eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt hipoteczny: "umowa śmieciowa" nie zaszkodzi

Kredyt hipoteczny: "umowa śmieciowa" nie zaszkodzi

2013-09-05 11:23

Przeczytaj także: Kredyt hipoteczny: jak dokumentować dochody?


Działalność gospodarcza jako samozatrudniony

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą na zasadzie tzw. samozatrudnienia. W tej sytuacji kredytobiorcy są traktowani tak jak każdy inny przedsiębiorca i w ten sam sposób wyliczana jest zdolność kredytowa. Pierwszym kryterium jest okres prowadzenia działalności gospodarczej. Absolutnym minimum jest 12 miesięcy, chociaż są banki, które wymagają nawet 2 lat od zarejestrowania działalności. Dzieje się tak, dlatego że bardzo wiele jednoosobowych działalności gospodarczych nie wytrzymuje próby, jaką jest zakończenie dwuletniego okresu preferencyjnych składek ZUS dla osób rozpoczynających taką działalność. Od tych wymagań możliwe są czasami odstępstwa, najczęściej w sytuacji, gdy działalność jest bezpośrednią kontynuacją wcześniejszego etatu. Jeżeli charakter wykonywanego zajęcia się nie zmienił, wówczas część instytucji może uznać krótszy okres prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie, jeśli przedstawimy podpisaną umowę współpracy czy kontrakt.

W przypadku samozatrudnienia warto także pamiętać o różnicach w wyznaczaniu dochodu. Do analizy zostanie wzięta kwota dochodu do opodatkowania, a zatem z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodu. Warto o tym pamiętać i nie sugerować się tylko kwotą przychodu, jaką gwarantuje nam umowa współpracy czy podpisany kontrakt.

Brak etatu nie oznacza dyskwalifikacji

- Umowy zlecenia, o dzieło czy samozatrudnienie w formie działalności gospodarczej są źródłami inaczej ocenianymi niż umowa o pracę. Jednak mimo zwiększonych wymagań dotyczących stażu pracy i innego liczenia dochodu netto banki nie robią większych problemów w kredytowaniu takich klientów. Sytuacja w tym zakresie jest niezmienna od wielu lat i wynika to z upowszechnienia takich form zatrudnienia – podsumowuje Michał Krajkowski.

- Wiele banków w ogóle nie dzieli klientów na pracujących na etacie i pozostałych wychodząc z założenia, że ważny jest nie stały etat ale przedsiębiorczość pracownika, jego mobilność i zdolność do przebranżowienia się. Można jednak wciąż trafić na instytucje, traktującą pracę na umowie na czas nieokreślony, jako warunek sine qua non przy udzielaniu kredytu hipotecznego, chociaż prawo pracy w naszym kraju umożliwia zwolnienie takich osób praktycznie z dnia na dzień. Spotykając się z odmową w jednym banku nie należy się zrażać, tylko spróbować gdzie indziej – dodaje Katarzyna Cyprynowska z nowyadres.pl.


poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: