eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Jest dyrektywa unijna regulująca rachunki płatnicze

Jest dyrektywa unijna regulująca rachunki płatnicze

2014-09-05 14:23

Jest dyrektywa unijna regulująca rachunki płatnicze

Jest dyrektywa unijna regulująca rachunki płatnicze © Magdziak Marcin - Fotolia.com

Są już najnowsze wytyczne Unii Europejskiej w sprawie sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego - w Dzienniku Urzędowym UE ogłoszono właśnie dyrektywę numer 2014/92/WE, przyjętą w kwietniu przez Parlament Europejski znakomitą większością głosów.

Przeczytaj także: System OGNIVO: Polacy przenoszą konta bankowe

Ogłoszenie Dyrektywy, która otrzymała numer 2014/92/WE, zakończyło proces legislacyjny tej istotnej dla systemu finansowego regulacji unijnej.
- Dyrektywa ustanawia zasady dotyczące przejrzystości i porównywalności opłat pobieranych od konsumentów w odniesieniu do ich rachunków płatniczych prowadzonych na terytorium Unii, zasady dotyczące przenoszenia rachunków płatniczych w obrębie danego Państwa członkowskiego oraz zasady ułatwiania konsumentom otwierania rachunków płatniczych za granicą – mówi Mec. Marcin Czugan, Dyrektor Departamentu Prawno – Legislacyjnego w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF), która wraz z europejską organizacją Eurofinas uczestniczyła w procesie legislacyjnym tej regulacji.

fot. Magdziak Marcin - Fotolia.com

Jest dyrektywa unijna regulująca rachunki płatnicze

Dyrektywa umożliwia min. zakładanie rachunków bankowych cudzoziemcom bez stałego adresu zamieszkania, pod warunkiem, że przebywają w Polsce legalnie.


Celem Dyrektywy jest zapewnienie wszystkim konsumentom dostępu do podstawowego rachunku, realizującego funkcje płatnicze. W procesie legislacyjnym uznano zapewnienie realizacji tego prawa za jedno z najistotniejszych dla zwiększenia poziomu europejskiej integracji poszczególnych rynków krajowych. Co jeszcze istotniejsze, zakładano uzyskanie efektu zmniejszenia skali wykluczenia finansowego. Państwa członkowskie mają obowiązek zapewnić, aby podstawowe rachunki płatnicze nie były oferowane jedynie przez instytucje kredytowe prowadzące rachunki płatnicze wyłącznie z zastosowaniem narzędzi internetowych. Te same zasady, związane z dostępem do rachunku, mają być zastosowane także wobec konsumentów, którzy nie będąc obywatelami danego kraju członkowskiego, nie mają stałego adresu zamieszkania, ale przebywają legalnie na jego terytorium. Osoby te nierzadko miały ograniczoną możliwość założenia podstawowego rachunku, za pośrednictwem którego mogłyby dokonywać jakichkolwiek płatności. Dyrektywa wprowadza także m.in. obowiązek zapewnienia przez dostawcę usług płatniczych, usługi przeniesienia rachunku, zarówno wewnątrz danego kraju, jak i w przypadku tej samej usługi, ale o charakterze transgranicznym. Usługa ta winna być inicjowana i realizowana przez dostawcę usług płatniczych na wniosek konsumenta.

Dyrektywa dąży również do ujednolicenia na terenie całej UE terminologii usług związanych z rachunkiem płatniczym i podlegających opłacie. Europejski Urząd Nadzoru Bankowego ma do 18 września 2016 r. przedstawić projekt regulacyjnych standardów technicznych, ustanawiających ujednoliconą terminologię Unii dla tych usług, które są wspólne przynajmniej dla większości Państw członkowskich.
Państwa członkowskie są zobowiązane do implementacji Dyrektywy do 18 września 2016 r.
- KPF będzie brał aktywną udział w procesie implementacji Dyrektywy, jak również merytoryczny udział w konsultacji projektów regulacyjnych standardów technicznych publikowanych przez EUNB. Istotne jest, aby przy implementacji tego aktu prawnego do naszego porządku prawnego, brać pod uwagę interesy zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorstw finansowych, świadczących usługi objęte zakresem przedmiotowym Dyrektywy – dodaje Czugan.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: