowej zostaje ślad w postaci bilingu – przypomina Leszek Zięba, ekspert Aspiro, ZFDF. – Ten wykaz płatności może być bardzo przydatny przy planowaniu budżetu, bowiem jasno pokazuje gdzie, ile oraz na co wydaliśmy pieniądze. Wyciągając wnioski z takiej analizy, możemy znacznie lepiej zarządzać naszym portfelem. Odpowiednio niski limit transakcji nie pozwoli nam natomiast na pochopne zakupy, które są najczęstszym powodem finansowych problemów.

Uważaj na kartę kredytową

Wyprzedaże kuszą niższymi cenami i niejednokrotnie doprowadzają do sytuacji, w której decydujemy się na wydatki przekraczające nasze możliwości. To jednak bardzo ryzykowne zachowanie.

Posługując się kartami kredytowymi powinniśmy zachować szczególną ostrożność i rozwagę. Musimy pamiętać, że pieniądze, które pożyczamy, należy oddać – przypomina Ewa Kozłowska, Gold Finance, ZFDF. – Najlepiej, jeśli zrobimy to przy okazji najbliższej wypłaty. Po okresie bezodsetkowym musimy liczyć się z wysokim oprocentowaniem, które sprawi, że rzeczywisty koszt nabytych w promocji rzeczy przestanie być okazyjny. Dlatego też karty kredytowe i limity na rachunku warto traktować jako rezerwę finansową, po którą sięgamy w ostateczności, a nie źródło łatwo dostępnych środków.

Uwaga na oszustów

W czasie jesiennych wyprzedaży uważać trzeba nie tylko na zakupowe pokusy, ale również na złodziei. Jeśli zdarzy nam się paść ofiarą kradzieży, natychmiast podejmijmy działania, które pozwolą nam uratować chociaż część utraconych środków.

Jeśli staniemy się ofiarą kradzieży, a w naszym portfelu oprócz gotówki znajdywały się również karty i dokumenty, powinniśmy niezwłocznie powiadomić nie tylko policję, ale również bank, który zablokuje skradzione karty. Dzięki temu możemy liczyć na zwrot środków, które wykorzystałby złodziej korzystając z transakcji zbliżeniowych lub łamiąc zabezpieczenia. Nie dotyczy to niestety gotówki – radzi Leszek Zięba, Aspiro, ZFDF.
Eksperci ZFDF radzą:
  • Kontroluj regularnie saldo na swoim koncie.
  • Określ kwotę stałych zobowiązań – czynsz, świadczenia, ubezpieczenia i traktuj je jako priorytet.
  • Przeznacz choćby małą kwotę, którą będziesz regularnie odkładać na wybrany cel.
  • Przed wyprawą na zakupy oblicz gotówkę, którą dysponujesz i określ sumę, którą możesz przeznaczyć na wydatki.
  • Ustal w banku określone limity dzienne na płatności kartą i wypłacanie pieniędzy z bankomatu.
  • Jeśli płacisz kartami, podliczaj bieżące rachunki i saldo.
  • Korzystając z bankomatów i dokonując transakcji przy użyciu kart zachowaj szczególną ostrożność.
  • Nie udostępniaj nikomu swojego kodu PIN.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: