eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Znaczące osłabienie dolara i nowe szczyty na Wall Street

Znaczące osłabienie dolara i nowe szczyty na Wall Street

2013-10-18 11:36

Znaczące osłabienie dolara i nowe szczyty na Wall Street

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jak do tej pory nie zobaczyliśmy realizacji zysków, której można było się spodziewać po osiągnięciu porozumienia w sprawie limitu zadłużenia w USA. Znacząco do większości walut osłabił się dolar, a indeks S&P 500 zakończył wczorajszą sesję na historycznych szczytach. Widać, że rynki po odsunięciu zagrożenia niewypłacalności w USA, powróciły do rozgrywania kwestii ograniczania programu QE, co jak się obecnie wydaje odsunęło się w czasie, ze względu na możliwe konsekwencje „government shutdown” spowalniające widoczną poprawę w gospodarce Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj także: Limit zadłużenia podniesiony – koniec euforii na rynkach finansowych?

Wczorajszy odczyt z rynku pracy okazał się nieznacznie gorszy od oczekiwań, gdyż liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 358 tys., co również przyczyniło się do osłabiania się dolara. Odpowiedź na temat dalszych perspektyw programu QE 3 powinniśmy poznać w najbliższym tygodniu, kiedy to powracające do pracy instytucje federalne opublikują szereg odczytów z amerykańskiej gospodarki.

Kolejne dobre dane poznaliśmy wczoraj z brytyjskiej gospodarki, która poczyna sobie w ostatnim okresie coraz lepiej. Widać, że podstawy wzrostu są obecnie silne i można oczekiwać, że w najbliższych kwartałach funt będzie pozostawał silny, szczególnie ze względu na możliwą zmianę polityki luzowania ilościowego przez Bank Anglii, który będzie musiał zwrócić uwagę na rosnącą inflację. Dobre odczyty nadeszły w nocy także z chińskiej gospodarki, gdzie PKB w III kwartale wzrosło o 7.8% zgodnie z oczekiwaniami analityków, co daje nadzieję na zrealizowanie oficjalnych prognoz na ten rok na poziomie 7.5%, a nawet przewyższenie tych oczekiwań. Poprawiające się sytuacja w Strefie Euro, która jest największym importerem z Chin powinny wspierać dalsza poprawę sytuacji w Państwie Środka, która powinna się rozprzestrzeniać również na Australię oraz Nową Zelandię.

W dzisiejszym kalendarzu brak istotnych odczytów makroekonomicznych i warto zwrócić uwagę jedynie na wystąpienia publiczne członków FOMC, gdyż poznamy dziś szeroki przegląd stanowisk Evansa, Lackera, Dudleya oraz Steina, którzy z pewnością będą pytani o konsekwencje ostatnich wydarzeń dla gospodarki w USA. Kolejne spotkania zaplanowano w Niemczech, gdzie negocjacje koalicyjne wkraczają w kluczową fazę podziału resortów między SPD oraz CDU/CSU i pozytywne zakończenie togo procesu powinno wspierać euro.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Wczoraj udało się pokonać ostatni szczyt na EUR/USD, na poziomie 1.3646 i dziś zobaczymy prawdopodobnie atak na strefę 1.3700-1.7320, gdzie znajdowały się maksima z początków roku. Obecny impet sugerowałby, że możliwe jest zawalczenie o ich wyłamanie i podążanie w stronę 1.3840 gdzie znajduje się 61.8 % zniesienia Fibo spadków z lat 2011-2012. Na razie jednak należy zaczekać na test 1.37, które powinno być silnie bronione przez posiadaczy krótkich pozycji. Pierwszym wsparciem obecnie będą okolice 1.3645, a dalej kluczowa strefa 1.3485-1.3460.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


USD/CAD przełamał ważne wsparcie

fot. mat. prasowe

USD/CAD, interwał dzienny

USD/CAD, interwał dzienny


Zgodnie z naszymi oczekiwaniami z początku tygodnia USD/CAD po przełamaniu 1.0348 zanurkował na jeszcze niższe poziomy. Przecena USD/CAD, napędzana była wczoraj silnym osłabieniem dolara amerykańskiego. Kurs z łatwością przebił ważne wsparcie na poziomie 1.03, stanowiące 23.6 proc. zniesienie Fibo i pokrywające się z 200 dzienną średnią kroczącą. Kolejnym istotnym poziomem wsparcia będzie dolne ograniczenie konsolidacji z przełomu września i października, czyli poziom 1.0266 oraz dołki z połowy września (1.022, licząc od korpusu świec i 1.018 uwzględniając cienie). Przebicie tych poziomów i dłuższe pozostanie wykresu poniżej 200 MA, może być zapowiedzią głębszej korekty.

Jeśli jednak po tymczasowej fali wyprzedaży dolara amerykańskiego, sentyment do USD będzie się polepszał, technicznym sygnałem do zajęcia długiej pozycji może być powrót ponad górne ograniczenie konsolidacji, czyli poziom 1.033. Potwierdzeniem powrotu USD/CAD na ścieżkę wzrostów będzie przebicie 50 MA i szczytu z 10 października. W takim wariancie nie wykluczony pozostaje powrót do zapoczątkowanego w maju trendu wzrostowego.

W ujęciu fundamentalnym, warto zwrócić uwagę na zaplanowaną na dzisiejsze popołudnie publikację danych z Kanady na temat inflacji konsumenckiej CPI we wrześniu. Oczekiwania rynkowe zakładają wzrost odczytów inflacji o 0.1% w porównaniu do odczytów z poprzedniego miesiąca.

Istotny do oceny fundamentów obu gospodarek będzie jednak przyszły tydzień, kiedy powinniśmy poznać serię zaległych danych z gospodarki amerykańskiej. Jeśli chodzi o gospodarkę kanadyjską opublikowane zostaną natomiast dane odnośnie sprzedaży detalicznej w sierpniu. Poznamy także decyzję Banku Kanady dotyczącą wysokości stóp procentowych (oczekiwanie pozostawienie głównej stopy procentowej na poziomie 1% do IV kw. 2014 r.) oraz raport BoC nt. politki monetarnej w III kw., który będzie zawierał ocenę kondycji gospodarki oraz ewentualne zapowiedzi, co do prowadzenia polityki pieniężnej w bieżącym kwartale.

GBP/USD powraca do kanału wzrostowego

fot. mat. prasowe

GBP/USD, interwał dzienny

GBP/USD, interwał dzienny


Kurs pary funt brytyjski do dolara amerykańskiego, potocznie zwanej „cable”, po paru dniach konsolidacji z impetem wybił się do góry. Silny ruch wzrostowy do przede wszystkim efekt osłabienia dolara, po przegłosowaniu w amerykańskim Senacie i Izbie Reprezentantów porozumienia ws. budżetu i limitu zadłużenia. Przyjęte rozwiązanie pozwoli odsunąć w czasie o parę miesięcy problemy fiskalne w USA, nie rozwiązuje ich jednak. Funta wsparły z kolei odczyty sprzedaży detalicznej, która wzrosła we wrześniu o 0.6% m/m i 2.2% r/r, wobec prognozy wzrostu o 0.4% m/m i 2.1% r/r. Sentyment do brytyjskiej waluty poprawia się systematycznie, zgodnie z płynącymi sygnałami o ożywieniu na Wyspach. Z takim sygnałem, choć właściwie zignorowanym przez rynek, mieliśmy do czynienia we środę, kiedy opublikowane zostały dane dotyczące liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Nie zmniejszyła się natomiast stopa bezrobocia, co oddaliło perspektywę zacieśnienia przez BoE polityki pieniężnej. (Cel BoE to 7%, szacunki zakładają spadek stopy bezrobocia poniżej tego progu na początku 2015 r.) Dalszemu umocnieniu funta powinien sprzyjać także wzrost apetytu na ryzyko.

W ujęciu technicznym kurs obronił w bieżącym tygodniu wsparcie na poziomie 1.59, ustanowione przez 23.6 proc. zniesienie Fibo fali wzrostowej trwającej od lipca do początku października tego roku. Wczorajsze wzrosty wprowadziły wykres z powrotem do kanału wzrostowego, w którym poruszał się w III kw. tego roku. Daje to szansę na szybką próbę ataku na szczyty z początku października. Prawdopodobny wydaje się scenariusz dalszego umocnienia funta i kontynuacji zwyżki w poszerzonym kanale wzrostowym.

W przyszłym tygodniu uwaga inwestorów, poza pakietem danych z USA, skieruje się z pewnością na środową publikację protokołu z posiedzenia Banku Anglii oraz publikację wstępnych danych na temat PKB Wielkiej Brytanii w III kw., która zaplanowana jest na przyszły piątek.

Ostatnie wydarzenia
  • Chiny: Dynamika PKB za III kw. 7.8%, prognoza 7.8% r/r
  • Chiny: Produkcja przemysłowa we wrześniu wyniosła 10.2%, prognoza 10.1% r/r
  • Australia: Wystąpienie szefa RBA
  • USA: Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych 358 tys., prognoza 335 tys.
  • USA: Indeks FED z Filadelfii za październik 19.8, prognoza 15
  • Polska: Produkcja przemysłowa za wrzesień 6.2% r/r, prognoza 7.1% r/r
  • Wielka Brytania: Sprzedaż detaliczna za wrzesień 0.6% m/m i 2.2% r/r, prognoza 0.5% m/m i 2.1% r/r
  • Strefa Euro: Saldo rachunku bieżącego za sierpień 17.4 mld EUR, prognoza 17.7 mld EUR

Kalendarz na najbliższe godziny

CAD 14:30 Inflacja bazowa CPI za wrzesień, prognoza 0.2
Inflacja CPI za wrzesień, prognoza 0.1%

USD 16:00 Indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board (wrzesień), prognoza 0.6%

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: